Tomintoul Old Ballantruan

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Tomintoul Old Ballantruan

Příspěvek od Jerry1 »

OB.jpg
OB.jpg (19.21 KiB) Zobrazeno 8137 x
Alkohol:50 %
Aroma:Vůně jemně štiplavá až snad trochu nakyslá, nijak výrazná.
Chuť:Chuť jemná, překvapí svoji alkoholovou silou, na kterou si ale po dvou doušcích zvyknete; dále nakouřenost s velmi jemným dotykem řašeliny.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Old Ballantruan

Příspěvek od Hunter »

Old Ballantruan je rašelinná single malt whisky z oblasti Speyside. Je vyráběna v palírně Tomintoul od roku 2001, kdy byla poprvé vyrobena jako takový experiment. Na pěkně graficky vyvedeném obalu jsou vyobrazeni muži, kteří těží rašelinu, což je pro tento kousek velmi příznačné. Svou kouřovou rašelinností je sice pro oblast Speyside netypická, ale obliba rašelinných typů whisky patrně zapříčinila tento rostoucí trend, kdy se i v dalších oblastech, než jen na ostrovech, začínají vyrábět silně nakouřené whisky. Naproti tomu se můžeme setkávat i s trendem opačným, tím myslím například Blasda od Ardbegu. No proč ne, pokud budou výsledkem podobných experimentů další kvalitní kousky na trhu, můžeme být jen spokojeni. Old Ballantruan je prodávána bez udání stáří, ale do lahví o obsahu 0,7 litru je plněna ve věku pěti až šesti let a v síle 50% alkoholu. Rašelinovost je 30 ppm a dobrá zpráva je, že není filtrována za studena.
main_image.jpg
main_image.jpg (48.74 KiB) Zobrazeno 8121 x
OldBallantruan300dpi.jpg
OldBallantruan300dpi.jpg (25.8 KiB) Zobrazeno 8121 x
Alkohol:50 %
Barva:
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6967
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=tomintoul
Aroma:Ledová káva, karamelky, závan rašelinového kouře, ale ne moc silný, spíše subtilnější. Cítíte alkohol, který naznačuje poměrně mladou whisky. Pohoda, ale do nirvány mám daleko.
Chuť:Tady mě trefili přímo na komoru! Krásně plná, nic plochého, naopak, vícevrstvá a bohatá, plná kouře, sladu, karamelu s bohatým kouřovým závěrem.
Shrnutí:Ve výsledku velmi příjemná whisky, pro mě milé překvapení a objev. Whisky, kterou bych neváhal koupit si znovu, což u jejího mladšího sourozence Peaty Tang ze stáje Tomintoul nehrozí. Pro příznivce Islay stylu dobrá alternativa za přijatelný peníz. Srovnat by se dala i s Laphroaig 10y Cask Strenght, ta je oproti Ballantruanu uzavřenější ve vůni, ale zato ještě bohatší v chuti. Být Ballantruan stejně vyzrálá ve vůni, jako je v chuti, atakovala by devadesátibodovou hranici. Koupíte u ExcalibruCity za 910,-, u Maneo.cz jsem koupil za 889,-Kč.
Body:84
etiketa.jpg
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Old Ballantruan

Příspěvek od Nethar »

Aroma:dezinfekční aroma - takový slabší Laphroaig - se zde v řecko-římském zápase propléta s květinkovým Speyside, květinky samozřejmě prohrávají, ale jsou tam, ukryté v alkoholovém oparu, olejovitá už na nos
Chuť:po laphroaigovité vůni člověk automaticky očekává jemné pohlazení jazýčku, opak je pravdou - pepřový drsný příděl (50%) vás zprvu řádně nakopne, ale není to hořké, je to prostě silné
Dozvuk:dezinfekce, kouř, v krku dlouho dohořívá, spíše hořké vlašské ořechy
Shrnutí:překvapivý kousek, hodně rašelinný, snesl by svou vůní srovnání s drsnými Islay kousky, ale je spíše jednodušší, dezinfekce není všechno, celkově mě ale potěšil
Króča

Re: Old Ballantruan

Příspěvek od Króča »

Aroma:broskve, zelená jablka a čerstvé lesní hřiby, to vše v mírném rašelinném rouchu..taky drobná alkoholovitost
Chuť:živé perlení, překvapivě silnější sladkost (asi markant Tomintoul), která však tady nevadí.. rašelinná příkrost se snaží zdařile zastřít ovocnou strunu, na kterou někde v dáli brnká osamělý bard :D (nemohl jsem si prostě tento výlev odpustit)
Dozvuk:přetrvává ono perlení, sladké dřevo s akorátní kapkou hořkosti, vše provází střídavě sílící a slábnoucí rašelina, kterou podkresluje opět onen bard ;)
Shrnutí:dobrá a svižná whisky, která není moc složitá ale přesto pěkně ucelená a uspokojivá.. boduje pro mě především atraktivní vůně a rázný nástup na jazyku.. dokončení je klidné.. teprve dodatečně jsem zjistil obsah alkoholu a byl jsem překvapen.. vysvětluje sice ono perlení (na které se opravdu rychle zvyká - viz. Jerry), ale 50% bych nehádal ani omylem, což je další plus.. po Tomintoul Peaty Tang je tohle pro mně osobně krok tím správným směrem..
Body:80
Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Re: Tomintoul Old Ballantruan

Příspěvek od Žiži »

Barva:
Alkohol:50 %
Aroma:kouř, rašelina, koření, tráva, vanilka, sladce obilná, lehce nezralé ovoce
Chuť:kouř a rašelina, výrazné koření - hřebíček, skořice, pepř a další koření, vanilka, dub, hořkosladká
Dozvuk:spíše dlouhý, kouř a rašelina, kořeněný (stejné koření jako v chuti), vanilka, dub, zpočátku suchý, později obilně sladký
Shrnutí:velmi povedená nakouřená whisky ze Speyside (chutnal jsem i Peaty Tang a ta mě moc nenadchla), tímto počinem mě palírna Tomintoul příjemně překvapila, po naředění (2-3 kapky do cca 20 ml) je trochu sladší ale i kořenitější, "drhne" na jazyku, lepší je podle mě neředěná
Body:84
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Tomintoul Old Ballantruan

Příspěvek od zombice »

Velikost:vzorek
Aroma:Čichnu ke skleničce a ihned mi to připomíná Ledaig, který jsem kdysi ochutnal v Marpeku. Je to takové jódově zatuchlé se slabým závanem kouře, postupně i sladce uzené.
Chuť:V chuti je kouř plnější. Možná díky asociaci s Ledaigem a té vůni jsem čekal slanější chuť, ale začíná to sladce a až pak jde jen lehce do slana. Kouř je určitě výraznější než ve vůni.
Dozvuk:Delší, kouřově sladší. Doutnající uhlíky.
Shrnutí:Můj první ochutnaný Tomintoul a hned takové příjemné překvapení. Shodnu se s ostatními, že tohle je povedená nakouřená whisky ze Speyside.
Za vzorek děkuji Hunterovi!
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Tomintoul Old Ballantruan

Příspěvek od Radek »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6967
Alkohol:50 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:První dojem ve mě evokoval kouřící kamna... a topěj v nich nevyschlejma polenama.
Chuť:Saze a trochu mouru. Dokonce škrábe v krku.
Dozvuk:Kouřový a na závěr trochu cukru.
Shrnutí:Je to hodně kouřový, ale na rašelinu zapomeňte, tady se topí uhlim.
Body:82
Ochutnáno v Marpeku.
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
AdamLiška
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 18
Registrován: 29 zář 2017, 12:00

Re: Tomintoul Old Ballantruan

Příspěvek od AdamLiška »

Velikost:vzorek
Aroma:Jemná rašelina, také zde cítím mentol, tóny sladového extraktu. Trochu rezavého kovu. Řekl bych takový myšmaš typických Islay a Speyside vůní.
Chuť:Rozhodně plná, 50 % jde cítit, pokud je déle na jazyku rozhodně zaštípe, ale to neříkám, že by mi vyšší ABV u této whisky vadilo. Naopak, když jsem zkusil prokapat vodou, chuť byla utlumena a pro mě už tolik nezajímavá... Rozhodně jde v chuti cítit kouř, ke kterému se přidává rašelina.
Dozvuk:Dlouhé kouřové tóny. Zhruba po půl minutě, když se napiji vody, cítím sladkou chuť na jazyku.
Shrnutí:Moje první zkušenost s Tamintoul a musím říct, že velice příjemná. Whisky mě zaujala jak svou vůní (mentol), tak svou chutí a pozdějším dozvukem, který se mi hodně líbí. S cenovkou něco přes 900 korun rozhodně stojí za ochutnání, nebo v mém případě k pořízení láhve.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Tomintoul Old Ballantruan

Příspěvek od joy »

Tomintoul Old Ballantruan

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6967
Alkohol:50 %
Velikost:celá láhev
Aroma:jemná rašelinná vůně, příjemná vanilka, karamelka, citrusy, ovoce, sladkost rašeliny, náznak kovových tónů, krémovost, travnatost
Chuť:krásně sladká, medová s rašelinou, která perlí na jazyku to je asi důsledek vyšších procent, slad, vanilka, citrusy, koření, v chuti je ale vidět, že je taková nevybouřená, prostě mladá whisky
Dozvuk:sladkost, medovost, stále koření, které trne na jazyku, rašelina, citrusy, posléze se sladkost ztrácí a zůstává brnivost, vanilka, lehká nahořklost citrónové kůry, lehká slanost, dřevo
Shrnutí:Na začátku jsem byl s lahví spokojený, ale jak jsem se jí propíjel, tak jsem začal vnímat, že je to mladá whisky a že jednotlivé složky nejsou tak propojeny, jak by měly být
Odpovědět