Metaxa 12*

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Metaxa 12*

Příspěvek od Hunter »

Metaxa12.jpg
Metaxa 12* se vyrábí destilací révového vína vyrobeného z velmi zralých hroznů, jež poskytly mošt o vysokém stupni cukernatosti; po dosažení požadované zralosti se destilát na rozdíl od všech brandy míchá s archivními ročníky řeckých muškátových vín a extraktem ze směsi bylin a růžových okvětních lístků, jejíž složení je tajemstvím výrobce. Stáří 12 let.
Tolik info od prodejců a jdeme na degustační poznámky.
Barva:
Alkohol:40 %
Web:http://www.metaxa.com/collection-600275.html
Původ:Řecko
Aroma:Rozinky, čokoláda, kůže, až mi připomíná chvílemi karibský rum, třeba Barceló Imperial.V aroma i trocha hřebíčku.
Chuť:Chuť je hřejivá, plná, sametově vyzrálá. Rozinky, belgické pralinky, skořice, vanilka.
Shrnutí:Ve slepém testu bych se asi zapotil, protože svým výrazem je to podle mě něco mezi koňakem a karibským rumem.Ovšem pochutnal jsem si moc. Ta zmiňovaná muškátová vína budou podle všeho těžká, sladká dezertní vína, která se svěžím lehkým muškátem moravským mají společný jen název.Pár metax jsem už ochutnal, byly to 3*, 5* a 7*, ale tahle byla daleko nejlepší. Pokud se vám naskytne, možnost, ochutnejte, za sebe doporučuji.
Body:88
Za ochutnávku vděčím kamarádovi z práce (díky Aleši).
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Metaxa 12*

Příspěvek od Mirek »

V srpnu 1986 jsem se z toho Heliosu ztřískal jak dobytek :oops: ...za velmi podivných okolností - bylo to v Lipsku v pasáži kousek od hl. vlak. nádraží, byli jsme tam s mojí drahou na jakési, řekněme, svatební cestě a bylo to na stojáka v prodejně s názvem Feinkost, což bylo něco jako u nás potravinový Tuzex nebo Eso (pamětníci vědí, o čem se bavíme ;) ). Oni to tam totiž prodávali i po panákách, od všeho, co nabízeli, měli otevřenou flašku, za nějaký poměrně směšný bakšiš, takže než si drahá prošla obchody v pasáži, říkal jsem psovi slečno :lol: .
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Metaxa 12*

Příspěvek od Kobalt »

Porovnával jsem mezi sebou (tj. popíjel nějakou dobu simultánně) Metaxu 5* a Metaxu 12*.
Aroma:Vínová, jemná, kořenitá, bohatá. Silně nasládlá.
Chuť:Plná (až hutná), sladká a jemňounká, nejde cítit 40%, je to jako likér. Těžké sladké víno, silně vínová brandy s jemným kořením
Dozvuk:Opravdu dlouhý, úžasná sladkost s posledním zbytekem koření. Na jazyku nechává podobný pocit jako po hodně jemné čokoládě.
Shrnutí:Silná a sladká, opravdu výborná. Naštěstí to s tou sladkostí nepřehání, je v chuti pěkně zakomponovaná a vybalancovaná. Výrazně sladší, hutnější a jemnější než nejmladší 5*.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Metaxa 12*

Příspěvek od J.K.Ch »

Ochutnal jsme ji minulý víkend a je to velice slušná Brandy.
frydas
New-make
New-make
Příspěvky: 110
Registrován: 04 črc 2017, 15:00
Bydliště: Brno/Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Metaxa 12*

Příspěvek od frydas »

Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Hrozinky, sladkost, čokoláda,koření, RUM (kdybych nevěděl co piju, dost bych byl na pochybách)
Chuť:Jemná, sladká, chvilku ji podržím a zaštípe, znovu cítím hrozinky, čokoládu s polknutím zahřeje, jen je to strašně sladký ..
Dozvuk:Dlouhý, drží se sladkost, souhlasím s kolegou kobaltem, taky bych tu chuť na jazyku přirovnal k nějaké mléčné čokoládě
Shrnutí:Mladá si to jako obvykle, když jí něco naleju, zalila kofolou a jelikož je silvestr, tak dokonce v třešňové edici ... Musím se přiznat, že jsem nečekal nic moc, ale překvapila. Možná, kdyby nebyla tolik sladká po těch hrozinkách ( připadlo mi to jak exkurze někam k Tokaji :D ), tak bych ji koupil častěji, ale zase oproti jiným co jsme ochutnal výrazně lepší.
Body:84
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Metaxa 12*

Příspěvek od Kobalt »

brandy_met9.jpg
Slepý vzorek ze kterého se vyklubala nová 12* Metaxa.
Aroma:Jemná, koření a rozinky.
Chuť:Sladká, rozinky, třešně, živé víno. Brandy?
Dozvuk:Rozinky, třešně, brandy.
Shrnutí:Typoval jsem nějakou brandy. Asi by to chtělo ještě ochutnat ale zpětně mi nepřipadá tak hutná jako minulá verze.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Metaxa 12*

Příspěvek od lalos »

Info:S brandy jsem začal docela nedávno. Vlastně je to má druhá lahev, ale tak jsem si nějak řekl, že by bylo fajn mít k těm desítkám whisky poruce alespoň jednu brandy. Volba teď padla na dvanáctiletou Metaxu.
Není to tedy klasická brandy, ale směs vinného destilátu, muškátových vín a směsi bylin a koření.
Web:https://www.metaxa.com
Alkohol:40 %
Barva:Deep Copper
Velikost:Celá lahev
Aroma:Kořenitá, sladká. Rozinky, lékořice, karibský rum, med.
Chuť:Sladká, čokoládová, jinak jako ve vůni. Koření, dřevitá nahořklost.
Dozvuk:Hořká čokoláda a v závěru nakyslost. Možná třešně.
Shrnutí:Popravdě po ukrajinském tříletém koňaku jsem lehce zklamaný. Moc sladké, moc kořenité, tak nějak předimenzované ve všech směrech. Možná se ke zbytku lahve propiju, ale úplně mé nejoblíbenější pití to asi nebude.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
Torrez
New-make
New-make
Příspěvky: 177
Registrován: 20 led 2017, 20:04

Re: Metaxa 12*

Příspěvek od Torrez »

Místo:Whisky Bar Liberec
Alkohol:40 %
Velikost:Vzorek 0,04l
Aroma:Hutné, hodně sherry, podkreslené smetanou. Komplexní, bohatší oproti 7*.
Chuť:Suché sherry, není sladká, lehce do kysela. Celkově vyvážená a plná.
Dozvuk:Je a pěkný, na příjemné hořkosti.
Shrnutí:Ve vůni bohatší než 7*, v chuti asi srovnatelné, takže povedené
:happy-sunny:
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Metaxa 12*

Příspěvek od Walter »

Metaxa_12.jpg
Web:https://www.metaxa.com/
Alkohol:40 %
Barva:
Velikost:Lahev o objemu 0,7 l
BarCode:5202795150020
BottleCode:L14311 03290
Aroma:Základem vůně je zřetelný mix hrozinek, medu a připáleného třtinového cukru, jenž odlehčuje svěží závan fialek. Dále se připomíná sladkost sušeného či kandovaného ovoce exotických krajů, pomerančová kůra, sušené bylinky, nějaké to koření (vanilka, lékořice), pryskyřice a po okrajích též nepatrně nahořklá káva.
Chuť:Tělo je střední váhy, na první dojem jemně olejovité. Převažuje sladkost hrozinek, datlí, fíků, medu a připáleného třtinového cukru. Zdá se mi, že přiznávka fialek se objevuje i v ústech; jako kdyby i tu měla za úkol mírnit sladkou sytost úvodem zmíněných ingrediencí. Následně nastupuje pomerančová kůra, sušené bylinky, koření, pryskyřice, ale i ona káva.
Dozvuk:Delší, později s pozůstatky čerstvého dubového dřeva.
Shrnutí:Velmi dobré (dezertní) brandy. Hodí se nejen k samostatnému popíjení během klidných letních večerů, ale i jako skvělý doplněk k odpolednímu espressu.
Odpovědět