Hodnocení online masterclassů Whisky festivalu 2021

Setkání milovníků whisky, festivaly, ochutnávky, přednášky, ... (nikoliv slevové akce)
Odpovědět
Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Re: Hodnocení online masterclassů Whisky festivalu 2021

Příspěvek od Žiži »

LukeD píše: 27 kvě 2021, 13:24 Ty tvrdíš, že neředěné whisky mají v sobě obecně mnohem více látek, které způsobují zakalení (což je logické a pochopitelné). Já (a se mnou i citovaní) tvrdí, že i přesto se paradoxně nejvíce a nejrychleji zakalí za studena nefiltrovaná whisky pod 50, resp. pod 46 %, které už jednou ředěny byly při výrobě. Mě by zajímalo, proč tomu tak je. Pokud mi to srozumitelně vysvětlíš, budu jedině rád. Šmytec. 8-)
Zkusím odpovědět, ať mě Zomba nebo ostatní kdyžtak opraví.

Důležitými faktrory určujícími tvorbu zákalu je koncetrace (obsah) ethanolu we whisky a teplota. Až potom je to obsah látek, které mohou způsobit zákal. Dejme tomu, že teplota bude konstantní, pak je určujícím faktorem zakalení obsah ethanolu. U CS whisky nefiltrované za studena je obsah ethanolu vyšší, takže logicky bude potřeba více vody aby se vytvořil zákal. A to i přesto, že taková whisky obsahuje více látek odpovědných za tvorbu zákalu. Ten ethanol to dokáže docela dlouho držet, než dojde k "bodu zlomu" - tvorbě zákalu.
U za studena nefiltrované (ale zředěné whisky) je koncentrace látek, které mohou způsobit zakalení, menší ve srovnání s CS whisky nefiltrovanou za studena. Jenže taková whisky má i výrazně nižší obsah ethanolu. Takže i mírným naředěním dojde k "bodu zlomu" - tvorbě zákalu. A to bez ohledu na obsah látek, které mohou způsobit zákal. Ne že by na obsahu látek odpovědných za tvorbu zákalu vůbec nezáleželo, ale tento faktor je v porovnání s obsahem ethanolu a teplotou výrazně měnší.

Nevím, jestli jsem to vysvětlil srozumitelně, příp. jestli jsem to vůbec nějak vysvětlil.

Nějaké info ohledně tohoto tématu:
https://scotchwhisky.com/magazine/ask-t ... or-whisky/
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Hodnocení online masterclassů Whisky festivalu 2021

Příspěvek od LukeD »

Vysvětlil jsi to více než dobře. Díky převelice!

Takže když se vrátíme na začátek této diskuse, tak to chápu tak, že jsem měl pravdu nejen s tím chybným tvrzením na etiketě, ale navíc evidentně i s větou: Nemluvě o tom, že za studena nefiltrované whisky v sudové síle mají obecně nižší tendenci vytvářet skotskou mlhu než ty ředěné. V tom případě ale pořád nechápu, proč napsal zombice, že je to přesně naopak. Počkám si tedy ještě i na jeho vyjádření... ať už k mému tvrzení, nebo k těm mnou publikovaným citacím, jak slíbil.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Hodnocení online masterclassů Whisky festivalu 2021

Příspěvek od LukeD »

Dlouho jsem nebyl ve své gmailové schránce, pročež jsem až dnes zjistil, že mi Alex Driver z firmy Compass Box nakonec přeci jen odpověděl. Sice pozdě, v pondělí, ale přece. Takže pokud by někoho z vás zajímalo konkrétní složení jednotlivých blendů z mé masterclass včetně věku jednotlivých složek, tak přikládám printscreen z emailu.

EDIT: Tak zmýlená neplatí a teď se dívám, že mi Alex dokonce zvládl odpovědět už v pátek 30. dubna, tj. první den Whisky festivalu. Jen mi prostě odpověděl až na tu moji druhou emailovou zprávu/adresu, z níž mi navíc bůhvíproč nepřišlo žádné upozornění o příchozím emailu. Takže se dodatečně omlouvám společnosti Compass Box. I přes tu lapálii s plnou spamovou schránkou zvládli odpovědět nadstandardně rychle... a jen shodou debilních okolností jsem tyto informace nemohl použít rovnou v rámci WF.
Přílohy
CompassBox-specifikace.jpg
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Hodnocení online masterclassů Whisky festivalu 2021

Příspěvek od Nethar »

Pecka, tohle chci na každé láhvi všeho :-D
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Hodnocení online masterclassů Whisky festivalu 2021

Příspěvek od nobynoblhoch »

Souhlas,jen se obávám,že by marketing některých značek zaplakal
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Hodnocení online masterclassů Whisky festivalu 2021

Příspěvek od LukeD »

Tak, a konečně jsem se dostal i k Masterclassu slovutného Karlavulina. Když už hodnotit, tak férově všechny zúčastněné. Tož teda asi takhle:
  • "Dostaneme se k tomu." & "K tomu také dojdeme." & "Dojdeme k tomu." - Karlovy oblíbené fráze, které se dle mého do dialogu s druhým člověkem moc nehodí, resp. jsou za mě krapet neslušné. Stejně jako skákání do řeči.
  • Moc nemusím takové to chrlení dat, střídání majitelů a podobné informace, které si nikdo nepamatuje a podle mě povětšinou nejsou nikterak zvlášť zajímavé, zvláště pak když to někdo bere opravdu z gruntu a skoro nic nevynechá. Karlavulin se v tomhle evidentně vyžívá. Ok, respektuju. Navíc minimálně jednou při přerušení svého chrlení dat Petrem působí vizuálně jakoby poněkud "nasraně". :) Na druhou stranu, když si nebyl moc jistý obsáhlostí svých informací (třebas o palírně Ardnamurchan), tak Petra přímo vybídl k doplnění. Ale zakrátko bohužel opět následuje skákání do řeči. :)
  • Rychlost mluvy by rozhodně mohla být pomalejší. Je to jako z kulometu, tak trochu moderátorský sprint, a člověk je rád, že to stíhá všechno vnímat. Kvalt a whisky mi moc nejde dohromady.
Jinak ale samozřejmě v pohodě. Je to prostě Karlavulin a jisté věci od něho člověk už tak nějak očekává a spíše by byl překvapený, kdyby tam nebyly. Třebas ty neustálé narážky a odbočky k Lagavulinu, příp. specifický Karlavulin humor. ;) "Já to asi dodělám sám, Peťo. Nepotřebuješ si někam odskočit?" Byť v tomhle případě si tedy myslím, že to myslel vážně a maskoval humorem. 8-)
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Odpovědět