BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz

Příspěvek od Nethar »

Festivalové plnění BenRiachu!
benriach01.JPG
benriach01.JPG (62.68 KiB) Zobrazeno 9219 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/41556
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk/
Web:http://whiskyfestival.cz/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Barva:
Alkohol:55,1 %
Sud:90116
Lahví:225
Destilováno:1999
Lahvováno:duben 2013
Dobarvováno:ne
Filtrováno:ne
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Zase sladká, řekl bych čokoládová vůně, exoticky kořenitá. Stylově podobná jedničce (porovnávalo se šest kandidátů), ale tady dostává více prostoru ovoce. Tady je ta vůně řekl bych těžší, výraznější, hutnější, kožená a skořicová. Asi to bude znít divně, ale občas jako bych chytil nějakou vůni barvy, ředidla a moc se mi líbí, ale je stejně tak prchavá. S vodou přidává na sladkosti.
Chuť:Mírně nasládlá kořenitost. Dobře a snadno pitelná na sudovku.
Dozvuk:Zase ta exotická kořenitost, sladkost, koženost. Dlouhý dozvuk. Pomlaskávám si s přetrvávajícím vkusným hořkosladkým pocitem na jazyku.
Shrnutí:Taková milá příjemná whisky (což se mi o mrchách agresivních sudovkách říká těžko ;-)), měla by se zavděčit širokému publiku.
benriach02.JPG
benriach02.JPG (61.83 KiB) Zobrazeno 9219 x
benriach03.JPG
benriach03.JPG (52.02 KiB) Zobrazeno 9219 x
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: BenRiach 1999 WhiskyFestival.cz

Příspěvek od Hunter »

Dostalo se nám s Netharem od Petra Křenka té cti, že jsme se mohli podílet na výběru speciálního festivalového plnění. Testovali jsme naslepo šest nám neznámých kandidátů, sepsali jsme degustační poznámky a poslali je Petrovi, který je porovnal se svými dojmy a vybral tak nejlepšího kandidáta, kterým se stal tento BenRiach 13y 1999. Lahev dovezenou jako cennou relikvii z festivalu jsem samozřejmě neotevřel, vkládám zde své poznámky a body ze zmíněného slepého testu.
Barva:
Alkohol:55,1 %
Aroma:Lemon grass, citrón, štiplavá svěžest v prvním dojmu. Poté se vynoří nasládlost, vanilka s medem. Trochu laku. Voda ji moc nezmění, jen slabě zjemní. (87 b)
Chuť:Chuť je vyzrálá, silná, laková, nasládlé dřevitá, pěkně ostrá. Dřeva je tu opravdu dost, ale není vůbec hořké. S vodou je lak pryč, objeví se medová dřevitost s čokoládou. V chuti je s vodou přímo skvělá. (89 b)
Body:88
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 1999 WhiskyFestival.cz

Příspěvek od Nethar »

A zde 50. whisky posezení právě nad touto lahví:

Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: BenRiach 1999 WhiskyFestival.cz

Příspěvek od Jerry1 »

Ha, stylově jsem si na WF u Petra zamluvil láhev č. 50.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz

Příspěvek od Hunter »

Nethar odvedl dobrou práci a už je i na WhiskyBase, takže kdo má profil, může si ji naládovat do své kolekce....
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
sandrider
Znalec
Znalec
Příspěvky: 658
Registrován: 04 zář 2011, 14:08

Re: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz

Příspěvek od sandrider »

[wb] [velikost=Body]vzorek[/velikost]
Aroma:ze začátku sladká, tropické ovoce, po chvilce dost výrazný lak
Chuť:na 55 % je docela milá, sladká
Dozvuk:objevuje se čokoláda, lehce nahořklá a později zase do sladka
Shrnutí:Vyzkoušel jsem zbytek vzorku i s vodou a ředění se neosvědčilo
Uživatelský avatar
jumbo
Znalec
Znalec
Příspěvky: 251
Registrován: 20 lis 2013, 19:15
Bydliště: Ostrava

Re: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz

Příspěvek od jumbo »

Vzorek jsem dostal jako jeden ze tří slepých v rámci Petrovi Vánoční akce, více zde.

Slepý ježíškovský vzorek č. 2

Barva:světle zlatá
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Bez vody:hodně hodně sladká, silná, banány, vanilka, květinový med, možná máslo (sladké samozřejmě), sladký lehce pomerančový likér, zelená jablka
S vodou: ještě sladší než předtím, spousta květin
Chuť:Bez vody: rozhodně silnější, hřejivá, řekl bych přes 55%, olejová, máslová, ne tak sladké jako ve vůni, spíše sladko nahořklá, pomerančová marmeláda
S vodou: opět daleko sladší, hlavně na začátku, mléčná čokoláda, ovocný med, později trochu dřevo, možná tráva, ke konci se vrací hořkost, ale jemná, čokoládová
Dozvuk:Bez vody: je výrazný, hořký, po kúře citrusů, možná vlašské ořechy, po čase až do kávy
S vodou: opět ustoupila ta hořkost, s ní se ale snížila i výraznost dozvuku, je ale pořád dlouhý, květiny, květinový med, po chvíli se vrací citrusová kúra, ale umírněnější, později možná trochu pepře
Shrnutí:Velice příjemná whisky, vůně vystupuje nad chutí, dozvuk je nečekaně hořký, líbí se mi jak se změnila po přidání vody, to jí taky podle mě pomohlo, rozvinuly se více sladké tóny květin.
Z toho co jsem pil, mi květinovým stylem lehounce připomněla Cragganmore 12.
Uživatelský avatar
Kiwi
New-make
New-make
Příspěvky: 180
Registrován: 30 pro 2012, 20:16

Re: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz

Příspěvek od Kiwi »

BenRiach 13y 1999 WhiskyFestival.cz

Barva:
Velikost:Vzorek
Slepy vzorek:Ano
Aroma:Hodně lak, dusná nasládlá deka, pod tím nějaké zapařené seno, moc mi nevoní, trocha ořechů
Chuť:Ostrá a pichlavá (více procent?), ale ne moc výrazná, zase jakoby seno, i nějaký ten kouř tam mám, malinko nasládlosti a vlašských ořechů
Dozvuk:Středně dlouhý, trocha zakouřených hrušek, maličko nahořklosti, moc jsem si s ním ale neporadil
Shrnutí:Nebyla špatná, ale láhev bych si spíš nekoupil než koupil, úplně mi nesedla
Senoy
Znalec
Znalec
Příspěvky: 492
Registrován: 18 úno 2013, 14:25
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz

Příspěvek od Senoy »

Alkohol:55,1 %
množství:vzorek 4cl (děkuji Petře, že nemusím otevírat celou láhev)
Aroma:intenzívní a hutná vůně napovídá o složitější, koncentrované paletě vůní a chutí CS, med, vanilka, síla alkoholu se hlásí o slovo a opakovaně plundruje moje čichové buňky. S vodou (2 čajové lžičky do 2cl) se neuvěřitelně rozvoní, snad nejvýraznější je medově-ovocná složka, kterou se mi nedaří blíže určit (na to zatím nemám dost zkušeností), výrazná, leč krátká vůně hořké čokolády. Možná ještě nějaké koření? Páni, sbíhají se mi sliny, chci ochutnat! Po odpaření travnatá zapařenost, kupodivu poprvé necítím vanilku.
Chuť:velmi hutná, krémová konzistence, sůl, síla alkoholu, něco kyselého, osvěžujícího, sladkost. Pálí mi to jazyk zaživa, polykám poctivě po 13 vteřinách mazlení, ale nevím, zda to nebude bez následků :pray: S vodou se ztrácí slanost a do popředí se tlačí medově-ovocná chuť
Dozvuk:jde cítit obrovská síla alkoholu, trocha rašeliny, oříšky, dřevo. S vodou je finiš kratší a rašelina se vytrácí.
Shrnutí:Zatím největší oříšek, jaký jsem měl možnost ochutnat. Na podrobnější zkoumání musím napřed ředit a až potom degustovat. Zatím si myslím, že je to rozhodně velmi dobrá whisky s osobitým charakterem. Na to, že není z Islay, mi docela šmakuje a nabádá k dalšímu zkoumání.
doplnění z WF tasting notes:V aroma jsem objevil podtóny koření spíše ostřejšího charakteru a v ovocné složce malinovou marmeládu, v chuti hodně výrazné aroma dubového dřeva (spíše sladší složky, ne hořké). Ve finiši s vodou (na mě docela hodně, 12 kapek na 1,5cl) se zvýší ostrost (nepůsobí tak sametově), ale pořád jde cítit pořádná porce alkoholu.
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: BenRiach 13 yo 1999 WhiskyFestival.cz

Příspěvek od josé »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/41556
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk
Alkohol:55.1 %
Velikost:slepý ježíškovský vzorek 2013
Aroma:lehké, slabší, štípne lihovost, nakyslé a šťavnaté, křupavé, citrusové.
po naředění více sladké, vanilka, až jakoby do mmmmm rumova. parfémové.
Chuť:jehličkovitě lihová, silnější, dřevo, vínová kyselost po stranách jazyka.
po naředění se zjemní a otupí lihovost, přistoupí nasládlost, máslové sušenky, mandle.
Dozvuk:středně dlouhý, dřevo bez hořkosti
Shrnutí:vzorek č.2 z Petrovy vánoční loterie - děkuji. naředění ji uklidní, uhladí do mazliva, zesládne a to mám rád.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Odpovědět