Greenore 10 yo

Lahve z Irska
Odpovědět
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Greenore 10 yo

Příspěvek od Nethar » 19 lis 2011, 15:00

Právě jsem dokončil další kolo svých slepých ochutnávek, tentokrát jsem měl velmi šťastnou ruku, vytáhl jsem si pro mě netradiční kousek - Greenore 10y.
Shodou okolností ji před pár hodinami zmiňoval Shargard jako svůj dárek k narozeninám, nevím ale, o které konkrétní plnění se jedná, patrně klasickou 8y. Pokud se nepletu, je toto moje první zkušenost se single grain, proto jsem při své degustaci neznáma se zaujetím trochu tápal. Pravda, u mě se hned jedná o verzi trochu netradiční a vzácnou, v sudové síle - 52.9%, sud 87. Ač jsem se své první single grain vždycky trochu obával, nyní jsem byl úvodního stresu ušetřen a ve výsledku jsem moc potěšen.
Greenore pochází z palírny Cooley, o které jsme si již povídali, doplním tedy jenom pár informací z oficiálních stránek - single grain whisky nejsou moc časté, protože většina jich jde do blended whisek, nejsou většinou totiž moc výrazné, spíše lehčí a jsou k míchání tedy ideální. Greenore je navíc jediná irská single grain whisky vůbec. Destilována je z kukuřice (přidává se jenom menší množství ječmene na nastartování fermentace) a zraje v sudech po bourbonu.
greenore10.jpg
greenore10.jpg (15.04 KiB) Zobrazeno 2454 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/21720
Web:http://www.cooleywhiskey.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=cooley
Barva:
Alkohol:52,9 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:ovoce, květiny, krásně medové, příjemně sladké, mírně "bourbonovité", vanilka
Chuť:můj oblíbený jitrocelový sirup, který znám z rumů, hodně ostrá (vysoký obsah alkoholu), tmavý cukr, vanilka
Dozvuk:po polknutí sladké jako rum, uhasíná vcelku rychle, chudší, ale milý
Shrnutí:nejprve jsem hádal snad nějaké medové Highlands, ale byly hodně netradiční. Když si vezmu nějaký z bourbonů, co už jsem pil, ztlumím jeho hnus-intenzitu na polovinu, uberu umělohmotnost a přidám med, mám možná vcelku tento výsledek. Skutečně zajímavé testovat něco takového pro mě doposud neznámého a nevědět, co to je. V ústech působí až skoro rumovitě. Já jsem svojí první zkušeností se single grain nadmíru spokojen (i když jako jó, je to slaďoučký blboučký, žádný Ardbeg), snad první whisky z Irska, která mi opravdu chutná.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Shargard
Znalec
Znalec

Re: Greenore 10 yo

Příspěvek od Shargard » 19 lis 2011, 18:04

Irsko konečně boduje. To je dobře. Jo mám tu 8y.
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 19 lis 2011, 18:09

Tak to jsem moc zvědav, jak u tebe dopadne. Nevím, jestli je možné ty dvě vůči sobě srovnávat, ale i ta 8y sklidila pár významných ocenění, takže je to slibný kousek. Nepochybně i za rozumější cenu. Ale je to něco jiného, než běžně pijeme.

Marvin
Znalec
Znalec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marvin » 23 lis 2011, 21:56

Brněnský whisky shop jednou pořádal ochutnávku samých obilných (skotských) a byla to velmi poučná ochutnávka - ve smyslu, že za ty peníze si koupím mnohem výraznější single malt ;) . Nejlepší z nich chutnala jako slušný rum, ale obecně nebylo moc o co stát. Zajímavá zkušenost, ale jednou stačilo.
Jinak i 8letá Greenore byla v Brně jednou na ochutnávce (v rámci různých irských), ale byla to ta starší verze neoznačovaná jako Limited Edition - nějaké stručné poznámky k ní lze nalézt zde: http://irskych-whiskey.blogspot.com/200 ... grain.html

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 23 lis 2011, 23:39

Jj, taky to tak slychavam, neco na tom asi bude :-) Jeste mam flasku Cameron Brig, tak to proverim, ale pocitam, ze to bude pro me leda obcasny ulet z nudy stejne jako blended a lepsi zustat hezky u single maltek :-)

Odpovědět