Whisky show - Old & Rare

Setkání milovníků whisky, festivaly, ochutnávky, přednášky, ... (nikoliv slevové akce)
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Whisky show - Old & Rare

Příspěvek od nidan »

Jelikož jsem se zúčastnil dvou Whisky show (WS) v Londýně, rozhodl jsem se že uzrál čas a vyzkouším sestřičku v podobě Whisky show - Old & Rare a sepíšu nějaký report pro případné zájemce. Show byla tentokrát po několika ročnících v Glasgow přesunuta do Londýna a je opět pořádána společností The Whisky Exchange. Letos to vyšlo na víkend 29.2. a 1.3. 2020. Lístky se dají koupit v klidu v předstihu, stejně jako vstupenky na Masterclass.
Show se konala v budově kde jsem se cítil jako doma, protože je to institut pozemního stavitelství, cca 200 m od slaveného Big Benu. Budova je nádherná a nabízí krásné prostory pro konání show. Když jsem přicházel, tak po zkušenostech s WS jsem šel na čas (11:30) a řekl si že max. vystojím nějakou tu frontu, jsem vlastně budovu přešel protože jsem čekal nějakou frontu na ulici a žádná nebyla. Vešel jsem tedy dovnitř s pocitem že jsem špatně ale byl jsem dobře. Uvnitř čekalo cca 150 lidí kteří již měl na rukou náramky a čekali jen na vpuštění dovnitř a tak i já jsem byl do sálu vpuštěn v 11:30 se skleničkou v ruce (ta Vám zůstane) a kuponem na jídlo. Máte čas do 18:10 kdy Vám nalejou poslední rundu.
Sál kde se vše pořádalo byl jeden veliký kde po bocích byli jednotlivý prodejci kteří nabízeli své skvosty. Uprostřed byli 3 velké stoly, každej asi 12 křesel kde si člověk mohl sednout, v klidu vypít svůj vzorek. Na stole byla neustále doplňovaná voda a papírové ubrousky na vyčištění skleniček. Kdo nabízí whisky? Jen asi 4 stánky má TWE (na jednom staré věci, na jednom věci pod elixir destillers, pak tam měli méně raritní věci a ještě něco), pak zde byli velké aukční domy (např. whisky-online, whisky auctioneer a whisky.auction), pak majitelé známých barů (např. Dornoch castel a kluci z Dornochu, The Auld Alliance ze Singaporu v čele se Emmanuelem Dronem, nějací japonci a amíci) a další vystavovatelé. Současně v sále byla možnost koupit nějaké flašky od TWE a možnost koupit show flašku (letos 36yo kulajda za 1000 liber, no odolal sem celkem snadno :) ) Jídlo bylo formou baru nebo chcete-li švédských stolů, celkem to šlo, ale myslím si že dost toho bylo nešťastně zvoleno (kari, pálivé, česnek) a tak jsem to druhej den vynechal. Na show neprobíhá žádný doprovodný program, je to "jen" whisky a lidi.
Koncept je jinej, zaplatíte vstupný a pak se každý panák u stánků kupuje. Ceny jsou od 1 libry až po neskutečných 220 liber za 1cl whisky. Celkem bylo asi 600 různých whisky, z celého světa, různých stáří a nebo starých bottlování. Většina panáků je v cenové relaci 5,10,15,20 liber. U stánků většina parádní přístup, vždy vymytá a vytřená do sucha sklenička, vzorek přesně odměřen (občas někdo víc, někdo méně) ale obvykle přesně. Problém byl trochu peníze. Většina chtěla prachy hotově, minimum kartou. Byl slíben bankomat, ale ten se nakonec nekonal, takže když došla hotovost muselo se k bankomatu někam ven (nejbližší u Big Benu). Co se týká cen je nutno se připravit dopředu. Někdo má dokonce stejné flašky a za velmi rozdílnou cenu (např. Macallan 25 má jeden za 15 a druhej za 30) , je třeba fakt hledat a dát si čas. Osobně mne trochu mrzí že je vidět že min 1/2 flašek už byla rozpitá před show někde jinde a tak člověk neví jak na tom jsou. Nicméně TWE tvrdí že všechny flašky co jdou do show jsou před tím ochutnané, schválené a pouze kvalitní jsou puštěny do prodeje, nezbývá než věřit. Osobně bych byl celkem rád tím ochutnávačem :)
K show lidi přistupujou několika způsoby. Jelikož lze vzorkovat, hodně /lidí přišlo, mělo seznam, navzorkovalo a odcházelo. Pak jsou tam lidi co si svoje vypijou na místě, poctivě píšou a degustujou. Třetí skupina je lidí co jen tak popíjí a přišla si především popovídat se známými a kamarády. Já osobně jsem byl asi taková kombinace všeho, popil jsem, navzorkoval a pokecal s pár lidma. Velice sympatická a přátelská atmosféra. Na show se můžete setkat s hvězdami whisky světa jako je Charles MacLean, Serge Valentine, Sukhinder Singh, Emmanuel Dron, Angus MacRaild, Nadi Fiori a nebo kluci z Dornoch Phil a Simon Thompson a další. Není problém když je někdo volný k němu přistoupit a prostě se pustit do hovoru. Současně byl pro mne osobně neskutečný zážitek vidět Serge v akci jak ponoří svůj detektor do skleničky a jak degustuje :-) . Jinak na show jsem se potkal s Vaškem Routem a jeho kamarádem Mirkem, příjemné setkání. Co mne celkem šokovalo bylo velké množství polských sousedů na show.
Na show jsem ochutnal asi 40 vzorků a dalších 15 si odvezl domů. Ochutnal jsem předválečné a poválečné blendy, průměrné i vynikající. Většina SM co jsme ochutnal byla nadprůměrná, některé vynikající. Možnost ochutnat první oficiálně bottlovanou SM od Glenfiddich nebo první vydanou whisky která byla finišovaná od Balvenie opravdu stála za to. Nachutnal jsem celkem hodně z řady Rare Malts, nebo některé pecky od Cadenheadu v legendárních Dumpy bottles. Velké množství Macallanů, Clynelish a Brora z legendárního ročníku 1972 a nebo Bowmore a jejich ročníky okolo 1964. Jinak pro show jsem si stanovil svůj maximální rozpočet a vlastně jsem ho i dodržel (asi o 15% jsem ho přešvihnul). Bez rozpočtu jet nedoporučuju, může se to zvrhnout :) . Současně ani nedoporučuju jet s rozpočtem 100 liber...to asi nemá smysl, moc si to neužijete.
Jelikož to byla moje první Old & Rare tak jsem se také rozhodl pro jednu masterclass. Šel jsem na Peat kde byla super řada průřezu Islay. MC vedl Sukhinder a ten krásně popisoval jak postupně objevoval svou lásku u Islay. MC byla hodně zajímavá, byli jsme upozorňováni na detaily jako že pijeme Lagavulin kterej byl ještě dělanej z ječmene na vlastních humnech, nebo že pijem Ardbeg kdy se ještě chladilo v červu před přechodem na chladiče. Celé to vyvrcholilo vysoce hodnocenou Caol Ila 15yo The Manager's Dram.
Nevím zda bych se chtěl účastnit i příště. Je to zcela jiný koncept než klasická WS kde se Vám snaží všichni nabídnout nejnovější novinky a tak tam máte každý rok cca 600 nových věcí a je z čeho vybírat. Na Old & Rare se budou asi věci dost opakovat, neříkám že není co pít, ale ten výběr se postupně asi zužuje. Show je opravdu moc pěkná, máte možnost ochutnat legendární věci a potkat zajímavé lidi. Já osobně budu preferovat klasickou WS, ale jsem rád že jsem si Old & Rare vyzkoušel.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Whisky show - Old & Rare

Příspěvek od Nethar »

Díky za report, sbíhají se sliny, škoda, že jsi neřekl, že jedeš :mrgreen: :P
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Whisky show - Old & Rare

Příspěvek od nidan »

víš jak, nechtěl jsem tě s sebou ;)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Whisky show - Old & Rare

Příspěvek od Nethar »

Jsem rád, že za rok spíš nepojedeš, v tom klobouku a falešným kníru mi bylo fakt nepohodlně.

Jinak třeba ty Rare Malts... mňam!
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Whisky show - Old & Rare

Příspěvek od nidan »

ty Rare Malts ... luxus jedna vedle druhý (těším se až je někdo otevře v čechách :lol: :lol: :lol: ) ...až mne štve kam to Diageo dotáhlo...na MC byl chlápek z Diagea, Sukhinder ho hned na začátku prásknul, tak mu tam dávali celkem všichni kotel, hlavně za Lagavulin ale i jiné :lol:
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Whisky show - Old & Rare

Příspěvek od Petr KomáreK »

třeba?
linkwood23y.jpg
linkwood23y.jpg (24.15 KiB) Zobrazeno 4832 x
brora24y1.jpg
brora24y1.jpg (22.88 KiB) Zobrazeno 4832 x
inchgower22y.jpg
inchgower22y.jpg (14.39 KiB) Zobrazeno 4832 x
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Whisky show - Old & Rare

Příspěvek od nidan »

no RM tam bylo minimálně 20 různých :)
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Whisky show - Old & Rare

Příspěvek od Walter »

Moc hezký příspěvek, nidane. Věcný, čtivý, informačně zajímavý. (Vlastně obecné díky všem, kteří mají chuť něco sesumírovat a podělit se o zážitky.)
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Whisky show - Old & Rare

Příspěvek od nidan »

jo jeden stánek s RM zde
IMG_20200229_113434_resize.jpg
IMG_20200229_113434_resize.jpg (29.05 KiB) Zobrazeno 4819 x
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Whisky show - Old & Rare

Příspěvek od nidan »

jo a pár fotek zde:
https://photos.app.goo.gl/kfNyFPypXYrAykCP8

snad Vám to půjde ;)
Odpovědět