Laphroaig 15 yo

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Laphroaig 15 yo

Příspěvek od Hunter »

Laphroaig 15y, whisky, která už v nabídce palírny není a ani na jejich webových stránkách ji už nenajdete. Nahrazena starší verzí 18y.
Laphroaig15y.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/35
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=laphroaig
Web:http://www.laphroaig.com/home.aspx
Barva:
Alkohol:43 %
Aroma:Jód, k němu se přidává ovocná nakyslost, udírna, trocha pepře. Vůně se mi hodně líbí, je krásně plná. (89 b)
Chuť:Na jazyku napřed olejnatá, hebká. Poté nastoupí nasládlý jód, nahořklé taniny, opálený sud. Nic brutálního, poměrně uhlazený projev na Laphroaig, ale stále víte, že jste na Islay. Dochuť je silná, dlouhá, jak je u Laphroaigu zvykem. (85 b)
Body:87
Shrnutí:Velmi dobrá whisky, ale stejně vždy od Laphroaigu čekám ještě něco víc, a nikdy se neubráním srovnání s 10y, a to jak v kvalitě, tak v ceně. Laphroaig mám rád a možná i proto na něj budu trochu přísný, takže "jen" 87 bodů. Každopádně pokud máte možnost koupit, moc neváhejtě, zásoby se tenčí.Za vzorek děkuji Petrovi.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Laphroaig 15 yo

Příspěvek od Shargard »

U zavedených a oblíbených značek jsem v hodnocení taky přísnější, protože už dopředu očekávám víc než průměrný zážitek. Pěkné počtení
Ike Blaster

Re: Laphroaig 15 yo

Příspěvek od Ike Blaster »

Hlavně 10y je masterpiece - hodně muziky za málo peněz (a už to mě svádí lehce k nadhodnocování) :) Takže od vyšších řad (často x-krát dražších) vždy čekám něco výrazněji lepšího. Jinak ta 15y má na můj vkus naprosto nádhernou tubu (takovou minimalistickou).
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig 15 yo

Příspěvek od Nethar »

Dávejte si pozor, to už se od slepých ochutnávek dostáváte pozvolna k "od téhle očekávám stylu" Jima Murraye :mrgreen:

Ohledně Laphroaigu - měl jsem vzorek toho osmnáctiletého nástupce a byl skutečně vynikající, takže věřím, že i 15y stála za to.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Laphroaig 15 yo

Příspěvek od Hunter »

Já to mám naopak. Testoval jsem 15y a 18y v přímém souboji, a 15y mi přišla lepší, než 18y. Ale starší verzi budu ještě přechutnávat. A rozdíly jsou mezi nima překvapivě velké, u 18y bych Islay styl skoro ani nepoznal. Ale špatná tedy 18y není, aby to nevyznělo negativně, jen je prostě jiná.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Laphroaig 15 yo

Příspěvek od Hunter »

Tak jsem 18y ještě přechutnával, a přišel jsem jí na chuť, nakonec by to byla plichta, obě mají u mě 87b.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig 15 yo

Příspěvek od Nethar »

U Laphroaigu jsem zůstal i u festivalového vzorku 27 - okusil jsem starší verzi, Laphroaig 15y. [barva][/barva]
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/35
Web:http://www.laphroaig.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=laphroaig
Alkohol:43 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Akce:Whisky Festival 2014
Aroma:Jemmný Laphroaig, spíše ovocný než sladký, vůně může být myslím přijatelná i pro ty, kteří jsou laphroaigovou dezinfekcí zatím nedotčeni a obávají se jí.
Chuť:Jemný, hladivý.
Dozvuk:Středně dlouhý. Tam už je tak nějak industriálně dezinfekční, tam se nejvíc projeví jeho pravý charakter.
Shrnutí:Trochu uhlazenější Laphroaig, pohoda výborná, Laphroaig je prostě skvělá whisky a já jsem rád, že si z festivalu odvážím celou láhev osmnáctky.
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Laphroaig 15 yo

Příspěvek od josé »

Alkohol:43 %
Velikost:vzorek WF2014
Aroma:lehce kouř, medicínka a navíc meruňky
Chuť:kouř, medicínka, dřevo. po naředění vystoupí slanost
Dozvuk:dlouhý
Shrnutí:trochu zklamání. je to Laphroaig, kořeny nezapře ani on ani já. ale co přidat něco navíc? předcházející sklenka QAčka mě po pravdě pobavila více.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Laphroaig 15 yo

Příspěvek od salam15 »

Na WF 2014 jsem jej omylem ochutnal dvakrát, a to vždy na závěr večera - v pátek jako poslední a v sobotu jako předposlední vzorek (evidentně jsem tou dobou nebyl tak střízlivý, jak jsem si myslel, hehe). V pátek večer jsem si poznamenal následující:

Aroma: Lehce uzená vůně s ovocným koncem

Chuť: Kulatá, dlouho se rozvíjející chuť zakončená kouřem bez peprného dojezdu

Dozvuk: sladký

Shrnutí: Po delším ochutnávání byl celkový dojem: mělká whisky

V sobotu večer jsem byl o něco stručnější:

Aroma: solidní Laphroaig

Chuť: Ovocná - pití pro slečny

Dozvuk: Laphroaig

Z toho se dá vyvodit, že sobota byla z těch dvou dní ten náročnější den, a že je to dobrá whisky. Ve srovnání s 10yo mi ovšem o moc lepší nepřišel. PX Cask mi pak chutnal víc, protože byl zajímavější, nebo chcete-li výraznější. Jo a jsem taky rád, že si Nethar veze domů celou lahev 18yo :-)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Laphroaig 15 yo

Příspěvek od Duthoron »

Páteční řízená degustace Laphroaigu na WF 2015 byla velmi zdařilá, zvláštĕ, když s sebou máte nĕkoho (třeba drahou polovičku) kdo nedopije poslední dva vzorky , jen usrkla. Díky tomu jsem si mohl dneska ten zážitek zopakovat a doplnit poznámky. Témĕř obřadnĕ jsem rozdĕlal vzorkovnice s 10 y.o. CS B003 a 15 y.o. Pro porovnání a do počtu jsem si nalil ještĕ klasickou 10 y.o. a Quarter Cask. Takže doplnĕné poznámky:
Alkohol:43 %
Aroma:Překvapivĕ málo jódové (ale možná jsem si po předchozích vzorcích jen zvykl), cítím hlavnĕ ovoce, nakvašený banán a přezrálé kiwi.
Chuť:Úžasná, lehce sladká a ovocná, tady hlavnĕ ananas a grep, pak kouř, ale na Laphroaig docela málo jódový.
Dozvuk:Střednĕ dlouhý, lahodný, vybaví se mi tmavĕ rudé třešnĕ a zvolna ustupující kouř.
Shrnutí:Jako by nĕkdo dal dohromady Glenmorangii, Taliskera a Laphroaig a ono mu to báječnĕ vyšlo. Výborná whisky, moc se mi trefila do chutĕ. Zatím nejlepší Laphroaig co jsem pil.
Odpovědět