BenRiach 16 yo Sauternes Finish

čolek

BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od čolek »

Obrázek
Wikipedia píše:Château d´Yquem je starobylé vinařství v malé obci Sauternes asi 30 km jihovýchodně od města Bordeaux, kde se vyrábí jedno z nejjemnějších sladkých bílých vín na světě. Při legendární Bordeauxské klasifikaci vín v roce 1855 byla Château d'Yquem jako jediné usedlosti v apelaci Sauternes přiznána kategorie premier cru supérieur, čímž byla uznána naprostá nadřazenost zdejšího vína nad ostatními bílými víny z oblasti Graves.
• BenRiach 16yo Sauternes Finish
• destilována v roce 1992, stočena do lahve v roce 2008
• stařená v sudu po víně ze Sauternes
• celkem 1686 lahví
• není filtrována za studena ani dobarvována
• 0,7 l / 46 % alkoholu
Aroma:prvotní závan vína, smetana, hruškové pyré, zlaté oplatky, ořechová buchta, krásná sladovost, máslová sušenka, lehce pichlavé, měkké a hladivé (9 b)
Chuť:středně plné až trochu lehčí a řidší (8 b)
Dozvuk:rumové meruňky, vanilková sladovost, kratší a výrazně hřejivý, s vodou mírnější, lineárnější než aroma (8 b)
Shrnutí:Krásně sušenkově sladce voní, tato poloha Speyside se mi líbí, vůně je opravdu bohatá na různé charakteristiky a je určitě předčasným vrcholem této whisky. V ústech není ničím výrazná, spíše obyčejná, ale nepříjemně nepálí, jako některé whisky, "nepokouše" vás. Závěr (chuť na patře) by mohl být bohatší a delší, aromata by se v něm mohla více rozvinout, je celkově docela skromný a to i s vodou, kde se změní do nevýraznosti. Ale stále je příjemný, jen pro mě chudý. Těším se na další testování, možná časem doplním, až ji lépe prozkoumám.
Body:85
Naposledy upravil(a) čolek dne 12 črc 2011, 23:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od Nethar »

Vypadá to moc pěkně. Jiný Benriach mě velmi potěšil včera, jinou whisky dozrávanou v sudech po vínu (Laphroaig, Château Latour - premier cru) mám zase v plánu otevřít někdy v budoucnu. Tohle to hezky zkombinovalo, lákavý kousek, cena je také vcelku přijatelné na 16y whisky. Jsem zvědav na případná doplnění, jestli ji někam bodově přesunou, díky.
čolek

Re: BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od čolek »

Cena je v pohodě, ikdyž zase nestařený 16letý BenRiach je v excaliburu za 884 Kč :) Tato mi přijde jako ideální "lepší" whisky pro ženy (bez urážky, jen mám zkušenost, že ženy whisky zrovna dvakrát v lásce nemají - jedné kamarádce se normálně doopravdy chtělo zvracet po panáku Lagavulinu :D ), voní hezky a přátelsky a netrápí je moc dlouho příchutě po vypití. Ale všechno je to zatím první dojem, znova se k ní dostanu tak za týden, nechcu to s tím koštováním přehánět :)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od Nethar »

Nepřeháněj, to schvaluju, všeho s mírou ;-) A ono s odstupem je pak vždycky na whisku zase po pár dnech jiný názor, záleží na hodně věcech, jak zrovna zachutná. Já to nepřeháněl s pitím, ale bohužel přeháněl s nakupováním, tak teď mám trochu přeflaškováno doma, budu to muset trochu přehánět i s pitím, abych to dostal do normy a pak mě už hlídejte ;-)
Jinak Lagavulin a ženy chápu, já byl taková slečinka kdysi s Laphroaigem, skutečně mi na zvracení bylo, pamatuji si to zcela přesně, a jak si teď pochutnávám, jedna z nejlepších! Chce to trénink a pevnou vůli :-D
Shargard

Re: BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od Shargard »

Hlavně vydržet, nepovolit a výsledky se dostaví. Jinak BenRiach vypadá pěkně. Měl jsem ho na širším seznamu pro nákup, ale nakonec vyhrály jiné kousky.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od Hunter »

Na tuhle recenzi jsem se hodně těšil, trochu jsem to čekal o pár bodů výš, ale i tak, 83 je slušné.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
čolek

Re: BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od čolek »

Možná bych teď dal i 85-86, byla to první lahev, kterou jsem z těch svých nových přírůstků koštoval a když to porovnám s nimi zpětně, tak bych se na to hodnocení dostal, moc příjemná whiska.
Shargard

Re: BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od Shargard »

Já to věděl, že si ještě polepší. mam z toho velkou radost.
čolek

Re: BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od čolek »

Tak po příjemném večeru s Catch me if you can a BenRiachem oficiálně opravuju na 85 ;)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: BenRiach 16 yo Sauternes Finish

Příspěvek od Hunter »

Vypadá to na typickou vlastnost BenRiachu-po přechutnání a "sžití se" s ní je zpravidla přehodnocena na ještě vyšší ohodnocení :handgestures-thumbup:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět