Volba whisky roku - diskuze

Setkání milovníků whisky, festivaly, ochutnávky, přednášky, ... (nikoliv slevové akce)
Odpovědět
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Volba whisky roku - diskuze

Příspěvek od lalos »

Pro mě má anketa stále smysl a tento rozsah bez problému akceptuju.
Více kategorií podle mě netřeba a souhrn taky ne, protože se pravděpodobně stejně neprotneme, pokud si všichni nedáme nějakou festivalovou pecku.
Navíc za ty roky jsme se dost vyvinuli, takže nováček může mít za nej whisky tu opravdu nej whisky (Talisker 10 + Laga 16), kdežto třeba u nidana mi nezbývá než věřit, že prostě Bowmore Black je vynikající whisky :-)
Beru to prostě jako souhrn, kdy si jednou ročně proberu, co jsem vše ochutnal a po roce si to zrekapituluju.
U ostatních se utvrdím, že bych si už konečně měl koupit Ledaig 18, Springbank 12CS a novou Bunnu 12.

Takže díky, za mě je to OK.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba whisky roku - diskuze

Příspěvek od joy »

Jakoze lalos ma v mnohem pravdu, ale stejne me v ankete chybi Propadak roku a Whisky roku jako samostatna kategorie, protoze podle me obe maji sve opodstatneni. Propadak mi muze usetrit penize (zvlast kdyz se na nem treba shodne vice lidi) a Whisky roku je zase neco, pokud to nestoji raketu, abych se po tom podival.


Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk


Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba whisky roku - diskuze

Příspěvek od Nethar »

Tak whisky roku tam máš, resp. jsou dvě, jedna ze Skotska a jedna mimo něj, první místa jsou ty nejlepší whisky roku.
Kategorie jsou ořezané z důvodů už řečených, propadák je jedna z obětí, nechal jsem aspoň poměr cena/výkon, který ti taky může ušetřit hodně peněz :-)
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Volba whisky roku - diskuze

Příspěvek od salam15 »

Mně tohle vyhovuje vlastně víc než původní verze, jednak je to přehlednější, jednak jsem nebyl spoustu kategorií schopen zodpovědně naplnit - bourbony to ani nemluvím, ale ty starší whisky, když zrovna člověk nejede na TWS, k nidanovi, Karlovi nebo neslaví s Netharem jeho narozky, tak těch zástupců zase tolik není.

A i pak - spousta z vás to vidí tak, že jediný vzorek, který vás/nás opravňuje whisky hodnotit, je láhev - já to sice takhle příkře nevidím, ale je souhlasím s tím, že hodnocení whisky po jednom panáku je hodně hrubé síto a vypovídací hodnota je omezená. No a v tomto ohledu je účast na TWS z pohledu kvality hodnocení zcela iluzorní, u nidana/Karla je to taky smršť, sice má člověk má přeci jen víc času, ale i tak. A Nethar slaví narozky jen jednou do roka... Takže tu původní verzi s milionem kategorií spíš vnímám jako takový pissing contest, kde si ukazujeme, kdo dočůrá dál (gratuluji nidanovi k Black Bowmore - o moc dál to už nejde ;))

Propadák roku mi taky chybí, byla to taková milá kategorie, která šla naplnit i kontroverzním obsahem. Vizuální stránka je mi jedno, google dokumenty za mne fungují.

P.S. Děkuji všem zmíněným za vzorky, kterými mne poctili, a návštěvy, na které mne pozvali. Bylo by sice fajn, kdyby Nethar slavil narozky víckrát do roka, ale to by nám pak moc stárnul a to by byla škoda.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
spyna
Znalec
Znalec
Příspěvky: 778
Registrován: 15 bře 2016, 10:37
Bydliště: České Budějovice

Re: Volba whisky roku - diskuze

Příspěvek od spyna »

Souhlasím, že v původní anketě bylo těch kategorií asi až příliš a ano některé byly vskutku spíš pissing contest (i když to je spíš o přístupu hlasujících). Ale přesně jak píše "joy" kategorie whisky roku, propadák roku a poměr cena/výkon to byly ty, které dávaly smysl i v souhrnech a to mi prostě už vloni trochu chybělo. Navíc zrovna ponechání dělení skotsko/neskotsko mi nepřijde šťastné, protože se z toho člověk nedozví, jak si zbytek světa stojí vůči Skotsku, ze kterého má myslím většina z nás napito zdaleka nejvíce. Vizuál je mi taky vcelku ukradený, důležitý je obsah.

Ale jak už jsem psal výše, pro rozhodnutí se toho neúčastnit byl nakonec rozhodující malý počet zdegustovaných kousků na to, abych mohl ve svých očích hlasovat nějak smysluplně.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba whisky roku - diskuze

Příspěvek od Nethar »

spyna píše: 08 pro 2020, 17:46 kategorie whisky roku, propadák roku a poměr cena/výkon
Tak jestli jde jenom o tohle, tak to je trivialita, to přidat můžeme. Whisky roku už tam stejně je, je buď první v kategorii Skotsko nebo v té druhé, tak se dá tučně a hotovo. Propadák roku ještě bych přežil jako přídavek, jestli po tom toužíte, asi jsem v tom malém počtu nechtěl vyčlenit celý jeden odstavec něčemu negativnímu. No a poměr cena/výkon zůstal.

Souhrny - to už právě chce napsat nějaký pořádný webovky, aby se s tím člověk nešmudlal ručně, aby se to z nějaké minidatabáze vygenerovalo a bylo to proklikávací podle uživatelů, kategorií, apod. Což o to, to já bych asi i zvládnul, kdyby to bylo jen v jednoduché textové formě, ale přece jenom už je rok 2020 a ne 1980 :) A pak taky mně trochu vadí něco pár dní programovat, čemu vnitřně nevěřím, že to dává smysl :) Jinými slovy výběrové řízení pro dobrovolníky otevřeno.

Dělení Skotsko/neskotsko - můžeme to taky třeba spojit na delší žebříček (deset kousků) všeho dohromady. Škatulkování je vždycky v určitém smyslu na houby a nespravedlivé a zvrhává se do toho pissing contestu, to salam dobře vystihnul, tak mi ty tisíce kategorií právě přišly. Když spyna píše, že se nedozví, jak si stojí Skotsko proti neskotsku, někdo zase může říct, že dřív se nedozvěděl, jak si stojí desetiletá proti dvacetileté, takže mně by spojení do megakategorie neuráželo. Něco bych sám uvítal větší (třeba piva bych plnil s radostí), ale na fóru se tomu věnujeme okrajově, tak proč to míchat mezi whisky rok na whisky fóru. Něco je zase tak akorát práce se zpracováním, protože že si tři lidi přečetli jako každý rok Malt Whisky Yearbook je super, ale vyhlašovat to kvůli tomu v kategorii Kniha trochu ztrácí smysl. Apod.

No pište, pokud to zase zůstane na mých bedrech a budeme v tom vůbec pokračovat, nějaké dílčí úpravy rád udělám, ale s mírou.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba whisky roku - diskuze

Příspěvek od joy »

Tak pokud se doplni Propadak roku, tak za me super, kdyby to bylo proklikavaci, tak bych byl v sedmym nebi, ale chapu, ze na to nemas prostor. Treba se najde nejaky IT, ktery si to vezme za svy.
Piva jsou fajn, ale protoze si nikde nevedu zaznamy, tak pak lovim tady na webu, co jsem vlastne za ten rok pil a vyzobavam to z pivni sekce ci co zrovna pijete a je to fakt peklo. Takze 1 za me staci.
Tak stejne i kategorie jiny destilat, protoze tech jinych destilatu za ten rok moc nevypiju a kdyz, jsou to no name destilaty typu slivovice, merunkovice atd.

Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
spyna
Znalec
Znalec
Příspěvky: 778
Registrován: 15 bře 2016, 10:37
Bydliště: České Budějovice

Re: Volba whisky roku - diskuze

Příspěvek od spyna »

Nethar píše: 08 pro 2020, 19:11
...můžeme to taky třeba spojit na delší žebříček (deset kousků) všeho dohromady. Škatulkování je vždycky v určitém smyslu na houby...
Tohle mě taky napadlo a v určitém pohledu by to bylo takové nejspravedlivější. Taky by pak byla určitě větší šance, že víc lidí nominuje stejnou láhev (narozdíl od dřívěších let, kdy do hlavní kategorie každý nominoval jen jednu WH). Díky tomu by měl větší smysl i ten souhrn a vyhlášení pořadí. Protože po pravdě volba whisky roku bez následeného "vyhlášení whisky roku" je prostě... :roll: .
Kategorii kniha bych úplně nezatracoval, já jsem díky ní objevil pár námětů na zajímavé knížky k přečtení. V této kategorii už ale samozřejmě postrádá smysl nějaké vyhlašování pořadí. Podobně to vidím s kategoriemi "Jiný destilát" a "Pivo". Sice to přímo nesouvisí s whisky, ale vzhledem k tomu, že vlákno "pivní sekce" je tuším druhým nejaktivnějším zde na fóru, opodstatnění to má. Když nad tím tak přemýšlím, tak mě osobně by asi nejvíc vyhovovaly následující kategorie.
1) Whisky roku: každý by mohl nominovat až 10 druhů whisky bez jakéhokoli omezení. Tato kategorie by byla následně vyhlašována s pořadím (klidně jako jediná). Případně pro větší zajímavost by mohl mít každý šanci rozdělit dva extra body.
Dále už by mi stačilo vyhlašovat pouze přehledy (případně doplněné o počty nominací) a to v kategoriích:
2) Propadák roku: nominace až 3 whisky
3) Poměr/cena výkon: nominace až 3 whisky
4) Tip na jiný destilát: až 3 nominace
5) Tip na pivo: až 3 nominace (já bych sice dal 5, ale jsem zaujatý)
6) Tip na knihu: až 3 knihy s alespoň okrajovým vztahem k whisky

Ale chápu, že deset lidí = deset názorů.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba whisky roku - diskuze

Příspěvek od Nethar »

Protože po pravdě volba whisky roku bez následeného "vyhlášení whisky roku" je prostě... :roll: .
To musíš brát v názvu ankety "whisky" jako množné číslo, jsou to jednotlivé whisky roku :-)

Jak říkáš, každý má trochu jiný pohled. Já osobě bych s navrženými kategoriemi mohl žít.

10 kousků bez ohledu na cokoliv je tak nějak fér.

Propadák bych já omezil na jednu, protože chci z ankety nechat sršet pozitivní emoce a ne negativní :-D

Poměr cena/výkon by mi taky stačila jedna, svým způsobem to vlastně už zohledňuji i v hlavní kategorii, protože neboduju, ale vyjadřuju lásku ze svých vzpomínek k dané whisky ;-), ale co už.

Jiný destilát a pivo - tři od každé dejme tomu, pokud aspoň v propadáku zůstane jen jedna :-P Pak je otázka hlavně co je vše pro potřeby ankety jiný destilát, jestli tam zahrnout i třeba sherry a likéry (já bych to tam dal, recenze tu jsou a víc kategorií nechci) a kam patří například bourbon (do hlavní kategorie nebo sem?).

Pak jestli to dobře chápu, chceš mít žebříček s pořadím v hlavní kategorii, ale všude dál už je to rovnocenná trojice? To bych já nechal vše v pořadí od nej.

Kniha - mně to furt přijde zbytečné, těch pár knížek se na fóru stejně v průběhu roku objeví, takže se jenom zopakuje "fakt jsem nekecal a četl jsem to", a hlavně na fóru i s popisem (chce to bližší informace, vyhlášení samotné mě asi k nákupu nepřesvědčí), ale vzhledem k tomu, že jich je právě tak málo, tak to v případě zájmu kdyžtak přežiju, aspoň to bude na jedné hromadě připomenuté.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Volba whisky roku - diskuze

Příspěvek od Nethar »

Tak přátelé...

1) Dělat letos zase?

2) Nějaké široce akceptovatelné změny užitečné pro většinu účastníků? (trochu se jinak budu odpichovat od předchozích dvou příspěvků od spyny a pana Nethara, až je budu schopen dočíst do konce, zatím jsem u nich vždycky v půlce usnul ;-))

3) Nechce to někdo vzít letos za mě a zpracovat nějak líp graficky než v Google Docs?
Odpovědět