El Dorado 12 yo

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

El Dorado 12 yo

Příspěvek od Nethar »

El Dorado 12
http://www.theeldoradorum.com/
elDorado.jpg
elDorado.jpg (27.54 KiB) Zobrazeno 10484 x
Tak abych zahájil "Jiné destiláty", tedy vedlejší, ba přesto důležitou sekci zdejšího fóra, vkládám tento rum. Je to 12letá verze, rum pochází z horké Guayany, čili údajně by mělo být možno vynásobit jeho věk dvěma, abychom dostali odpovídající "klasickou" dobu zrání. Sklízí velké množství ocenění, jejichž přehled najdete na oficiální stránce. Podrobné chuťové hodnocení nechám na někom povolanějším, protože v oblasti rumů jsem velkým začátečníkem, takže bych mohl spíš mást ctěné publikum. Ale chutná mi moc ;-)
nok

Re: El Dorado 12

Příspěvek od nok »

Měl jsem tu čest se s tímto rumem seznámit a ta chuť po rozinkách mi přišla úžasná, ale stále si myslím, že je zajímavější objevovat chutě a aroma u whisky, než u rumů. Ale, jedno velké ale :D nejsem nikterak obeznámem s hodnocením a vychutnáváním rumů, tak si myslím, že to ani pořádně nedokážu ocenit. U mě příjemná zkušenost a maličkaté zklamání.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Nethar »

Také mi moc krásně voní a dobře chutná, ale na tu voňavou rumovou sladkost musí být správná nálada, je to opravdu něco jiného než whisky. Ale moc dobře vím, co jsem si před lety myslel o whisky, když jsem ji téměř neznal, takže se právě raději nepouštím do nějakých hlubších hodnocení :-)
El Dorado 12y je jedním z nejsladších produktů z řady El Dorado. Je míchán z výběru více rumů, z nichž samozřejmě všechny jsou minimálně dvanáct let staré. Používají se dubové sudy po bourbonu. Z aroma cítím, jak už jsem nenápadně asi tisíckrát naznačil velkou sladkost, karamel, hustý lesní med, zralé ovoce (rozinky, pomeranče, kokos) a nějaké koření vonící dálkami :-) Všem pirátům dobrou chuť!
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Hunter »

Mám na něj spadeno už dlouho,ale teď jsem objednával jeden kousek z Venezuely (můžete se těšit na recenzi), a už mám zase vyhlédnutý jeden z Peru,takže zatím si o ElDoradu aspoň čtu recenze druhých. :D Momentálně chystám recenzi rumu z Trinidadu, bude už brzy...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Nethar »

Aroma
sladkost, karamel, hustý lesní med, zralé ovoce (rozinky, pomeranče, kokos) a nějaké koření vonící dálkami

Chuť
voňavý sladký bonbónek, rozpouštějící se postupně v mírně kořeněný připálený cukřík

Dozvuk
sladký, voňavý, nijak extrémní

Shrnutí
skvělý rum, mohu jenom doporučit
piter

Re: El Dorado 12

Příspěvek od piter »

Zakoupeno, otevru az nekdy pristi tyden. Doufam, ze nezklame. Lepe receno - doufam, ze konecne najdu rum, ke kteremu se budu rad vracet :-)

Co jsem zatim mel rumy, tak vysledky spis rozpacite.

Zacapa 23 - sladke, moc dobre, ale neverim tomu, neni mi jasne z ceho to ve skutecnosti je a nechce se mi moc utracet 1100-1300 za sirup s alkoholem
Mount Gay - spis do whisky, Nethar to docela vystihl, ale ma neco do sebe . . . i ja bych ale od rumu cekal spis neco jineho
Appleton 12 - nic moc, ale pit se to da
Barbancourt 8 - pomerne dobry a specificky, ale druhou lahev asi kupovat nebudu
Angustura 1824 - nekomu to chutna, ale mi se z aroma tohoto rumu delalo nevolno
Matusalem 15 - da se pit, ale poradne si ho ani nemuzu zapamatovat, takze nemam duvod si ho kupovat
Flor de Cana 7 - nechutnal
Havana Club 7 - skoda penez navic, 3 leta verze je mnohem chutnejsi
Pyrat X.O. - ostry, chutove prijemny, ale zbytecne moc drahy
Saint James overproof - silny, nezajimavy
Pampero Selection - drsnejsi, ale chutove nebyl spatny
Santa Teresa Gran reserva - mohla byt vyraznejsi, ale je to dobry rum
R.L.Seales 10yo - nejlepsi rum co sem zatim mel, ale ani tady jsem se vyslovene nezamiloval

+ nejake ty znacky, co nestoji za rec.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Hunter »

Tak nachutnáno toho máš z rumů slušnou řádku. Přemýšlel si už o možnosti, že třeba rum není pro tebe to pravé? :D Pak dej vědět dojmy z El Dorada, já ho na podzim taky konečně ochutnám.Barbancourt a R.L.Seales jsem ani neznal a musel jsem si najít info, co to vlastně je. ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
piter

Re: El Dorado 12

Příspěvek od piter »

Hunter píše:Přemýšlel si už o možnosti, že třeba rum není pro tebe to pravé? :D
To nemuze byt pravda :lol:

Barbancourt a R.L. Seales stoji za to vyzkouset. Druhy jmenovany jsem ale myslim videl pouze na TOPalkoholu. Je tam i starsi verze Olde Brigand - uplne ten samy rum, ale s jinou etiketou. Rekl bych, ze docela sberatelsky kousek . . . a proto asi stoji o tisicovku vic :D

dost OT, omlouvam se :-)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: El Dorado 12

Příspěvek od Hunter »

OK, mám je v hledáčku.Máš pravdu, R.L. Seale´s mají na topalkoholu za 997,-.Rozdíl v ceně bude asi opravdu jen proto, že se jedná o starý název a balení.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
piter

Re: El Dorado 12

Příspěvek od piter »

Takze El Dorado 12 . . .

Strucne na zacatek - chutnalo, v budoucnu asi koupim znovu (pokud nebude lepsi 15leta verze, kterou planuju vyzkouset).

Jedna se o sladky husty typ rumu, neco jako Zacapa. Neverim, ze cukrovite lepkavosti a sladke karamelove chute bylo docileno pouze destilaci a starenim v sudech. Ale flaska stoji podstatne mene nez Zacapa 23 (ktery je jeste hustsi a mene uveritelny), takze budu-li chtit dezertni piti, naliju si ho (podobne mezi dezertni piti radim napr. Metaxu 12).

Pokud se nekdo vyznate a vyvedete me z omylu, ze destilat nemuze nabyt cukrove lepkavosti (kdyz uschne) pouze starenim v sudech, zvednete mi naladu. Zatim mi to prijde, ze to doslazuji a dochucuji (coz me u rumu neoznaceneho jako "spiced" docela stve).
Odpovědět