Rumfest

Setkání milovníků whisky, festivaly, ochutnávky, přednášky, ... (nikoliv slevové akce)
Odpovědět
Botana

Rumfest

Příspěvek od Botana »

Chtěl jsem se zeptat zdejší rumové mafie, zda má zkušenost s Rumfestem, zda ho navštívila minulý rok a jaké má z toho dojmy.

Případně jestli se někdo chystá navštívit tuto rumovou (a tímto pro mě i tajuplnou) akci - http://www.rumfest.cz/index.php.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Rumfest

Příspěvek od Hunter »

Loni jsem nebyl, letos bohužel taky ne, mám v tom termínu sraz třídy. Ale nabídka rumů, které budou k ochutnání vypadá slušně, vybral bych si.
Ono za návštěvu by stál i Rum House (Zum Zum Cafe) v Praze, mají snad už nějakých 750 druhů, to je řádově dál, než nabízí celá tahle akce. Snad něco víc poreferuje josé, který už tam byl.

Žitná 42
Praha 2 - Nové Město
120 00
17-03, po-pá, 18-03, so-ne

tel.: 777852008
www.zumzum.cz
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Rumfest

Příspěvek od josé »

na minulém Rumfestu jsem nebyl. na stránkách píšou, že letos je to druhý ročník. a pokud byl první v roce 2013, tak vloni ... nějak se nemůžu dopočítat. a ono mám takový dojem, že celá akce byla vloni zrušena. a navíc nemělo to být místo soboty dokonce blbě v pátek?
letos jsem zrovna v tomto termínu na dovolené, takže je to s mojí účastí bohužel vyřešeno. třeba někdo jiný poreferuje? jinak seznam vypadá velmi slušně. určitě bych si vybral. ještě jsem všechny rumy světa neměl :)
Hunterem zmíněný Zum Zum můžu vřele doporučit. Už jsem ho tu chválil. pro milovníka rumů rozhodně hlavní pražská turistická atrakce. a klidně i pro neznalého začátečníka. při cestě do hlavního města určitě navštívit.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 500
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Košice

Re: Rumfest

Příspěvek od Rog »

josé píše:...
Hunterem zmíněný Zum Zum můžu vřele doporučit. Už jsem ho tu chválil. pro milovníka rumů rozhodně hlavní pražská turistická atrakce. a klidně i pro neznalého začátečníka. při cestě do hlavního města určitě navštívit.
A ja musím súhlasiť. Začiatočníka sa ujme zasvatená obsluha, ktorá doporučí nie podľa svojej chuti, ale zistí, čo by mohlo komu - tomu chutiť. Pokročilý degustátor bude bez seba blahom nad tou ponukou... :obscene-smokingsombrero:
Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 500
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Košice

Re: Rumfest

Příspěvek od Rog »

Tak o rumfeste stručne poreferujem ja, možno dakto doplní.
Akcia celkom podarená, vstupné necelé dve stovky, možnosť kúpiť si degustačné sklo (65Kč), alebo si ho za zálohu požičať (50Kč). Dole v prízemí při vstupe expozícia histórie rodiny/firmy Bacardy spolu s ich barom. Okrem toho ešte jeden bar. Hlavne tam bol vstup do konšelského salónika, kde prebiehali predvádzačky. Kapacita 50 miesto bola prekračovaná a ľudia stáli aj popri stenách. Bol som na troch: 1. Havana Club. Poznáš, když je to od srdce / Asbel Morales; 2. Dos Maderas - Karibský rum ze Španělska / Ian Burrell; 3. Mount Gay - Rum, který dal světu rum / Jaroslav Modlík. Zakaždým sa jednalo o vyváženú zmes informácií, marketingových kecov a decentního koštovania (ktoré ale prebiehalo z plastových náprstkov). Líšili sa len mierou zábavnosti. Na každej z těchto predvádzačiek sa podávali 3 - 4 značky.
Ďalej na úrovni prízemia v átriu boli stánky s občerstvením a hudobná produkcia.
Na poschodí bol rumshop, kde sa mohlo nakupovať a hlavná miestnosť, kde mali jednotlivé spoločnosti zastúpenie. Degustovať sa dalo fakt na pekné ceny a ponuka bola široká. Ja som pátral po suchých rumoch, takže Mount Gay a staršie Flor de Cana :D (okrem iného a iného, ale to tu nebudem zverejňovať, aby som to nemusel následne hodiť na svokru).

Aby som to zhrnul:
1. Fajn akcia, aj keď tam bolo dosť veľa ľudí. Možnosť otestovať rozmanité štýly a zaujímavé aj staršie rumu bez veľkých nákladov.
2. Mňa osobne príjemne prekvapili Dos Maderas (zmes rumov z Barbadosu a Guayany, ktoré druhý krát zrejú v Španielsku) a ich sherry finishe. Táto spoločnosť dokonca nechcela peniaze za ochutnávky. http://whisky.nethar.cz/forum/viewtopic.php?f=29&t=1221
3. Bonus boli poukážky na drinky v nejakých pražských baroch, ktoré tam bolo možné získať. Ich nevýhoda bola, že boli limitované na sobotnú noc, takže to bola fuška a musem som si na to zohnať pomoc :-)
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Rumfest

Příspěvek od josé »

třetí ročník pražského Rumfestu
sobota 7. května 2016 od 13:00 do 22:00, Novoměstská radnice, Karlovo nám., Praha
http://www.rumfest.cz/
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Rumfest

Příspěvek od josé »

poněkud jsem přeorganizoval svůj sobotní program a nakonec do něho rumfest zařadil. chystá se ještě někdo z fóra? mám se pozorněji rozhlížet?
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Rumfest

Příspěvek od josé »

Rumfest. no, asi takhle.
vloni jsem nemohl, takže letos moje premiérová účast. šel jsem jen po čistém rumu. míchaných drinků tam bylo taky dost, ale to nebyl můj cíl. ani nějaké burgery na dvoře.

- v ceně vstupenky za 199 pouze sešitek s programem, seznamem vystavovatelů a jejich lahví, reklamami a trochou keců. ani propiska nebyla. protože jsem si svoji trestuhodně zapomněl doma, pobíhal jsem po okolí a sháněl trafiku, abych si měl čím napsat poznámky.
- hodně lidí. toho jsem se bál, nemám totiž rád davy a tlačenice. v hlavním sále, kde byly jednotlivé "stánky" bylo stále plno. tak to chtělo ostré lokty, mít předem vybráno, co chci nalít a pak jsem se vždy zašil někde stranou (na boční schody, k šatnám), kde jsem si vklidu přechutnal a napsal poznámky. na nějaké rozprávění s barmany a zástupci rozhodně nebyl prostor. někde byly stejnak jen holky - brigádnice, takže tam nějaké vyptávání se na detaily té či oné značky by stejně nepadlo na úrodnou půdu.
- akce tedy spíše určená populárně pro masy pražských hejsků.
- z cca 130 lahví (seznam na stránkách pořadatele) se celkem dalo vybrat. měl jsem 14 panáků, dva jsem si navzorkoval na doma. a na pár samozřejmě zapomněl, že jsem je vlastně ještě chtěl. recenze časem nasypu do rumové sekce. nejlepší výběr bezkonkurenčně Rumako. taky u nich bylo furt narváno.
- ceny od 30 do 80 za 2cl u běžných lahví. u těch několika specialit i 140 jako třeba Flor de cana 25, Unhiq, Havana 15 taky v pohodě. i když do toho rozpustím cenu vstupenky.
- možnost nákupu jednotlivých lahví za festivalé ceny jsem nevyužil a popravdě ani nezkoumal.
- skleničky byly ISO tasting na nožce za zálohu 50 kaček a bylo si je možné po každém panáku vyměnit za čistou, což oceňuju. na druhou stranu záleželo na stáncích. u Rumaka odměřovali do jednorázových plastových panáků, za čož patří pochvala. jinde na mě koukali divně, když jsem po nich chtěl, aby takovou tu nerezovou barmanskou odlivku vypláchli od vanilkového rumového likéru co si poručila slečna přede mnou, než do ní odměří pětadvacetiletý rum pro mě.
- na vodu do kelímku tam byl stánek od nějaké firmy na barelovanou vodu do kanclu. já jsem měl svoji půllitrovou petku v kapse a dotáčel jsem si v umývárně z kohoutku.
- v dolením sále bylo 5 krátkých prezentačních bloků (z toho jeden byl barmanská soutěž a jeden "kde je pravda o rumu?" měl i reprízu). já byl na zbylých dvou. oba byly v angličtině, povídání bylo tlumočeno do češtiny.
- první prezentoval A.Guerrero - trojici nových Ron Abuelo XV, jeden rok finišovaných po koňaku, oloroso a portském. během ní vzorečky oloroso a koňak k ochutnání zdarma pro první řady. já jsem je měl navíc všechny tři vedle sebe už minulý týden v ZumZumu. prezentace OK. po ní jsem se se z něj ještě snažil vymámit, zda mají v plánu nějaké další podobné experimenty. kroutil se a nic konkrétního nepíchnul. ale na telefonu mi ukazoval fotky z Macallanu, takže to bude dost možná něco po whisky.
- v druhé Ian Burrell a rumy Dos Maderas 5+3 a 5+5. to byla spíše show než sbírka precizních informací. a nikdy bych nevěřil, že o angels share se dá vtipkovat tak dlouho. aspoň ty dva panáky že byly.
- návštěvu příští rok zvážím podle vystavovatelů a přihlášených lahví.
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Rumfest

Příspěvek od Nethar »

Díky moc za report.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Rumfest

Příspěvek od Kobalt »

Tak jsem se nakonec taky dostal, taky moje premiéra Rumfestu. V téhle radnici jsem byl podruhé, poprvé před pár lety na vánoční výstavě nožů.

Abych tedy doplnil Josého:
- 200 jenom za vstup nic moc, ale řekněme že za to byly ony přednášky i s ochutnávkou zdarma.
- Lidí hodně, to se dalo čekat. Občas to chtělo trochu (dost) drzosti se někam procpat. Ale byly otevřený okna a profukovalo, takže dýchat šlo. Na zašití místa dost, vždy jsem něco našel. I kdyby jen zídku u záchodů. Venku to nebylo ono, kolem míst na sezení byla vždy spousta kuřáků. Když jste se u baru zeptali, tak vám občas přitáhli i někoho, kdo něco věděl. U Rumaka se dalo vyptat a pokecat nejlépe.
- Výběr opravdu dobrý, levnější i speciality. Nejlepší opět Rumako, kompletní sortiment Oliver&Oliver a novinka Compagnie des Indes. Zajímavý průlet světem byl u Barlife.
- Dala se koupit i sklenička s logem Rumfestu za 65, ta se dala také vyměňovat za čistou.
- Na informačních přednáškách o rumu jsem byl dvakrát, poprvé jsem nestihl začátek tak jsem si ho podruhé doplnil. Ochutnal jsem melasu a jako vzorek jsem dostal asi kávový Božkov...
- Přednáška Abuelo zajímavá, informace ale většinou dost obecné. Vzorky byly Napoleon a Oloroso podávané ve skle. Seděl jsem jsem vedle chlapíka, co říkal, že už všechny tři ochutnal dřív...
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Odpovědět