Rum tuzemský Kord ročník 1984

Rum je alkoholický nápoj destilovaný z melasy, nebo ze šťávy získané z cukrové třtiny.
Odpovědět
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Kontaktovat uživatele:

Rum tuzemský Kord ročník 1984

Příspěvek od Hunter » 31 říj 2014, 09:24

Obrázek

Vítám vás u jubilejní 100. lahve rumu zde na fóru.
K takové příležitosti jsem vybral něco opravdu extra. Předem upozorňuji, že není první duben ani Silvestr a že se tak nejedná o úmysl vás pobavit, tohle je skutečnost, a rovnou předesílám, že kdybych to vše nezažil na vlastní smysly, asi bych stěží uvěřil, že něco takového je možné. Díky josému jsem měl možnost ochutnat Tuzemský rum vyrobený dle etikety v srpnu 1984 pod značkou Kord, Východočeské konzervárny a lihovary, k.p., Nové Město nad Metují, závod Pardubice. Obsah alkoholu 40%, maloobchodní cena tehdy 50,- korun československých.Lahev nalezena uzavřená v bytě nějaké staré paní při stěhování.Ochutnán nejprve naslepo, poté v přímém srovnání s Barcelo Imperial během jednoho ze dvou degustačních večerů u josého v Hořicích, které jsem v uplynulém týdnu absolvoval.

Barva:
Alkohol:40 %
Původ:Československo
Aroma:Výrazná kůže, karamel, medově nasládlá, pralinky, káva. Připomíná mi Barcelo Imperial. Výtečné plné aroma. (88 b)
Chuť:Rumové pralinky, tenčí tělo, typicky "rumový rum", připomíná mi středoevropské rumy, ale je dál, je lepší, hutnější, výraznější. (84 b)
Body:86
Shrnutí:Po ochutnávce v prvním kole a odtajnění, že se jedná o starý tuzemák, jsem nemohl uvěřit tomu, co jsem právě zažil.
Mísilo se ve mě překvapení, šok, ale i nadšení, že jsem mohl ochutnat takovou raritní lahev. Hlavou mi vířily myšlenky, jak to ti staří bardi dokázali namíchat, že je ten tuzemák tak skvělý? Mohlo se na lahvi podepsat v pozitivním smyslu stáří? To asi ne, kdyby nalili do lahve před třiceti lety patok, těžko se pak z něj ve skle stane skvostný "rum", (samozřejmě vím, že podle dnešní legislativy to rum ani není). Nedokážu si stále vysvětlit, jak to tehdy za minulého režimu dokázali namíchat, když se jedná o náhražku. Co použili za tresti, měli nějaké lepší, dali jich víc, než se běžně používá, jak je tohle vůbec možné? Otázky, které mi budou v hlavě šrotovat asi navždy :-) V druhém kole jsme se pustili do srovnání s Barcelo Imperial, když jsem ho při přivonění k němu přirovnával, naštěstí měl josé lahev doma. Barcelo má hlubší tóny, je ještě hutněji kožený, ale ten rozdíl je tak 2-3 body, to je neuvěřitelné a stylově mi přišly oba v aroma opravdu podobné. V chuti rozdíl taky zhruba sedí. Kord není v chuti tak hutný, ale je mu stále o pár bodů v patách...
Naprostá senzace pro mě, největší degustační překvapení, jaké jsem měl možnost zažít. Mám dojem, že faktorem překvapení tohle už nikdy nic nepřekoná.
Josému patří velké poděkování za možnost ochutnat a hlavně za to, že mi ho dal ve slepém testu.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra

Re: Rum tuzemský Kord ročník 1984

Příspěvek od josé » 31 říj 2014, 17:35

Po třiceti letech vyšla ze tmy špajzky na světlo tato zapomenutá lahev. Nebýt pohotového a uvědomělého zásahu mého bratra, skončila by celá neslavně a neodborně jako surovina do mamčiných perníčků, šodó a vánočního cukroví. Po prvním ochutnání mě nedmíru překvapil ve vůni a svojí jemností. Dostat ho naslepo, nepoznal bych náhražku. Což mi vnuklo skvělý nápad, schválně, co na něj řekne znalec Hunter. Jako první vzorek večera ho dostal naslepo se slovy: "Mám tu takovou trochu raritku, jsem zvědav, co ty na to." Jeho reakci jste četli. Můžu potvrdit, že ho úžas nepřešel celý večer. Rádo se stalo ;)
Alkohol:40 %
Velikost:lahev
Aroma:vanilka, med, karamel, ořechy. příjemné, bez lihovosti (b.2/3)
Chuť:sladkost 1/3, řidší, vanilka, kůže, kořenitá, hřebíček, dřevo. rumové perníčky. jemná (b.2/4)
Dozvuk:hřejivý, maličko do hořka. hořká čokoláda, káva (b.0/2)
Shrnutí:velice příjemné retro překvapení (b.1/1)
Body:5
"lepší jedna recenze nežli pytel keců." *** Whiskybase

Odpovědět