Metaxa 7 vs 12

Tipy na zajímavé obchody, zkušenosti s nimi, slevové akce, apod.
myspulin3210
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 3
Registrován: 12 úno 2021, 22:46

Metaxa 7 vs 12

Příspěvek od myspulin3210 »

Zdravím všechny milovníky dobrého pití. Děkuji za přijetí měl bych dotaz jaký je rozdíl v chuti mezi 7 a 12? Sedmička mi chutnala tak přemýšlím že bych zkoušel koupit dvanáctku :) Jinak jsi pamatuji že Park VSOP 0,7l 40% (odkaz https://www.alkohol.cz/produkty/park-vsop-0-7l-40-8026)
mi chutnal mnohem více než Park Borderies 0,7l 40% (https://www.alkohol.cz/produkty/park-bo ... l-40-8028/) Co by jste doporučily :)
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2008
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Metaxa 7 vs 12

Příspěvek od Kobalt »

Vzhledem k tomu, že pravděpodobně nikdo na fóru ještě neochutnal Park cognac, se nebude radit nejsnáze. Koukni se na recenze na Metaxy a usuď sám.
12* je jemnější a hutnější než 7*, hlavně je taky i sladší.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Metaxa 7 vs 12

Příspěvek od Mirek »

Parky mě nezajímají, já mám radši lesy :mrgreen: ...
Ale k věci - chceš doporučení. Ok, tak tu Metaxu 12 kup, nalij si ji do krku a uvidíš. Když se na rozdíly mezi dvěma flaškama zeptáš Franty, řekne ti a). Lojza ti řekne b) a Tonda si bude klepat na čelo a tvrdit c). Vlastní zkušenost je nutná!
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
myspulin3210
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 3
Registrován: 12 úno 2021, 22:46

Re: Metaxa 7 vs 12

Příspěvek od myspulin3210 »

Kobalt píše: 16 úno 2021, 19:05 12* je jemnější a hutnější než 7*, hlavně je taky i sladší.
Tak toho se právě bojím že ta 12 bude až moc sladká, na recenze jsem se koukal,ta 7 mi přišla sladká tak optimálně Park Borderies 0,7l mi přišel takovej moc sladkej nebou už přesně nevím co dalšího mi tolik nechutnalo.... Ale díky za názory, počkám jestli se ještě někdo vyjádří a asi to risknu a koupím 12 :)
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1092
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Metaxa 7 vs 12

Příspěvek od Walter »

Možná Ti pomůže pohled někoho, kdo má Metaxu na svědomí, třeba přímo Costase Raptise. :)
Tasting Metaxa

Metaxa 5-Star
We first taste the Metaxa 5-Star, and Costas guides us through it. On the nose it displays orange, lemon, flowers, honey, oak, and a touch of violette, while on the palate it’s smooth, fruity, floral, and with a taste of honey. It’s followed by an aftertaste of orange, and Costas recommends you enjoy it on its own over ice as an aperitif.

Metaxa 7-Star
The 7-Star, Costas tells us, has some muscat from Lemnos as well as from Samos. On the nose we’re looking for mature fruits, peaches, apricots, raisins, toasted oak, and orange peel. Sipping it, it’s smoother than the 5-Star with flavours such as apricots, the tastes from the oak barrel, prune, and carob. Costas’s recommended serve here is the same as for the 5-Star Metaxa, on the rocks as an aperitif.

Metaxa 12-Star
Costas says that this is his own creation, from 2011. For this one he used more heavily-toasted oak barrels than usual, and used muscat from higher altitudes for a more concentrated flavour. On the nose there are even more complex aromas of candied and dried fruit, fig, honey, chocolate, coffee, and orange peel, while the taste is strongly of orange peel and black raisins. Costas tells us this is a versatile spirit, which can be enjoyed as a digestif, in cocktails, or as a long drink.

Viz https://www.traveldistilled.com/tasting ... he-master/
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1092
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Metaxa 7 vs 12

Příspěvek od Walter »

Doma mám sice 7* i 12* Metaxu, ale jen v rámci neotevřených lahví. Ty se mi dnes načínat nechce, bohužel, není k tomu správná nálada. I když chápu, že přímé srovnání by Ti teď pomohlo nejvíc... Jinak 7* verzi popíjím dosti často. 12* jsem naposledy popíjel tak dva roky zpět. Občas si ji totiž objednávám v kavárně k dobrému espressu. Ono je to vlastně produkt vlastní kategorie. Já říkám "dezertní" brandy. Tekutý zákusek. Co se týče jejich sladkosti, každá jí disponuje v trošku v jiné podobě. 12* verze ji má spíš více barevnou či prokreslenou, než že by byla zásadně sladší. Alespoň dle mých starých dojmů. Myslím, že komu chutná 7*, nad 12* nos neohrne.

P. S. Nebude-li zbytí, zítra tu 12* otevřu. ;)
myspulin3210
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 3
Registrován: 12 úno 2021, 22:46

Re: Metaxa 7 vs 12

Příspěvek od myspulin3210 »

Walter- P. S. Nebude-li zbytí, zítra tu 12* otevřu. ;) Díky to by bylo super ;) ;)
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1092
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Metaxa 7 vs 12

Příspěvek od Walter »

Pár poznámek k sladkosti 12* Metaxy (čerstvě otevřená lahev, starší plnění, možná z roku 2014?): Pokud znáš důvěrně 7* verzi, 12* je pouze její vyzrálejší sestrou. Celkově je jemnější, více uhlazená, a jak už jsem zmínil, právě ony sladké tóny se zde nabízejí v daleko širší paletě barev. Nejen ve vůni, ale i v chuti jsou hebce medové, podobně jako přezrálý hrozen moravského Muškátu vysoké cukernatosti (ten mají vosy nejraději), přičemž plynule přecházejí do polohy sušeného ovoce (hrozinky, datle, fíky) či až kandovaného (ten pomeranč, nebo i jeho lehce nahořklou kůru, si tam dokážu také představit). Na úkor toho se ovšem oslabila výraznější přiznávka koření, sušených bylinek, pryskyřice a dalšího, tedy všeho až skoro živě pikantního, čím se prezentuje 7* varianta. Tak si vyber. :)

Suma sumárum, 12* Metaxu lze vnímat jako nepatrně sladší než 7* (viz už Kobaltova zkušenost). Jak moc bude ale sladká pro Tebe, těžko odhadnout (viz Mirkova poslední věta). Mně chutnají obě dvě. Podobnost mezi nimi je zřejmá, teď jde jen o to, jestli jsi na starší, nebo na mladší. :)

Metaxa_12.jpeg
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Metaxa 7 vs 12

Příspěvek od Hunter »

Walter píše: 17 úno 2021, 23:52 v chuti jsou hebce medové, podobně jako přezrálý hrozen moravského Muškátu vysoké cukernatosti (ten mají vosy nejraději)
Moc pěkné přirovnání. :clap:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3107
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Metaxa 7 vs 12

Příspěvek od salam15 »

Však se do toho taky přidává muškát z ostrova Samos (viz jedna prezentace na on-line degu)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Odpovědět