Hořicko-českolipská rumová mafie

Setkání milovníků whisky, festivaly, ochutnávky, přednášky, ... (nikoliv slevové akce)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Hořicko-českolipská rumová mafie

Příspěvek od Hunter »

DSC00621_zps59d556d9.jpg
V druhé půlce října se u josého uskuteční volné pokračování úspěšné jarní degustace (nejen) karibských rumů.
Tentokrát budou jádro ochutnávky tvořit "agricole rhumy" ze zámořských departementů Francie. Konkrétně 3x z Martiniku a jedna z Guadeloupe.
Lahve jsem sehnal ve francouzském Carrefouru za docela příjemné ceny oproti cenám zde v ČR, pokud tedy jdou vůbec sehnat.
josého lahve: Saint James Royal Ambré a Dillon VSOP.
Hunterovo lahve: Trois Riviéres a Damoiseau VO.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Króča

Re: Hořicko-českolipská rumová mafie

Příspěvek od Króča »

Pěkně kucíí :clap: :clap: :clap:
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Hořicko-českolipská rumová mafie

Příspěvek od salam15 »

Degustace, rum, francouzský Carrefour. Samá krásná slova. Pěkné chlapci!
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Hořicko-českolipská rumová mafie

Příspěvek od Hunter »

DSC00791resize_zps20a76bab.jpg
Na snímku vidíte celou degustační sestavu prvního ochutnávkového dne. Přibyl již recenzovaný KORD rum z roku 1984, dále z Martiniku La Favorite rhum agricole vieux a taky sirup z cukrové třtiny La Mauny,
který josé koupil, abychom měli bližší představu, z čeho že se to zemědělské rumy vlastně vyrábějí.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Hořicko-českolipská rumová mafie

Příspěvek od josé »

První degustační večer byl zasvěcen Agricole rumům. Jak už tu někde u recenzí zaznělo (jo, u Clément), jedná se povětšinou o rumy z bývalých francouzských kolonií. Nominován byl Martinik se čtyřmi zástupci s jedním z Guadeloupe.
Na Martiniku mají zavedeno chráněné zeměpisné označení "AOC Martinique Rhum agricole". Jeho podmínky jsou ve zkratce: třtina vypěstovaná povoleným způsobem a v uznaných regionech na ostrově, kvasí se pouze panenská šťáva max 72hodin, pálí se v takové makové koloně na 65-75%, finální produkt nemá míň než 40%. Koho to zajímá, ať si prostuduje zde: http://www.rhum-agricole.net/site/en/aoc_described

Startovací samotný třtinový sirup chuťově nijak zvlášť nepřipomíná výsledný rum. Je to brutálně sladké lepidlo, samý cukr(překvapivě :) ), připomínající cukrovou vatu, řepný sirob nebo javorový sirup. Do čaje bude dobrej, případně jako přísada do koktejlu.

Pořadí ochutnávky bylo: La Favorite, Trois Rivieres, Saint James, Damoiseau a Dillon. Setřídění jsme vlastně odhadli správně k nejlepšímu, přičemž na první místě je tak nastejno Damoiseau s Dillonem.

Mladé rumy jsou opravdu spíše na míchání, než na čisté popíjení. Koupím limetky a něco zkusím namixovat. Přeci se to nevyleje, že.

K Hunterově poznámce:
Jak jsme se s josém postupně utvrdili, ona zvláštnost v dochuti, a někdy i chuti, je průvodním a typickým znakem všech zemědělských rumů z Martiniku, které jsme měli možnost ochutnat. Dost špatně se ten dojem popisuje, to je nutno ochutnat na vlastní chuťové buňky. Všechny zemědělské rumy mi z toho důvodu víc voní, než chutnají. U levnějších kousků se dá říci, že je "pachuť" silnější, u dražších a vyzrálejších je potlačena, není tak vystupující.
bych doplnil, že ta zemitá dochuť mi hodně připomínala zvláštní dochuť z mé žitné J.E.Pepper 1776. I podle stránek výrobců, by tento "ocas" měl se staršími verzemi mizet. A například u Dillon jsem ho já v chuti necítil vůbec, jen lehce v dozvuku a to až po delší době. Potvrzeno i v následných přechutnávkách s čistou pusou. Takže se ho musím trochu zastat. Možná ty předchozí sprostší rumy zanechaly v chuťových pohárkách na jazyku zemitostní stopu, která se po napití Dillona jen nastartovala a projevila.

Druhý večer byl zahájen pokusem s Bari mandlemi, aby se v přímém porovnání s rumem Arcane potrdila nebo vyvrátila Hunterova chuťová asociace. Bonbony jsou navrchu obalené v hořkém kakau. Po ocumlání přijde sladká přůhledná sklovitá vrstva s mandlovou příchutí. A nakonec sladší měkká kakaová náplň. Bohužel nedisponuji dvanáctiletou Extraroma ale pouze mladší Delicatissime. A u té jakás takás podobnost byla prokázána.

Dále už následoval volný výběr z rumotéky. Při něm jsem mimochodem s úžasem znovuobjevil zapomenuté perly, jakými jsou rumy ze série "ročníkoví státní příslušníci" od Plantation.

Tímto bych panu kolegovi rád poděkoval za účast, badatelské nadšení a hlavně za obstarání francouzského materiálu.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Hořicko-českolipská rumová mafie

Příspěvek od Hunter »

Máme za sebou další degustační večer a tady jsou ochutnané rumy.
Plantation Trinidad 2001, La Hechicera (Kolumbie), Cubaney 25 (Dominikánská republika), Ron Vigia Gran Reserva 18 (Kuba), Providencia Fine Gold Rum (Trinidad a Guyana).

Obrázek
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Hořicko-českolipská rumová mafie

Příspěvek od Hunter »

Již dnes. Hořicko-českolipská rumová mafie Season 02 Episode 02.
Více později.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Hořicko-českolipská rumová mafie

Příspěvek od Hunter »

IMG_20151103_075442_zps1fhw8rxh.jpg
Včerejší sestava, konečné pořadí dle umístění. Bez bodů, ty přidáme až po přechutnání v podrobných recenzích.
1.místo Santos Dumont XO, Brazílie (José 1, Hunter 1)
2.místo A.H.Riise Royal Danish Navy Rum verze o síle 55%, Dánsko/Am. Panenské ostrovy (j 2, H2)
3.místo Hacienda Monterrey 15 años, Dominikánská republika (j4, H3)
4.místo La Mauny XO, Martinik (j3, H5)
5.místo Ron Bermudez 12 años, Dominikánská republika (j5, H4)
1, 3 a 5 josého lahve, 2 a 4 Hunterovo
Velmi povedená akce, na závěr došlo ještě na Caol Ila Moch.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Ghandimaster

Re: Hořicko-českolipská rumová mafie

Příspěvek od Ghandimaster »

Koukám, že Brazilec pobavil i vás dva. Jsem zvědavý na podrobnou recenzi tohoto úchyla :)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Hořicko-českolipská rumová mafie

Příspěvek od Hunter »

Žádné ponožky jsme tam naštěstí necítili... ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět