Whisky Festival Dresden-Radebeul

Setkání milovníků whisky, festivaly, ochutnávky, přednášky, ... (nikoliv slevové akce)
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Whisky Festival Dresden-Radebeul

Příspěvek od Hunter » 22 zář 2014, 19:58

Nebyl někdo na festivalu v Drážďanech? Petře nemáš nějaké reference?
Na whiskybase má festival profil zde: http://www.whiskybase.com/event/82813/w ... n-radebeul
Vlastní stránky pak tady: http://www.whisky-festival.com/
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Re: Whisky Festival Dresden-Radebeul

Příspěvek od josé » 14 bře 2017, 18:07

letošní 8. ročník se koná v termínu 25. a 26.03.2017. pokud vše dopadne podle očekávání, tak já a xenopus v rámci ukrácení dlouhé chvíle před festivalem v Morávce zjistíme na vlastní kůži, jak se festivaluje po německu. mám potvrzeno, že vstupenky stačí koupit až na místě. masterclass jsem neřešil, nic mě zásadně neuchvátilo. jedeme až na neděli. snad na nás ze soboty ještě něco zbyde. už se těším. někdo jiný z fóra má návštěvu sousedního Saska v plánu?
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."

Fileta
Profesionál
Profesionál

Příspěvek od Fileta » 14 bře 2017, 22:52

Můžete se tam stavit v muzeu Karla Maye, pamatuju se, že jsem zhruba před 30 lety navštívil :D

xenopus
Znalec
Znalec

Příspěvek od xenopus » 27 bře 2017, 20:31

Zkraje března josé navrhnul, že by v Radebeulu navštívil 8. ročník tamního Whisky Festivalu. Moc dlouho mi rozmýšlení se netrvalo, a tak jsme teď v neděli vyrazili. Celá akce je dvoudenní, my jsme se účastnili pouze nedělního programu. Dopravní spojení Čechy-Drážďany je slušné (vede tam slavná dálnice, že, busem lze jet z Prahy s několika různými dopravci, vlakem také bez problému a navíc to může být i docela levné, použijete-li jednodenní přeshraniční jízdenku Labe – Elbe za 250 Kč). Radebeul je předměstí Drážďan (ve směru z Česka sice až za Drážďanami), ale frekvence vlakových spojení je do cílové stanice i o víkendu dostatečná (Dresden Hbf. – Radebeul-Kötzschenbroda, v některých vyhledávačích dopravního spojení nazývaná také jako Radebeul-West, jezdí každou půlhodinu). No vlastně třeba pro lidi z Prahy a blízkého okolí je cesta veřejnou hromadnou dopravou jednodušší do Radebeulu než do Malé Morávky. A že se VHD jeví jako dobrá volba, poněkud kysele potvrdila i partnerka jednoho Čecha, která zaplatila vstupné 7€, aby vevnitř čekala, než bude moct dělat řidiče na zpáteční cestě autem do Jičína.
Nedělní blok Festivalu trval od 12:00 do 19:00, a protože náš plánovaný příjezd byl kolem půl jedenácté, vystoupili jsme o jednu zastávku dříve a šli se jen tak projít. (Muzeum Karla Maye jsem navštívil před cca 15 lety a znovu se do něj plánuji podívat tak na svatýho Nikdejše.) Minuli jsme místní úzkorozchodnou železnici s parní lokomotivou a vystoupali na kopec nad vinice, odkud je pěkný rozhled dolů k Labi. Sluníčko pěkně hřálo, až si člověk říkal, jak příhodné podmínky pro pěstování na zdejších svazích réva má a jak by tady bylo krásně na podzim, třeba na vinobraní. Sestupem zpět do města a chůzí ulicemi jsme strávili zbytek dopoledne, takže na místo konání Whisky Festivalu, hotel Goldener Anker hned u náměstí (a asi 250 m od nejbližšího nádraží – viz výše), jsme dorazili přesně ve dvanáct. Vstup se dá koupit na každý den zvlášť, platili jsme až na místě v party stanu ve dvoře. Lze si také v předstihu po internetu objednat i vstupenky na MC, ale do toho jsme ani jeden nešli. V ceně vstupného je sklenička na nožce (výrobce Rastal, model Bugatti) s vypískovaným názvem festivalu a 2 a 4cl cejchem. Pokud se vám sklenička líbila a chtěli jste další (nebo se vám povedlo ji rozbít jako mně), mohli jste si za 3€ koupit jinou nebo za 15€ celou krabičku se šesti kusy. „Domácími“ pořadateli jsou lidi z Whiskyladen (stylový krámek přes ulici), zbytek byly obchody z jiných německých měst nebo přímo zastoupení dovozců/bottlerů (podrobnější seznam viz www stránky).
Hned u budovy byly dvě zahrádky s grilovanými klobáskami, burgery atp. Jinak se celá akce se odehrávala v celkem pěti místnostech: jakýsi kulturní sál (největší plocha, cca 10 stánků vystavovatelů), jeho malé přísálí v 1. patře (asi 4), dvě další místnosti (celkem asi 9 dalších stánků) a konečně místnost pro MC. Po vstupu do hlavního sálu (ale postupně i do všech dalších místností) jsem zjistil, že se základními distillery bottlings se zde moc nepotkám. Ne, že by tu nebyly vůbec, ale byly v citelné menšině. Těžiště nabídky spočívalo v nezávislých plněních známějších (Gordon & MacPhail – Connoisseurs Choice, Signatory, DL Old Particular, pochopitelně CADENHEAD’S aj.) i mně dosud neznámých bottlerů. Totiž (nejen) v Německu, kde některé obchody s whisky existují již desítky let a kde klientela je daleko širší než u nás, mívají ty zaběhnuté obchody svoje vlastní značky nezávislých plnění. Jinak irských whiskey bylo na výběr minimum, americké produkce minimum, grain minimum, rumy, portské a giny jen doplňkově, doplňkově byl přítomen taky černoch motající doutníky. Regionální (Německo, Švýcarsko a Rakousko) whisky zajímavosti a novinky zde byly zastoupeny, ale mnoho mé pozornosti si nezískaly. Více si jí získal jeden stolek s japonskými whisky, ale když jsem si pročetl etikety a zhodnotil jejich výjimečnost, vědom si současných cen japonek jsem si udělal pár fotek, odešel jinam a po ceně se ani neptal.
Samotné ochutnávání probíhalo normálně – přišli jste ke stánku, řekli si o vzorek, oni nalili z lahve rovnou do skleničky, zaplatili jste hotově v € a odnesli jste si skleničku někam vedle ke stolku (těch tam nebylo až tak moc a všeobecně chvílemi a místy bylo docela přelidněno, takže se musel člověk občas mezi lidmi prodírat). Myslím, že na všech stáncích byl aspoň jeden člověk, se kterým se dalo domluvit anglicky, jinak samozřejmě primární byla němčina. Čisté vody na pití a vyplachování skleničky teklo na WC dost, k dispozici byly u některých stánků sklenky s vodou a kapátky, ale u více stánků jsem viděl, že na požádání nalili do skleničky vodu na vypláchnutí, než do ní nalili jejich vzorek. Cena vzorků s ohledem na sortiment lahví očekávatelná a, řekl bych, akceptovatelná: nejběžněji od 4 do 8 € za 2 cl, z toho zbytku pak jen málo jich bylo levnějších, naopak víc bylo těch dražších (pochopitelně podle „výjimečnosti“ whisky – nejdražší, co jsem zahlédl, byl 34letý Talisker za 50€). Když se to tak srovná třeba s Whisky Life! Prague, tak ceny byly vlastně srovnatelné – na WLP se platí dramy, přičemž 1 dram = 30 Kč. Kurz Kč/€ je aktuálně jen o pár korun méně…
Možnost vzorkování byla a nikdo se tam na to netvářil divně. U některých stánků se daly koupit i lahvičky s víčkem (0,50€/kus). Někteří odlévali do lahviček ze skleničky nebo přes různé odměrné adaptéry nasazené na hrdle lahve, někteří přes trychtýř (nevypláchnutý od předchozího nalévání), ale třeba Werner Hertwig odléval zkušeně rovnou z lahve a bez ztráty kapičky. Na různých stáncích se samozřejmě daly koupit i některé nové, nenačaté lahve.
Po šesté večerní se začaly místnosti vylidňovat a před sedmou se začalo sklízet ze stolů. Co se dalo dělat, se slovy „tedy už nám nenalejou“ jsme šli na vlak, kochajíce se při tom zapadajícím sluncem.
Takže když to za sebe shrnu: příjemné prostředí, pohodová atmosféra, celkový počet návštěvníků s ohledem na velikost prostor ještě tak akorát, bezproblémová orientace, organizace, zásadně jiná nabídka whisky než v Česku, vzorkovat šlo, počasí vyšlo… Doprava tam a zpět do Česka nebyla z nejpohodlnějších, ale za ten zážitek to určitě stálo.
Pro mě jako pro někoho, kdo doposud zavítal jen na české akce, byl (a v případě vzorků zcela jistě i ještě bude) saský Whisky Festival zajímavou a rozhodně příjemnou zkušeností. Některé věci fungují na saském i českém WF obdobně dobře (což je super a budiž za to všem jejich organizátorům chvála), u něčeho by stálo za to pouvažovat o inspiraci Německem, protože by to našim chlapcům za barem mohlo ušetřit práci (cejch na tasting glass – viděl jsem kdysi i na Glencairn, teď nějak nemůžu dohledat). Něco je ale v Česku minimálně v dohledné době absolutně nedosažitelné: šíře nabídky unabhängiger Abfüller. A kvůli té jsem v Radebeulu, myslím, nebyl letos naposled.
P.S.: Pár fotek jsem si svým příručním foťákem udělal (hlavně teda lahví a o těch se časem dozvíte formou recenzí), nicméně pro konkrétnější představu určitě poslouží Bildergalerie na oficiálních stránkách (časem tam nejspíš přibydou i fotky z letošního ročníku). Neboli ode mě se žádných fotek nedočkáte. ;)
So zum Wohl!
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 27 bře 2017, 20:52

Tja, tolle meldung jungs, sie sind gute Späher!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Vivino profil

Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nethar » 27 bře 2017, 21:10

Díky moc za podrobný report!
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Příspěvek od josé » 27 bře 2017, 23:22

vzhledem k tomu, že jsem dnes v práci musel tvrdě a dlouho makat, abych smáznul deficit za prolitá eura, jsem vlastně rád, že mě pan bratr předběhl a napsal tak výživný report dříve než já. naprosto souzním s jeho chvalozpěvy a nebudu to víc pitvat.
* volba nedělního termínu byla dána předpokladem menšího počtu návštěvníků oproti sobotě, což se asi vyplatilo. pro demofobiky/agorafobiky na pováženou. chtělo to občas ostřejší lokty.
* šíří sortimentu jsem byl uchvácen a připadal si jako v pohádce. spousta známých a hlavně neznámých nezávislých plnění, single casky, sudová síla, novinky. toť rajská hudba pro mé smysly, byť povětšinou to byla slušná loterie a střelba naslepo.
* též smutné konstatování, že se to za pouhých 7 hodin prostě nedá všechno důkladně projít, natož ochutnat. možná tak týden spíš dva, od rána do večera usilovné práce.
* možnosti navzorkovat jsem využil naplno do všech třinácti lahviček, co jsem si vzal. příště víc! ochota a vstřícnost na stáncích až na jednu vyjímku hřejivá.
* z návštěvy jsem byl nadšen a za rok to vidím na repete. bylo skvělé vidět, jak festivaly fungují i jinde a potvrzení, že whisky je fajn koníček napříč světem.

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Příspěvek od josé » 29 bře 2017, 09:05

odkaz na letošní fotogalerii si zatím na festivalových stránkách ještě nedoplnili. já už ho znám - galerie 2017.

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Příspěvek od josé » 24 led 2018, 09:32

radostně se to přibližuje, už jen 2 měsíce. letošní 9. ročník na stejním místě.
sobota 24.03.2018 13-21 9eur
neděle 25.03.2018 12-19 7eur
vidím to opět na nedělní výlet.

Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hunter » 27 bře 2018, 08:49

Musím se přidat s chválou na tento festival.
V neděli jsme si s josém a xenopem udělali celodenní výlet a stálo to za to.
Pro mě velmi pohodlné cestování vlakem, z České Lípy 2,5 hodinky, celodenní jízdenka Labe-Elbe za 250,- korun platila i na MHD v Radebeulu.
Před festivalem byl čas i na návštěvu terasovitých vinic a vyhlídky u Bismarckovy věže, navíc vyšlo i slunečné počasí.
Organizačně nebylo co vytknout, najíst se dalo buď přímo na festivalu, nebo v četných restauracích, kebabárnách a pizzeriích pár metrů od hotelu.
Výběr whisek nepřeberný, nabídka se s tou u nás překrývá asi tak deseti procenty, takže jediným problémem je si vybrat, co ochutnat a co navzorkovat.
Hodně se mi líbila muzika, asi desetičlenný ansámbl čítal nejen dudy, ale i bubny, které byly hodně znát.
Oproti Kopřivné mi tam samozřejmě chyběly staré známé tváře, a krom naší trojky jsem tam češtinu nezaslechl.
Co se týká vzorkování, nenarazil jsem na jediný problém, zaslechl jsem i slova chvály na malý nerezový trychtýřek pro nalévání, jednou mi i obsluha popřála česky na zdraví.
Celkově hodnotím velmi pozitivně a rád se sem zase vypravím.

Obrázek

Vivino profil

Odpovědět