Whiskyherbst Berlin

Setkání milovníků whisky, festivaly, ochutnávky, přednášky, ... (nikoliv slevové akce)
Odpovědět
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Whiskyherbst Berlin

Příspěvek od josé »

whiskyherbst.jpg
whiskyherbst.jpg (7.95 KiB) Zobrazeno 3621 x

http://whiskyherbst.de/
letos již 18. ročník v termínu 1. a 2. září 2017. jsem pln očekávání.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Whiskyherbst Berlin

Příspěvek od xenopus »

Přestože u nás podzim ještě ani nenastal, v Berlíně už je dokonce po něm. Přesněji řečeno po každoročním „Whiskypodzimu“, tedy akci Whiskyherbst. Uplynulý víkend se konal již osmnáctý ročník. S josém jsme se ho zúčastnili, možná jako jediní Češi (no alespoň jsme tam za celé dva dny žádného dalšího, na rozdíl od březnového WF v Radebeulu, nepotkali).
Historie akce, aspoň tak, jak mi ji při mé srpnové návštěvě Berlína ve svém obchodě vyložil jeden ze zakladatelů, Werner Hertwig, je lehce komplikovaná a pro neznalého může být matoucí. V tentýž termín se totiž v Berlíně koná ještě jeden svátek whisky, a sice Köpenicker Whiskyfest. V útulném, nicméně postupem času již kapacitně nedostačujícím, historickém jádru čtvrti Köpenick se Whiskyherbst konal ještě v roce 2012. Především z kapacitních důvodů (v pátek údajně osm set a v sobotu ke čtyřem tisícům návštěvníků) se Whiskyherbst přesunul do prostorů větších, a pro whisky vlastně i symboličtějších. Těmito prostory je Malzfabrik Schöneberg, areál bývalé komerční sladovny. Z různých míst v Berlíně viditelná vysoká budova s typickými čtyřmi komíny, revitalizovaná v minulém desetiletí, běžně hostí různé akce, převážně uměleckého zaměření. Člověka tak nemohla nenapadnout myšlenka, zda i v Česku lze najít obdobné příklady bývalých průmyslových areálů, které stále stojí a po změně funkce jsou nějak jinak užitečné, a konečně zda je vůbec možné najít pro všechny ty prázdné budovy textilek, strojíren nebo mlýnů současné využití… Prohlídku interiérů sladovny bylo možné absolvovat (za 2 €), ale pro nedostatek času jsme si ji nechali utéct – vždyť otevírací doba byla v pátek od 15 a v sobotu od 12, vždy ale „jen“ do 22. S ohledem na jistou odlehlost místa a ne zrovna nejpohodlnější dostupnost veřejnou hromadnou dopravou to ale nakonec až tak nevadilo – žádné vysedávání do půlnoci nebo do půl jedné (jako na Morávce), ale pěkně kultivovaně odejít v deset na bus/S-Bahn/kolo. Možná i v důsledku toho nikdo povážlivě unavený (jako na Morávce tu a tam) spatřen nebyl. Jen doplním, že na Köpenicker Whiskyfest jsme nebyli. Jak jsme pochopili od několika místních – jsou tací, kteří stihnou navštívit během víkendu místa obě (jeden den v Malzfabrik, jeden den v Köpenicku). Vůbec se nedá říct, např. i podle seznamu vystavovatelů, že by Köpenicker byla akce druhořadého významu – prostě jen někteří původní organizátoři podzimních whiskysetkání zůstali na původním místě, a tak mají první zářijový víkend Berlíňané whiskyakce dvě.
Vstupné na originál Whiskyherbst in der Malzfabrik bylo 10 € za den, v ceně sklenička na nožce s 2cl cejchem. Seznam stánků je k prohlédnutí zde. Skotská, irská, japonská (sporadicky), americká i německá nebo islandská whisk(e)y; sladová, straight rye, obilná, bourbony; nabídka běžných lahví (core range), vzácností (třebas i core range, jen třeba dvacet let stará plnění) i různých nezávislých bottlerů… to vše doplnilo několik desítek jiných druhů destilátů – rum, gin nebo třeba sladový destilát, co nikdy whisky nebude, protože nedozrával v dubovém sudu, a samozřejmě i něco méně alkoholického – točené Kilkenny nebo Guinness. Podstatná část nabídky byly lahve, ke kterým se člověk v Česku prostě nedostane (ať už independent bottlers, malosériová palírenská plnění nebo jen výjimečně nebo vůbec nedovážené značky nebo lahve). K poslechu hráli během odpolední co hodinu dudáci v kiltech (i když pět dudáků a dva bubeníci dovedou vyvinout takový hluk, že už to ani moc k poslechu není), k poslechu i k tanci (byť málokdo tancoval) pak vyhrávaly z menšího pódia kapely víceméně folkového zaměření (každý den jiná). Kdo měl hlad, mohl ho zahnat třebas grilovaným bratwurstem nebo plátkem vepřového v housce.
Ceny 2cl vzorků obvyklé a přívětivé – od 2 nebo 3 € za nejběžnější produkční kousky až po cca 8 € za výjimečnější plnění. A samozřejmě se našly i dražší – von ten dvaatřicetiletej Laphroaig prostě za pět být nemůže, když za pět byla prachsprostá dvanáctiletá sudovka Lagavulinu… Vzorkovat se dalo – někteří zvládli rovnou z lahve do lahviček, jiným se hodil trychtýř. Někteří vystavovatelé měli pro tyto účely připraven svůj, někteří rádi použili můj vlastní. V průběhu obou dnů probíhaly samozřejmě masterclass, jichž jsem se však ani já, ani josé nezúčastnil. Na některých stáncích se daly koupit i celé lahve, často za festivalovou Sonderpreis, čehož jsme naopak využili oba. V sobotu v podvečer byla na programu i dražba více než dvaceti lahví (vedli Michiel Wigman a Werner Hertwig). To už se ale celá dvoudenní akce pomalu chýlila ke konci, což mi až tak nevadilo – po svém dvanáctém sobotním vzorku někdy kolem osmé večer (nakouřený Amrut po portském) jsem předčasně skončil, neboť můj jazyk už po všech těch sudovkách a whisky v nových sudech poněkud zdřevěněl. Nenáročný a vodovatý Guinness tak přišel vhod.
Na svůj první berlínský Whiskyherbst v Malzfabrik budu vzpomínat jen a jen pozitivně. I kdybych někdy jel na další (což je s ohledem na povedenost a příjemnost akce prakticky jisté), přesto mi některé vzpomínky v paměti zůstanou dlouho – např. na velmi dobré whisky z doposud neochutnaných menších německých palíren nebo na svůj (doposud) nejlepší grain, který hravě strčil do kapsy leckterou sladovou. A možná mám adepta na svoji whisky roku – jen tedy festivalové plnění (dvacetiletý Clynelish SC) to není.
Dovezené vzorky budu otevírat možná ještě o Vánocích, přepsání a publikování tasting notes vidím v horizontu týdnů, zato zveřejnění několika fotek z akce v řádu dnů. So bleiben si dran.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Whiskyherbst Berlin

Příspěvek od Hunter »

Obrázek
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Whiskyherbst Berlin

Příspěvek od xenopus »

Zde slíbených několik zmenšených fotek (7 MB rar archiv):
https://drive.google.com/open?id=0B7gOT ... Gs4aEE3c1U
Budou tam, dokud je nesmažu (týdny), pak odkaz přestane být funkční.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Whiskyherbst Berlin

Příspěvek od josé »

letos Köpenicker whiskyfest a Whiskyherbst nekolidují a jsou týden po sobě

3.-4.9.2021 https://www.koepenicker-whiskyfest.de
10.-11.9.2021 https://www.whisky-herbst.de
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Odpovědět