Soutěž o krále Peatu

Setkání milovníků whisky, festivaly, ochutnávky, přednášky, ... (nikoliv slevové akce)
Odpovědět
Jaa(c)
New-make
New-make
Příspěvky: 57
Registrován: 23 led 2016, 16:22

Re: Soutěž o krále Peatu

Příspěvek od Jaa(c) »

1. 89b. Laphroaig 10 yo CS (tip Ardbeg Uigeadail)
2. 88b. Ardbeg Uigeadail (tip Ardbeg Corryvreckan :D)
3. 88b. Balvenie 14 (tip Lagavulin 12 CS)

poslední Inchmoan 80b., vůbec mi tam neseděl, v poznámkách mám - divná sladká vůně, v chuti ne moc rašeliny, kde je dozvuk? Dal jsem ho hned na poslední místo a pak už ho asi ani moc nezkoumal.

Největší překvapení pro mě ta Balvenie, vůbec bych jí tam nečekal, ale moc mi chutnala. Asi se porozhlídnu po lahvi :)

Nethar píše: 10 čer 2021, 13:33 - myslím si, že soutěž o rozpoznávání, co je co, jde přímo proti soutěži o nezaujaté seřazení whisek dle kvality. Když budu poznávat bez jakéhokoliv tipování, tak to spíš seřadím dle kvality, než když budu hádat
Tohle si myslím že je docela pravda :) Já jsem radši nejdřív udělal pořadí, než sem začal pořádně přemýšlet co by mohlo být co. Jenže to už jsem měl tolik upito, že to už byla spíš taková střelba od boku než cokoliv jinýho. Ale zpětně jsem rád, že jsem tomu hádání lahví nevěnoval moc energie, dopadlo by to stejně...

Jinak díky moc za organizaci, bylo to super a i výběr lahví byl dobrý, to je jasný, že by každý vybral něco jinýho a nemůže tam být všechno. Kdyby tam bylo to co si každý myslí, tak by možná ty výsledky nebyly tak zajímavý :) Těším se na královnu sherry :)
Naposledy upravil(a) Jaa(c) dne 10 čer 2021, 14:33, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěž o krále Peatu

Příspěvek od Nethar »

Duthoron píše: 10 čer 2021, 13:52 Ardbeg Corryvreckan jsem dal na první místo a Uigeadail až na poslední to jsem taky nečekal, :roll: budu si je muset někdy přechutnat zvlášť.
To jsem udělal podobně s 2. a 7. místem. Ale nepřekvapilo mě to, prostě v tom nejsem dobrej (a dát si to v jiným pořadí, mohlo to být třeba zase trochu jinak) :-D Vzpomínám, jaký byl boj poznávat několik tydnů proti sobě naslepo různý BenRiachy, co jsem měl celý lahve a porovnával jsem :-) Natož tady 2 cl. Jistý je, že Uigeadail, který jsem dal na 7., je moc dobrá whisky, kterou si občas láhev dám a "znám ji", takže na ni nezanevřu, kromě svých neschopností to přisuzuji tvrdé konkurenci, čili i 8. místo je výborná whisky :-D
Uživatelský avatar
Psychos
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 32
Registrován: 01 čer 2021, 10:38
Bydliště: Bratislava

Re: Soutěž o krále Peatu

Příspěvek od Psychos »

Dakujem este raz Nidanovi za super akciu :clap:

Moje poradie:
1. Ardbeg Uigeadail (89b) - moj tip Longrow RED :oops:
2. Lagavulin 12yo CS (88b) - moj tip Lagavulin 12yo CS
3. Inchmoan 12yo (87b) - moj tip Benromach 15yo
4. Ardbeg Corryvreckan (87b) - moj tip Ardbeg Corryvreckan
5. Laphroaig 10yo CS (86b) - moj tip Laphroaig 10yo CS
6. Balvenie 14yo Week of Peat (85b) - moj tip Ledaig 10yo
7. Ailsa Bay 1.2 (84b) - moj tip Ailsa Bay 1.2
8. Octomore 11.1 (82b) - moj tip Octomore

Nethar píše: 10 čer 2021, 13:33 - myslím si, že soutěž o rozpoznávání, co je co, jde přímo proti soutěži o nezaujaté seřazení whisek dle kvality. Když budu poznávat bez jakéhokoliv tipování, tak to spíš seřadím dle kvality, než když budu hádat, co je asi co, nebo nedejbože (to jako respekt Andrejovi, fakt úžasný výkon, jednoznačně prokázal, že je velký odborník) to i uhodnu, pak bych to už nezaujatě seřadit těžko dokázal. Čili myslím to tak, že pokud absolutně nevím, co je co, tak to spíš seřadím nezávisle podle toho, jak mi to chutná, než když vím, co je co, nebo si myslím, že vím, co je co. A já jsem bral primární účel soutěže to seřadit podle kvality a najít krále, ne poznat co je co (samozřejmě jsem to chtěl poznat, ale brzy jsem poznal, že tudy cesta nevede :-) nidan mě pak až donutil tipovat - to říkám jak to je, ne, že bych se vymlouval, kdyby to bylo obráceně, uhodl bych naprosto stejné nic jako teď).
Idealne by bolo 2cl na tipovanie a 2cl na urcenie poradia :) Suhlasim, ze ak clovek velmi riesi tipovanie a o niektorej vzorke si mysli ze vie co je, tak ho to moze podvedome ovplyvnit v bodovani.

Andrej
Uživatelský avatar
LuckyLoser
Znalec
Znalec
Příspěvky: 366
Registrován: 09 led 2018, 12:57
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěž o krále Peatu

Příspěvek od LuckyLoser »

Díky Nidanovi za super akci. Moje pořadí je:

1. Balvenie 14yo Week of Peat - už jsem si objednal láhev
2. Inchmoan 12yo
3. Ardbeg Corryvreckan
4. Lagavulin 12 yo CS
5. Laphroaig 10yo CS
6. Ardbeg Uigeadail
7. Octomore 11.1
8. Ailsa Bay 1.2

Jinak co se typovaní lahví týče, jsem přesvědčen, že mi Nidan špatně nalepil ty barvičky. Jinak si mé tipování neumím vysvětlit. :D
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Soutěž o krále Peatu

Příspěvek od nidan »

díky za tip na příště, každému zaměním barvičky :lol: :lol:
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Soutěž o krále Peatu

Příspěvek od lalos »

Za mě to bylo taky super. Díky Jirko.
Příště zas.
Jak jsem říkal už včera. Vzorek jsem netrefil žádný, ale dvakrát nezávisle po sobě jsem prakticky identicky seřadil to, co mi chutná a co ne, což byl za mě hlavní účel.
Postup tipování jinak stejný jako asi všichni. Nejdřív co bych tam určitě dal a pak to podle barvy a voltů zkusit nějak napasovat. Samozřejmě, že věci, které jsem nikdy nepil jsem tím pádem nemohl nikdy trefit.
Další překvapení pro mě bylo, že nejsem úplně soudný v odhadu síly. Tak nějak jsem ještě poznal, co je silnější a co slabší, ale protože jsem tam neuvažoval sudovky pohyboval jsem někde v rozmezí 40%-50% s výjimkou Ardbegu.

Jinak moje tipy:
1. Ardbeg Uigeadail (tipoval jsem PC10 a po změně Laphroaig PX - kvůli té hromadě sherry)
2. Inchmoan (tipoval jsem Ledaig 18 - kvůli tomu smradu)
3. Laphroaig 10yo CS (tipoval jsem Ardbeg Uigeadail - protože to byl nejsilnější vzorek a sudovky jsem ve výběru neměl)
4. Lagavulin 12 (tipoval jsem Lagavulin 8 - protože byl nejsvětlejší, přitom ale docela výrazný)
5. Ardbeg Corrywreckan (tipoval jsem Lagavulin 16 - tady kvůli sherry, ale voltově úplně mimo :-))
6. Ailsa Bay (tipoval jsem Caol Ila 12 - tady jsem se zasekl, přišla mi hrozně podobná s Balvenie, skoro stejná. I podle %. Podle barvy jsem se upnul na to, že to je dvojice CI12 + Laphy10)
7. Balvenie Peat Week (tipoval jsem Laphroaig 10 - protože bod výše)
8. Octomore (tipoval jsem BenRiach Peated QC - protože byla silná, mladá, ostrá a celkově mě ničím nezaujala)

Strávil jsem s tím pěkné dva večery a pak mi to ještě chvilku šrotovalo v hlavě.
Takže se už těším na sherry bomby.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Soutěž o krále Peatu

Příspěvek od tornado »

Psychos píše: 10 čer 2021, 15:48 Moje poradie:
1. Ardbeg Uigeadail (89b) - moj tip Longrow RED :oops:
2. Lagavulin 12yo CS (88b) - moj tip Lagavulin 12yo CS
3. Inchmoan 12yo (87b) - moj tip Benromach 15yo
4. Ardbeg Corryvreckan (87b) - moj tip Ardbeg Corryvreckan
5. Laphroaig 10yo CS (86b) - moj tip Laphroaig 10yo CS
6. Balvenie 14yo Week of Peat (85b) - moj tip Ledaig 10yo
7. Ailsa Bay 1.2 (84b) - moj tip Ailsa Bay 1.2
8. Octomore 11.1 (82b) - moj tip Octomore
Obrázek
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěž o krále Peatu

Příspěvek od J.K.Ch »

Díky bylo to super.
1) Corry (typ uge)
2) Balvenie (typ obecný Laph 48% tj. Triple Wood nebo Qaurter Cask)
3) Inchmoan (typ Corry)
4) Laph 10 Cs (typ Octo)
5) Lag 12 (typ Lag 8)
6) Octo (bez typu)
7) Uge (typ nějaký obskurní PC)
8) Asyla Bay (bez typu)

Asyla Bay - to mi jako jediné nechutnalo (vše ostatní mi chutnalo hodně)
Balvenie - totální překvapení, když jsem ji pil na neslepo tak mě tak nezaujala. Ty předsudky. Láhev to má jasné.
Inchmoan - nikdy jsem to nepil a koupím si láhev.
Octomory - nemám vůbec napité a netrefil jsme ho.
Laph 10 Cs - mám napité dost a ... netrefil jsme ho :D
Lag 12 - tím, že je to Lag 8 yo jsem si byl tak jistý :D

Slepé degustace otevírají oči. Těším se na pokračování. Výběr parádní.
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěž o krále Peatu

Příspěvek od Petr KomáreK »

Taky přihodím pár postřehů

1 - na prvním mi skončila Balvenie, zaujala mě svojí ovocností, sladkostí a současně rašelinou a uzeností
2 - Ardbeg Corryvreckan, prostě se mi líbil
3 - Octomore, ale vůbec jsem nepoznal, že je to octomorka, na tu mi přišla málo nakouřená

pak se mi to tam těsně přelívalo u sebe

předposlední Inchmoan
a překvapení nakonec - já jsem to jediné poslední místo pro Laphroaig CS, nesedli jsme si, jedna z vůní a chutí na mě dělala dojem spáleného plastu a to mi ji tvrdě odsunulo nakonec

O tipy láhví jsem se vůbec nesnažil.

Ještě jednou díky, bylo to dobré, jak whisky, tak celý ten nápad.
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Uživatelský avatar
Petr KomáreK
Znalec
Znalec
Příspěvky: 668
Registrován: 15 črc 2019, 22:25
Bydliště: praha - východ
Kontaktovat uživatele:

Re: Soutěž o krále Peatu

Příspěvek od Petr KomáreK »

Zase jeden dotaz asi k newspeaku, kdy asi špatně chápu použitý výraz

z prezentace:
New kids on the block – objevujte nové zajímavé kouřové whisky i mimo Islay

New kids on the block - byl umělý popový výrobek nagelovaných chlapečků minimální kvality, ale vysokého komerčního úspěchu někdy v 90.letech
připomene mi to české - slizkej jako Lunetici na obrázku

ale tak to asi myšlené nebylo, do této charakteristiky by mi spadla třeba whisky Haig Club, což bys asi nedoporučoval k objevování :)
Petr KomáreK
Whiskyonline.cz
http://www.whiskyonline.cz
moje whisky na možnou výměnu: http://pkomarek.cz/whisky/000.html
Odpovědět