Jameson 12 yo "1780"

Lahve z Irska
Króča
Profesionál
Profesionál

Re: Jameson 12 yo "1780"

Příspěvek od Króča » 05 čer 2011, 17:10

Né že bych se chtěl ze své prostořekosti vyvinit, nebo dokonce že bych chtěl žalovat, ale za to může Hunter, Hunter, HUNTER, ó mocný admine:-) hlavně ne Printersku..co bych si počal v takove high society sekci?? A hlavně co byste si tu počali vy beze me?:-D
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

nok

Příspěvek od nok » 09 črc 2011, 21:46

Chutnal jsem, sic né za optimálních degustačních podmínek, takže se můžu vyjádřit jenom k chuti a pro mne velké zklamání, čekal jsem od toho mnohem více. Zhořklý zředěný med, který se dvakrát obkroužil v sudu. I přesto že panák byl o 50% levnější,nic mě nepřinutilo si to dát znovu. Ale před rokem jsem na jedné degustaci (spíš degustační chlastací prasárna) ochutnával 18ti letého Jamesona a na toho mám velmi příjemné vzpomínky. Ještě se k němu někdy musím vrátit, abych mohl potvrdit své vzpomínky, v opačném případě by to znamenalo, že jsem byl pokročile společensky znaven :)))))

Shargard
Znalec
Znalec

Příspěvek od Shargard » 10 črc 2011, 00:47

nok píše:Chutnal jsem, sic né za optimálních degustačních podmínek, takže se můžu vyjádřit jenom k chuti a pro mne velké zklamání, čekal jsem od toho mnohem více. Zhořklý zředěný med, který se dvakrát obkroužil v sudu. I přesto že panák byl o 50% levnější,nic mě nepřinutilo si to dát znovu. Ale před rokem jsem na jedné degustaci (spíš degustační chlastací prasárna) ochutnával 18ti letého Jamesona a na toho mám velmi příjemné vzpomínky. Ještě se k němu někdy musím vrátit, abych mohl potvrdit své vzpomínky, v opačném případě by to znamenalo, že jsem byl pokročile společensky znaven :)))))
Jameson 18y je zatím jediná irská whisky, kterou jsem pil (záměrně nepíšu degustoval, protože to bylo z whiskovek) a zanechala ve mně velice dobrý dojem a že už je to tak 2 roky nazpět. Bohužel v paměti utkví i cena :lol:
Obrázek

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 13 črc 2011, 12:08

Aroma:silně alkoholovitý úder mi brání řádně prozkoumat aroma, nezralé meruňky a květiny, chudé
Chuť:chuťově kupodivu zase ne tak sladký, spíše stroze karamelový (nemyslím ty sladké bonbóny), mírně nahořklý, ale dalo by se to brát jako záměr
Dozvuk:hořkosladká sladovitost a dřevitost
Shrnutí:taková nahořklá whisky, ale není to nějaká negativní sírová hořkost, je to prostě její chuťová dřevitá vlastnost, která mi ovšem nevyhovuje. Ochutnal jsem pouze dva vzorky, ale nezdá se bohužel, že by se v pozadí ještě něco podstatného skrývalo
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 19 črc 2011, 22:32

V předtuše katastrofy jsem 2 večery testoval, jednou samotný, jednou dle charakteru a prvotního nástřelu bodů ve srovnávačce s Ballantinkou Finest.
Protože při svých hodnoceních k ceně nepřihlížím, nic nebránilo srovnat 2 soupeře z cenově dost rozdílných kategorií (650,- proti 250,-).
Aroma:U mě dobrý! Propadák to rozhodně není, neshledal jsem nic nepříjemného,Ballantinka ztrácí, jejích 70b na tuhle relativně slušnou, dřevitě čokoládovou vůni nemá. 74-70 pro Jamesona.
Chuť:Tak tady už mi na 12-ti letou whiskey určitě něco chybí, Ballantinka Jamesona 12y hravě strčí do kapsy,ale ani tady se nejedná o nic špatného, jen je tahle Irská prostě plochá. 72 Jameson- 78 Ballantinka.
Shrnutí:Celkový vítěz je, a určitě nejen vzhledem k ceně, Ballantinka, ale opravdu jen o jeden bodík mé stupnice. A protože si jen tak jednou za čas Ballantinku klidně dám, umím se představit, že bych takto nenáročně mohl v klidu třeba s návštěvou, která whisky nerozumí, popíjet i Jamesona 12y, ovšem tomu, abych si ho kupoval už brání vysoká cena, poměr cena/výkon je tu hodně nevýhodný...
Body:73
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 19 črc 2011, 22:37

Ballantine's jsem do své hodnotící tabulky zařadil, ale bohužel jsem hodnotil pouze po paměti, takže jsem musel být povinně hodně přísný (na to asi doplatil třeba i Cragganmore nebo můj miláček Glenfiddich 15y Solera Reserve), bylo by nefér dávat vyšší body, když jsem neměl třeba přímé srovnání k dispozici. Vzhledem k tomu dostala Ballantine's (Finest samozřejmě) 65 bodů vůči Jamesonovým 69 (12y samozřejmě). V přímém testu by ale předpokládám Ballantinka také zvítězila, její zajímavá ořechovost, kterou si pamatuji, mi byla příjemnější než tento vzorek.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

piter

Příspěvek od piter » 15 srp 2011, 22:54

Ale vzdyt zakladni Ballantinka se vubec neda pit :twisted:

Clovek aby mel tendence zustat u te 16lete Bushmills, kdyz na chudaka 12 Jamesona tak nadavate . . .aby se pak neztrapnil ve spolecnosti, kdyby si ho snad verejne dal :D

Króča
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Króča » 16 srp 2011, 00:03

piter píše:Ale vzdyt zakladni Ballantinka se vubec neda pit :twisted: atd..
Nejen Hunter a Nethar jsou důkazem opaku :whistle: co whisky to názor :lol:
85+ bodů = doporučuji
Obrázek

Marvin
Profesionál
Profesionál
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marvin » 01 zář 2011, 15:05

Jinak 12letých Jamesonů je víc verzí (různé Distillery Reserve apod.), asi nejzajímavější byla ta, bez označení "1780" - prodávala se v bezcelních obchodech (měla tmavě červenou etiketu: http://irskych-whiskey.blogspot.com/200 ... s-old.html). Měla větší podíl whiskey po sherry a bohužel ji přestali vyrábět :(

Leviathan
New-make
New-make

Příspěvek od Leviathan » 10 čer 2012, 11:08

Tenhle konkrétní kousek jsem sice nikdy neměl, ale základní Jameson je, po pivu, VATce, Grants a Jackovi (pokud ten není předražený, což obvykle je) moje pátá volba v hospodě (až na hospodu v Hotýlku u I.P. Pavlova, kde mají panák Laphroaigu za 70 korun). Před chvílí jsem však zavítal na jejich stránky a i když jsem zvyklý, že značka whisky, respektive její PR oddělení, napíše na stránky cosi hoodně přitaženého za vlasy, tak to, co tam má Jameson, mi trochu vadí. Až se o to s Vámi musím podělit..

Zaprvé píšou, že aby byla whisky dobrá a kvalitní, stala se z palírny single distillery. Jsem rád, že to není třeba double distillery, to by byl opravdu problém. Doteď jsem si však myslel, že single distillery je přívlastek té whisky a ne té palírny.
Zadruhé od Gold reserve dál píšou, že jsou velmi vzácné, ale jsou k dostání všude.
A co mi vadí asi nejvíc: ,,Od roku 1996, kdy byla vytvořena, Jameson Gold Reserve, tato úchvatně bohatá pot still whiskey, se stala přípitkovou whiskey kritiků."

K tomu třetímu mám chuť jim napsat mail s dotazem, kteří konkrétní kritici si tím připíjejí..

Odpovědět