Hibiki 12 yo

Jaké máte zkušenosti s japonskými kousky?
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Hibiki 12 yo

Příspěvek od Nethar »

For relaxing times... make it Suntory time ;-)

Protože jsem od přírody líný tvor, nebudu sem s dovolením přepisovat informace, které zaznějí v mém video-posezení, pokud vás tedy zajímá trochu základních údajů o Hibiki, mrkněte prosím na YouTube.

Jedná se o dvanáctiletou japonskou míchanou whisky z produkce společnosti Suntory, vítěze svojí kategorie na International Wine&Spirit Competition v roce 2010.



WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/26731
Web:http://www.suntory.com/whisky/en/hibiki/
Barva:
Alkohol:43 %
Velikost:Láhev
Aroma:původní poznámky z degustace Bratrstva rašeliny: ovocná vůně, jakoby pár kapek bourbonu, mírná zeleninová kyselost, vitacit. O pár panáků dál po samostném vychutnání doplňuji: med (super), čokoláda, skořice, nakyslá ovocnost, jemná fantazie vhodná přesně na opak těch dnů, kdy mám chuť na Ardbeg; jemné citrusy či ananas mě nesmírně přitahují
Chuť:Degustace: ostřejší, ovocný džem, povidla, zázvor. Později po degustaci - spíše odvolávám tu ostrost, jemná, hladivá, středně sladká, povidlová, nehořká, mňamková ;)
Dozvuk:sladce kořenitý, spíše kratší, s krásou vůně nesrovnatelný
Shrnutí:příjemná sladká voňavá whisky, hezky uhlazená a ve všech směrech vyrovnaná, jak bych od blended očekával, pití na chvíle pohody - neboli vlastně: For the relaxing times... make it Suntory time! Prozatím moje nejoblíbenější blended whisky.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Suntory Hibiki 12 yo

Příspěvek od Hunter »

hibiki12.jpg
[img]http://whisky.nethar.com/images/eye.jpg[/img]
Barva:
Aroma:Vůně je na blend velmi výrazná, čímž mi připomněla Nikku from the barrel.
Ovocně sladová, meloun, salátová okurka (takže paleta vůní jako vystřižená z Glen Ord 12y), navrch ananas.
Chuť:Jemná, uhlazenější, ovocitá s kořením.Na jazyku nasládlá, pak se projeví dub. V dozvuku nasládle pikantní koření. Krásně vyvážená whisky, Japonci odvedli poctivou práci.
Shrnutí:Na degustaci Bratrstva jsem hodnotil výslednou známkou 83, ale doma po dalším seznamování s přivezeným vzorkem jsem zvýšil na konečných 84/100.
Body:84
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Suntory Hibiki 12 yo

Příspěvek od Shargard »

S přispěním Nethara i já jsem mohl ochutnat tuhle japonskou krásku. Tímto velmi děkuji panu domácímu. Protože jsem byl asi hodný nebo co budu děkovat ještě vícekrát, neboť jsem obdržel vzorků habakuk.
Aroma:svěží, lehký nasládlý bourbonovitý závan
Chuť:hodně jemná, sladká, rozteklá vanilková zmrzlina - tohel mi hodně připomnělo Greenore
Dozvuk:krátký, opět vanilkově sladký, rychle odeznívající
Shrnutí:Tohle není zrovna moje sklenka whisky, ale skvělý příklad toho jak sjou slepé ochutnávky nedocenitelné. Měl jsem ale pouze vzorek a možná taky spařenou hubu, protože ochutnávka probíhala mezi svátky.Rozhodně ji v žádném případě neodepisuji, protože japonské whisky na mě udělaly velice dobrý dojem. Určitě se k této značce tenhle rok vrátím.
Króča

Re: Suntory Hibiki 12 yo

Příspěvek od Króča »

Takřka v předvečer další degustace Bratrstva doplňuji zápisky z té minulé ;)

Hibiki 12y

Aroma:Alkoho, kaštany, salátové okurky, tmavá bageta a čokoláda /ráno po přechutnání mi přišla vůně krémovější a vanilkovější (skoro jako puding)
Chuť:jemná, sladší než vůně, drobet štiplavá a lehce pražená
Dozvuk:dřevo, sladké ovoce, čokoláda s chilli, místy slabě guma
Body:75
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Hibiki zrála v nových sudech z japonského dubu, finišovaná je potom údajně v sudech, ve kterých byl japonský likér umeshu http://en.wikipedia.org/wiki/Umeshu Ume se nazývá čínská švestka, japonská meruňka, něco takového ;-) http://en.wikipedia.org/wiki/Prunus_mume
Děkuji zombovým za možnost ochutnat tento likér, značku Choya. Převelice mi zachutnal, je to takové mlsání, sladké, vínové, tipoval jsem nějaké dezertní víno, z prázdné skleničky sálají povidla :-) Různé varianty mají kolem 15-17 %, pokusím se asi sehnat.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Tak možná WhiskyBase má pravdu a není to blended, ale blended malt. Ale těžko říct. Jim Murray to kdysi myslím dával do best blended whisky kategorie. Na lahvi je "japanese blended whisky", ale kdoví jak to Japonci mají. A oficiální stránky říkají "Numerous pure single malt whiskies aged in a variety of cask type", otázka, jestli "only".
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Třeba e-shop Master of Malt o ní píše toto:
Hibiki 12 Bottling Note
An exquisite 12 year old blended Japanese whisky. Hibiki includes malt whisky from Yamazaki and Hakushu, as well as grain whisky from Chita. The whisky is partly matured in plum liqueur barrels.


Podle toho by to byl jasný blend.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Napíšu jim přímo dotaz v japonštině, ať vím.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Nethar »

Case 4866 opened, tak uvidíme, co odpovědí. Asi teda blend a na WhiskyBase si pak musím došlápnout, zatím moji žádost ignorovali (posílal jsem tuším právě ten link na master of malt).
響12 - ウイスキーまたはブレンドモルトをブレンド? :mrgreen:
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Hibiki 12 yo

Příspěvek od Hunter »

Dobrá práce, jsem zvědav, zda odepíšou, při slušnosti Japonců by mohli. Dokonce ten dotaz má hlavu a patu i při zpětném překladu do češtiny.
Víš jak to je, s těma překladačema, hodíš tam Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic a vyleze Ti Christopher the Bastard from Afterspoons and Without Satelites ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět