El Dorado 15 yo Special Reserve

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

El Dorado 15 yo Special Reserve

Příspěvek od Nethar »

El Dorado 15y - http://www.theeldoradorum.com/
El Dorado 15y
El Dorado 15y
elDorado15.jpg (33.79 KiB) Zobrazeno 8654 x
Protože dvanáctiletá verze guyanského rumu El Dorado z oblasti Demerara mě velmi zaujala svoji krásnou vůní a nasládlou chutí, musel jsem ozkoušet i vyšší verzi. Když si prohlédneme ty tuny ocenění, které sklidila, tušíme, že by to mohlo být dobré pití ;-)
Aroma:hned na vůni je zde velký rozdíl proti 12y. Sice zde stále hrají podobné kořeněně ovocné tóny (rozinky, "rum", hřebíček, sušená jablka a švestky), ale celková sladkost je nižší, skryta více do pozadí. Stále je to aroma nepochybně silně nasládlé, ale už to není takový úder. U dvanáctky mě krásně potěšilo, ale po delší době vychutnávání už je člověk trochu přeslazený. Zde můžete aromatická zákoutí zkoumat mnohem delší dobu.
Chuť:opět ten sladký cukřík, přímo žvýkání homole tmavého demerara cukru. Zatímco 12y přechází do rozinkově kořeněné sladkosti, u 15y je to jakási miniaturně nakyslá sladkost, těžko se mi to popisuje, protože to je stále sladké - možná nějaké červené pomeranče, ananas, ale to už hodně pouštím fantazii na výlet.
Dozvuk:krásný, rumový, hladký, sladký, nenacházím žádná negativa, středně dlouhý
Shrnutí:porovnání 12 a 15 verze El Dorada je těžká věc. 12 je více sladká, možná v tomto ohledu jednodušší, ale pokud se budu chtět prostě jenom napít klasického skvělého rumu, vezmu si ji. Jestliže budu mít více času a chuti, abych se tím celkovým koncertem kochal, 15y mi ho zahraje bezpochyby bravurněji. Pozor, je to sladké, což může být protivné.
Shargard

Re: El Dorado 15 yo Special Reserve

Příspěvek od Shargard »

Tak tenhle kousek mám taky na seznamu. Kolem Vánoc bych ho snad mohl vyzkoušet. Ještě uvidíme. Vypadá to na hodně slibný rumík
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: El Dorado 15 yo Special Reserve

Příspěvek od Nethar »

Pokud máš rád voňavé a sladké rumy, je El Dorado určitě skvělá volba. A pokud sladkost není to, co bys u nich za každou cenu vyhledával v co největší míře, je 15y určitě lepší než 12y a přitom stále za přijatelnou cenu.
Shargard

Re: El Dorado 15 yo Special Reserve

Příspěvek od Shargard »

Ne že bych byl rumový milovník nebo snad znalec, ale malá změna je velké zpestření, zvlášť když máš za kamarády řekněme ne milovníky whisky, je rum další na řadě :lol:
Shargard

Re: El Dorado 15 yo Special Reserve

Příspěvek od Shargard »

S vodou rum celkově zesládne celkem o dost a ztratí něco z původního charakteru, ale stále je to pořádná mňamka
Aroma:Vskutku krásné sladké kořeněné aroma podpořené švestkami a hrozinkami. Vyšší obsah alkoholu je znát, ale není to nijak přehnané. Vůně je protě famozní
Chuť:jemná, kořeněná se i švestkami, dmemerara cukr. Tady plně souhlasím s netharem když mpsal o nakyslé sladkosti. Popsat to nejde, ale myslím, že je zatím vyšší obsah alkholu
Dozvuk:Velice příjemně rumový, nasládlý se špetičkou koření.
Shrnutí:Tenhle Rum si mě získal ihned po otevření a mizí z lahve daleko rychleji než bych předpokládal. To však nevadí, rptože pro mě je to parádní záležitost a v budoucnu určítě vyzkouším zbylou řadu El Dorado. Zároveň chci poděkovat netharovi za jeho recenzi díky níž jsem lahvinku zakoupil. Bodové hodnocení u rumů zatím praktivat nebudu, protože tohle je můj první kvalitnější rum. Jakmile ovšem rozšířím svoje zkušenosti, hodnocení doplním
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: El Dorado 15 yo Special Reserve

Příspěvek od Hunter »

ElDorado15yresize_zps74d94432.jpg
El Dorado 15y byl naším společníkem na další rumové párty, společnost mu dělaly nejen doutníky, ale i srnčí svíčková na grilu.
Barva:
Alkohol:43 %
Původ:Guyana
Aroma:Vůně je vyzrálá, hutná, uhlazeně dubová, se skořicí, dřevitou kořenitostí, pomerančovou marmeládou, k tomu se přidávají i čokoládové pralinky a chvilkami i mentolové aroma (mentolové čokoládové bonbóny). (88 b)
Chuť:Chuťově velmi bohatá a přišla mi i dost proměnlivá, při každém napití jako bych výrazněji vnímal vždy jinou složku. Při prvním ochutnání mi přišlo, že je dost ostrá, podruhé uhlazeně dřevitá, potřetí kořenitá, pak pro změnu čokoládová. Chutí mi připomínala dokonce i nasládle čokoládovější whisky, v dochuti pak zase brandy. Dá se v ní stále něco nového objevovat. (92 b)
Shrnutí:Tak na patnáctiletou verzi jsem se po ochutnání 12y velmi těšil, a zanechala ve mně velmi dobrý dojem, moc dobrý rum, který svou barvitostí ani chvilku nenudí. Moc jsem si pochutnal.
Body:90
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
leon_id

Re: El Dorado 15 yo Special Reserve

Příspěvek od leon_id »

Je az k neuvereni, ze mi tenhle kousek tak dlouho unikal. Pri vcerejsi ochutnavce na me udelal velmi slusny dojem.
Pekna barva, ale hlavne jemna, vyzrala chut si zaslouzi podrobnejsi pruzkum, takze hned pri dalsi prilezitosti po nem sahnu znovu a mozna i zvazim koupi cele lahve.
8/10
[Air cafe, 0,04/100]
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: El Dorado 15 yo Special Reserve

Příspěvek od josé »

Web:http://theeldoradorum.com/
Alkohol:43 %
Původ:Guyana
Velikost:vzorek Egypt
Aroma:kůže. hodně čistého A.O., tabák, karamel, masovost, větrovost. zajímavé. (b.2+/3)
Chuť:sladkost 1/3. hřejivé koření - vanilka, skořice. třešňový kompot. karamel. sušené ovoce, šťavnaté. dřevo lehonce nahořklé. pikantní zázvor. (b.2+/4)
Dozvuk:dřevo, nasládlost, karamel a třešňový kompot z chuti. hrozinky a čokoláda. (b.1+/2)
Shrnutí:vůně se mi hodně líbí. v chuti je znát hodně dřeva. dobrý. potěšil. (b.0/1)
Body:6+
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
jarikGSXR

Re: El Dorado 15 yo Special Reserve

Příspěvek od jarikGSXR »

Jeden z dalších lepších Rumů. Sladší a voňavější ale jen spíše lehce. Příchuť opět ovocná vanilko-karamelová a dost čokoládová. Za mě 87.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: El Dorado 15 yo Special Reserve

Příspěvek od Kobalt »

Alkohol:43 %
Příležitost:Degustace Pivotečka Plzeň 06/2018
Velikost:vzorek 4/5
Aroma:Příjemné sladký, zatuchlejší ale šťavnatý, pomeranče, kandované ovoce, trocha kouře, čokoláda.
Chuť:Řidší, perlivá, dost sladká.
Dozvuk:Sladký, bonbony, bylinky, bylinková hořkost a větrovost, marcipán, hořká čokoláda, sladká vegetace.
Shrnutí:Příjemný, živý a dobrý rum. Nic speciálního.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Odpovědět