Ardbeg Airigh Nam Beist

Odpovědět
čolek

Ardbeg Airigh Nam Beist

Příspěvek od čolek »

Obrázek

• Ardbeg Airigh Nam Beist (arry nam baysht) - 16 let
• destilována v roce 1990, stočena do lahve v roce 2006
• 46 % alkoholu / 0.7 l
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/7
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=ardbeg
Alkohol:46 %
Aroma:ředidlo, barvy laky, kouř se line v pozadí a otvírá se pomalu, elegantní, odlakovač na nehty, holubinková chata na Smraďavce
Chuť:opatrné, dobře pitelné
Dozvuk:šťavnatý, Ardbeg v obleku, kyselé žížalky, popel, středně dlouhé
Shrnutí:Zajímalo mě, co udělá věk s Ardbegem a tady to je - obleče ho do fraku a zjemní jeho tvář. Kouřová a uhelná vůně spíš jenom dokresluje ředidlové aroma, než aby volala na poplach, tělo je krotké, lehké a nezničí vás. Příměr k "holubinkové chatě na Smraďavce" je spíš moje interní poznámka - v lese tam je (na mapce už není, asi ji zbořili) chata, kolem které rostlo vždycky hodně holubinek a jako malý jsem tam chodíval po dešti, vonělo to tam tím dřevem nasáklým dešťovou vodou a lesním dřevem. Dokončení je krotčí než u desetiletého a na Ardbeg bohužel dost krátké, to mě překvapilo. Možná mi tak vyznívá po včerejší ochutnávce Renaissance, ale přijde mi opravdu na Ardbeg dost krotká, a to měla vypustit bestii!
Hodnocení:Nos - 9 / Tělo - 9 / Závěr - 8
Body:89
Shargard

Re: Ardbeg Airigh Nam Beist

Příspěvek od Shargard »

Moje ruka šmátralka náhodně vybrala tento vzorek a tady jsou moje dojmy.
Aroma:Ardbegovsky rašelinný a slaný, ale přesto krémový, trocha kouře a citronů spolu s uzenou rybou. Tohle se prostě dobře čuchá.
Chuť:zprvu hodně slaná, lehce sladká, pak už ale rašelina a kouř. V ústech jako by perlila. Tady už kapku horší díky velké slanosti a té perlivosti - to mi k Ardbegu nějak nesedělo
Dozvuk:středně dlouhý, káva, kakao, rašelina, sůl která pomalu odeznívá a citrony
Shrnutí:Když jsem otevřel namátkou vybraný vzorek už jsem věděl kde jsem a že vodu rozhodně přidávat nebudu. Kvalitní whisky to dozajista je, ale po Blasdě druhý Ardbeg, který mi chutnal nejméně. Po ochutnávce Uigeadailu nebo Renaissance jsem si doslova sednul na zadek a to se mi tady nestalo ani náhodou. Nicméně dobrý pití to je.
Žiži
Znalec
Znalec
Příspěvky: 523
Registrován: 15 led 2012, 01:49
Bydliště: Brno

Re: Ardbeg Airigh Nam Beist

Příspěvek od Žiži »

Bestie...
Aroma:rašelina a kouř, kresol, dehet doplněný špetkou pečeného ovoce (jablka pečená nad ohněm), mírně olejová, nasládlá, vanilka, připálené sladké koláče nebo cukroví
Chuť:spousta rašeliny, kouře a dehtu mísící se s pečeným ovocem, lehce olejovitá, nasládlá i slaná
Dozvuk:dlouhotrvající chuť dehtu, rašelina a kouř, vanilka, mírně slaný
Shrnutí:skvělá kombinace silné rašeliny a ovoce, kde rašelina má hodně navrch a ovoce to příjemně doplňuje, naředěním (dvě, tři kapky vody do cca 20 ml) se whisky stává ostrou, štiplavou
Body:89
Naposledy upravil(a) Žiži dne 08 čer 2012, 21:53, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Ardbeg Airigh Nam Beist

Příspěvek od Hunter »

Barva:
Aroma:Ostřejší citrusy překryté rašelinou, ředidlo a pepř.Čím déle ke sklence čichám, tím víc se mi vůně líbí. (88 b)
Chuť:Jód, olejnatý dojem, nasládlá, postupně přechod do ostrosti. V dochuti ostřejší, štiplavá, pokarčuje vývojem směrem na kouř a popel. (88 b)
Body:88
Shrnutí:Ardbeg špatné whisky snad ani neumí, tohle je sázka na kvalitu. Pěkně vyvážená whisky.
Za vzorek děkuju Petrovi.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Airigh Nam Beist

Příspěvek od Nethar »

Tak dnes bych vás rád seznámil s výsledky čtyřtestu Ardbegů, jejichž vzorky se mi nashromáždily a které jsem tedy mezi sebou porovnal. Původně jsem do toho chtěl začlenit i další své otevřené flašky Ardbegů, které mám, ale hrozilo by, že bych byl přerašelinován a v průběhu bych ztratil vědomí. Hry se zúčastnily a v konečném výsledku se dle mých preferencí následovně umístily:
1. Ardbeg Supernova 2010
2. Ardbeg Alligator
3. Ardbeg Airigh Nam Beist
4. Ardbeg Supernova 2009
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/7
Web:http://www.ardbeg.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=ardbeg
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:První dojem je takový, že už jsem asi zblbnutý dalšími Ardbegy, které navzájem porovnávám, protože tady ten kouř není zdaleka tak intenzivní (i když jako je tam samozřejmě), spíše cítím sladkost medu a ovoce. Nos si průběžně "čistím" očucháváním kávy, vody a všeho možného, ale tím to není. Předchozí Ardbegy jsou stále znatelně kouřovější, tento je v tom prostě slabší. To ale neznamená, že by byl horší whiskou. Naopak ta sladká, výrazně medová vůně je tady nečekaným a příjemným osvěžením. Vanilka. Kouř tady opravdu nemá sílu. Po delším zkoumání se ale nezdá zase až tak komplexní.
Chuť:No v chuti kouř je, o tom žádná, tohle je rašelinná whisky. Ale ani alkoholově není tak ostrý jako ostatní "konkurenti", i když čtyřicítka to teda zdaleka nebude.
Dozvuk:Jak pozvolna dohasíná kouř, sladce si pomlaskávám. Taková trochu navoněná.
Shrnutí:Nejméně "Ardbeg" z testované čtveřice, ale přesto mi sedí.
Senoy
Znalec
Znalec
Příspěvky: 492
Registrován: 18 úno 2013, 14:25
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Ardbeg Airigh Nam Beist

Příspěvek od Senoy »

Ardbeg Airigh Nam Beis
Velikost:vzorek
Aroma:rašelina, pepř, citrusy, celkově spíše lehčí, až mentolově osvěžující
Chuť:vyšší síla alkoholu (nad 40%), méně sladká, hutnější, pálivá rašelina
Dozvuk:kouřově pálivý, dlouhý
Shrnutí:Zajímavý Ardbeg, aroma je lepší než chuť. Rychloochutnávka v rámci masterclass na whiskyfestivalu 2015
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Ardbeg Airigh Nam Beist

Příspěvek od salam15 »

Součást Masterclass na WF 2015, ochutnováno spolu s Ardbog, Auriverdes a Supernova 2010. Toto byl 15. vzorek
Aroma:rašelina, čokoláda, citrusy
Chuť:plná, bohatá
Dozvuk:dlouhý
Shrnutí:Znamenitá whisky, pro mne lepší než Uigeadail, což byl pro mne doposud nejchutnější Ardbeg. Z testovaných je nejsvěžejší a nejvíc květinová
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Ardbeg Airigh Nam Beist

Příspěvek od josé »

Info:WB informativní. neopsal jsem si BC, protože mě ani nenapadlo, že by mohlo být tolika verzí. wzorek z WF2021.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/7
Web:https://www.ardbeg.com
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:karton, kouř. bourbonově sladší po vanilce. výrazně AO dřevo. po rozdýchání kůže, upocené, lehce vegetativní i dehtové. (b.2/3)
Chuť:výrazně kulatá, hladká a krémová. nasládlá, vanilka, AO, kouř, čokoláda. výrazně mléčné karamely. nahnilé jahody. (b.3/4)
Dozvuk:sladký. lívance, vanilka, kouř, čokoláda, dřevo. (b.1+/2)
Shrnutí:42%? hlaďounká exbourbonová kouřovka bez negativ. fajn. (b.0+/1)
Body:7
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Odpovědět