BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus

Příspěvek od Hunter »

logo1.jpg
logo1.jpg (10.22 KiB) Zobrazeno 9140 x
Vítejte u další recenze na whisky fóru, čas dovolených a okurek se pomalu blíží ke konci a s postupným ochlazováním budeme všichni jistě častěji sahat po lahvi dobré whisky na zahřátí a recenze budou přibývat zase tempem, na jaké jsme si všichni zvykli.

Dnes si představíme dalšího favorita ze stáje BenRiach, tentokrát z edice vydávané pod originálními latinskými názvy. Heredotus Fumosus asi nikomu nic neřekne, chyba, kdybychom se učili latinsky, mohli bychom si přečíst nejen Vergilia v originále, ale zjistili bychom, že Fumosus je latinský výraz pro zakouřenost, Heredotus je pak knižně výraz pro Sherry. A jsme doma! Tato whisky kombinuje dva rozdílné styly, jak sladký sherry, tak rašelinovou nakouřenost. To by mohla být ideální volba pro nerozhodné, kteří nevědí, na co vlastně přesně mají chuť…
Heredotus Fumosus patří do stáje dvanáctiletých heavy peated, tedy těžce kouřových whisek BenRiachu. Zrála v sudech z amerického dubu a nakonec v sudu po Sherry Pedro Ximenez. Další verze, které BenRiach nabízí, jsou Importanticus Fumosus ( dozrává v sudech po Portském Tawny) a Arumaticus Fumosus ( dozrává v sudech po rumu).

Heredotus Fumosus představil BenRiach v roce 2007. Jedná se o poměrně malou edici, celosvětově bylo dáno do oběhu jen 3180 lahví. Lahvována je v síle 46% alkoholu, není filtrována za studena a barva je čistě přírodní, žádné dobarvování karamelem.
Aroma:Krásně nasládlá kombinace sherry s rašelinou z Islay, ono to opravdu jde a funguje to skvěle! Nečekejte nic plochého, na druhou stranu ani kdoví jak přehnanou mnohovrstevnost.Najdete zde i vanilkové tony a dřevitost (snad by se dala přirovnat ke kůře jehličnatých stromů). Opravdu příjemný zážitek. Po přivonění jste plní očekávání, zda po slibné vůni bude stejně tak i chutnat…
Chuť:Na jazyku zaujme nejdříve svou sladkostí, spolu s se špetkou grepových jadérek, dozvuk je pak kouřový s nasládlou stopou.
Nemohl jsem odolat přímému srovnání s BenRiach 12y Sherrywood. Barva Sherrywoodu je výrazně tmavší, až do červenooranžova, Heredotus Fumosus je světlejší zlatavá. Řekl bych, že i etikety a balení jsou barevně sladěny s obsahem lahve. Sherrywood je výraznější ve vůni a ostřejší a silnější v chuti (přitom je obsah alkoholu shodný). Heredotus Fumosus je oproti tomu uhlazenější a zaoblenější.
Shrnutí:BenRiach mě prostě baví, pro mě opravdu sympatická palírna, už teď se těším na v pořadí třetí lahev této palírny, která je už (díky Jerrymu) na cestě.
Body:84
123_BenRiach_WoodHeavyPeated_here_fum.jpg
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Króča

Re: BenRiach 12 yo Herodotus Fumosus

Příspěvek od Króča »

Tak to vypadá, že BenRiach má celkově dobře našlápnuto ;-) Enigma od Bowmore ma vysoky podil ze sudů od sherry a byla to taky taková sladce kouřová lahůdka.. Už se teším na další přírustek do zdejší rodiny BenRiach :-D
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: BenRiach 12 yo Herodotus Fumosus

Příspěvek od Hunter »

Zatím mi dělají jen radost, uvidíme, jak dopadne do třetice, ale dle Jerryho i ohlasů na whiskybase a na netu obecně je 18y Gaja Barolo lahůdka, tak jsem zvědav.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: BenRiach 12 yo Herodotus Fumosus

Příspěvek od Jerry1 »

Prostě budeš mít boule až za ušima. A protože Ti rychle zmizí, budeš chtít další a další a ... :D
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: BenRiach 12 yo Herodotus Fumosus

Příspěvek od Hunter »

Nemuč mě Jerry :D Jinak tahle taky nevypadá špatně, a ta cena za 20y...rozumná cenová politika. http://www.topvino.cz/extras/skotska-wh ... wi202.html
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus

Příspěvek od zombice »

Barva:
Velikost:vzorek
Aroma:Jódově kouřová, rašelina, fenol (nejdřív jsem měl napsáno lepidlo, resp. bílá lepicí pasta, než mi to došlo :-)) Pak také těžší ovocná vůně, med, tráva, červený grep.
Chuť:Olejovitě sladká, pak zaútočí kouř. Vysychá, náznak kafe. Zaujal mě ten zpožděný nástup kouře.
Dozvuk:Sušší, kouřový, sladký, čokoládový, no prostě paráda :-)
Shrnutí:Další BenRiach, další výborná whisky. Testoval jsem proti Lagavulin 16. Ve vůni je víc jódovější, ne kouřově, spíš připomíná Kilchoman 2010 Winter. V chuti i dozvuku zas trochu agresivnější, což bych přičítal "mládí :-) ake i tak je zde vše perfektně skloubeno. Pro mě špičková whisky, fakt se mi trefila do noty :clap:
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/1749
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk/
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Hned když jsem otevřel lahvičku se vzorkem, ucítil jsem rašelinu, takže jsem radostně odložil na pozdější fázi degustace (radost nebyla z odkladu, ale z rašeliny). Ve vůni je mix kouřové rašeliny a zatuchlého sena, slámy ve chlévě. Jsou tam totiž i sladší výraznější ovocné tóny a mix sladkosti s rašelinou na mě takto občas působí.
Chuť:Chutná skvěle, je taková peprná, vyzařuje z toho ta upatlaná hliněnost, není to příliš silné ani příliš slabé, nelze než pochválit.
Dozvuk:Rašelinně nasládlý. Na rašelinnou whisky středně dlouhý. Po delší době se vracelo trochu té zatuchlosti.
Shrnutí:BenRiach Heredotus, to není překvapení. Už vícekrát jsem si všimnul, že ačkoliv mi sladké Pedro Ximenez chutná, whisky po něm jsou často mírně nasmrádlé. Tady to je ale hodně hodně v mezích slušnosti, takže jsem si pochutnal. Za ty prachy těžká pohoda.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus

Příspěvek od salam15 »

Mí drazí kolezi popsali lahev již dostatečně výše (a nalákali mne na její koupi), a proto pouze pár postřehů.
Aroma:Rašelina (samozřejmě), lehká olejnatost (dost možná to bude Netharovo zatuchlé seno), nakonec přijde citrusová vůně. Celkově je vůně ostrá (pálí v nose)
Chuť:Pepřová sladkost (vliv sherry sudů) s kouřovým/tabákovým koncem
Dozvuk:Dlouhý, příjemně kouřový
Shrnutí:Na první pokus mi moc nejela, přeci jenom jsem čekal něco drsnějšího, ale nakonec mne takhle velmi uhlazená drsnost baví.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Cyra

Re: BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus

Příspěvek od Cyra »

Aroma:Ještě zelené banány, pomeranče a další, spíše tmavé ovoce lesní plody. To vše posypané špetkou skořice, čokoládou, zakápnuté kapkou sherry a podávané na hromádce rašeliny v kožené nádobě.
Chuť:Hutná, olejová. Sladko-slaná čokoláda. Přitom je to ale ostřejší a sušší. Kouř se mohutně vyvalí až po delším převalování v puse a má takový nakyslý projev.
Dozvuk:Kouř, pepř, vanilka. Pak káva a kakao. Hutný a robustní pocit v ústech. Ve finále se objeví násladlost po sušeném ovoci. Náznaky jódu.
Shrnutí:Silná, hutná a robustní whisky. Výborná. Jednou bych rád celou lahev. Zatím jen vzorek, za který děkuji Petrovi.
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 755
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: BenRiach 12 yo Heredotus Fumosus

Příspěvek od zyki »

vzorek 16 z kalendáře (0,02)
Aroma:zatuchlá rašelina, zralé švestky jdou přes svěží tropické ovoce ke květinovým tónům
Chuť:rašelina, trochu ovoce, náznak čokolády, následuje kořenitá ostrost
Dozvuk:rašelina lehce zesílí, stává se kouřovější, mléčná čokoláda, možná červené ovoce
Shrnutí:opět jsem si pochutnal
Naposledy upravil(a) zyki dne 18 bře 2016, 20:53, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět