Longmorn 16 yo

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Longmorn 16 yo

Příspěvek od Hunter »

Longmorn logo.jpg
Longmorn logo.jpg (8.81 KiB) Zobrazeno 8598 x
Palírna Longmorn byla založena Johnem Duffem v roce 1894. Název palírny Longmorn je odvozen z gaelského Lhanmorgund, což lze přeložit jako místo svatého muže. John Duff byl člověk s velkými zkušenostmi ve whisky průmyslu, léta vedl například palírnu Glendronach, založil i vedlejší palírnu Glenlossie, a to o 18 let dříve než Longmorn. Pokoušel se také založit první palírnu v Jižní Africe, tento pokus, stejně jako snaha otevřít palírnu v USA, mu nevyšel. Investoval také do budování sousední palírny Benriach. Během krize na přelomu století však Duff musel palírnu z finančních důvodů prodat. V r. 1972 se palírna spojila s palírnou Glenlivet, ale již v r. 1977 koupila celou skupinu společnost Seagram, která ji v r. 2001 opět prodala francouzské společnosti Pernod-Ricard.
Longmorn palírna.jpg
Longmorn palírna.jpg (17.45 KiB) Zobrazeno 8598 x
Longmorn 16y je na trhu od roku 2007, kdy nahradila do té doby velmi oblíbenou a dobře hodnocenou verzi Longmorn 15. Patnáctiletá verze byla plněna v síle 45%, šestnáctka má obsah alkoholu 48%.
Nová Longmornka má ukázkové balení, efektně otevíratelná krabice, kovový štítek kolem hrdla, hlásající non-chill filtered, kožený návlek, který zespodu chrání lahev před rozbitím, to vše vytváří velmi dobrý dojem už při samotném pohledu. Vzhled působí opravdu exkluzivně, takže se pojďme podívat, zda výrobce nevěnoval větší pozornost obalu, než nápoji samotnému.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/23026
Aroma:Nasládlá, sladová, máslové sušenky, občas se odkudsi vynoří náznak zeleného jablka, to vše jakoby přelité medem, troška vanilky a dokonce i višní v čokoládě. Vše je decentní, příjemné, ne nějak moc výrazné, ale uhlazené a harmonické. Osobně asi preferuji výraznější vůni, ale proti této nemohu nic namítat. Spokojenost na první dojem, takže jdeme na chuť.
Chuť:Toho, co jste si představovali při přivonění, se vám dostane v chuti a ještě něčeho návdavkem. Tohle je vyzrálá, plná a bohatá whisky. První dojem nasládlý, pak přechází ke kořenitosti, všimnete si i příchutě zanechané sudem. Nasládlé koření, džem z černého rybízu, trochu sladovosti. Příjemná, velmi dlouhá dochuť v kořenitě nasládlém dojmu. Parádní záležitost!
Shrnutí:Z téhle whisky mám velmi příjemný dojem, nic z ní nějak extra nevyčnívá, není to lahev, která by na vás útočila něčím bombastickým, a přesto má v sobě něco až aristokratického, jakousi uhlazenost, čistotu, vytříbenost, co si vás postupně podmaní. Longmorn 16y je jako zrozená k opravdové relaxaci, je naprosto pohodová a příjemná.
Cena:Spousta prodejců se asi pod dojmem z vypilovaného designu rozhodla ji prodávat až někde kolem 2500,- Kč. Naštěstí Excalibur City ji nabízí za klubovou cenu 1236,- Kč, za kterou mi ji zajistil Jerry, kterému opět musím poděkovat.
Body:85
Longmorn16.jpg
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Longmorn 16 yo

Příspěvek od Shargard »

Vskutku lákavá. Velmi pěkně balená. No my nemít ten Excalibur :D
Naposledy upravil(a) Shargard dne 28 lis 2011, 19:28, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Longmorn 16 yo

Příspěvek od Nethar »

A už je to tady, vskutku exkluzivní balení. Díky za recenzi! Ale marně hledám náznak vlhké kamzičiny... :confusion-questionmarks:
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Longmorn 16 yo

Příspěvek od Hunter »

Mám ji načichanou poctivě, a i přesto jsem jí tam nenašel :-)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Króča

Re: Longmorn 16 yo

Příspěvek od Króča »

Tohle opravdu vypadá na slibný kousek, na kterém mi již několikrát oko spočinulo.. bohužel vždy jen v e-shopech :roll: .. navíc takto laděné whisky u Huntera zpravidla získávají méně bodů než u mne, takže slintám :mrgreen:
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Longmorn 16 yo

Příspěvek od Marvin »

15letá verze mi dost chutnala (ještě jí mám zbytek v baru), takže o této budu vážně uvažovat.
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Longmorn 16 yo

Příspěvek od Jerry1 »

Tak jsem okusil vzorek od Huntera a je to velká dobrota. Plná, nádherně vyvážená. Ani toho alkoholu by se Nethar nemusel bát ;), já jsem vzhledem k množství vzorku vodu nepřidával, ale myslím si, že by to fakt byla škoda.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Longmorn 16 yo

Příspěvek od Hunter »

To jsem rád že chutnala. U téhle mě ani nenapadlo ředit, to občas zkouším u cask stregnth, ale u slabších fakt ne.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Longmorn 16 yo

Příspěvek od Nethar »

Jerry1 píše:Ani toho alkoholu by se Nethar nemusel bát ;)
:lol: Hele hele jako jako :o Nepřehánějte to, já nejsem zase taková slečinka :-) Jenom mi chutnají stejně dobře jak silné tak slabé whisky a ty silnější si, když jim to pomůže, s čistým svědomím naředím ;) A jakmile někdo začne podobné praktiky kritizovat, okamžitě musím vystartovat na jejich obranu. Je to fakt zajímavé, že u každé whisky je to jiné - zrovna dneska jsem pro jistotu ještě přechutnával Ardbeg Uigeadail a Corryvreckan kvůli Whisky roku a myslel jsem na to. Ono to teda možná není přímo sudová síla, když udržují každý rok stejný alkohol, i když co já vím, možná to tak šikovně míchají, každopádně je to v těchto sudových mezích, mají 54.2% a 57.1%. Nicméně nemám vcelku důvod to ředit, pije se výborně. Kdyby se mi chtělo přemýšlet, takových příkladů bych našel více (Kilchoman 4y 60% - naprosto v pohodě pitelné). A samozřejmě naopak... někde je whisky velice ostrá, i když je třeba jenom někde kolem 50%. Časem si člověk možná pusu takříkajíc "vyžere" a už mu to vadit nebude, ba naopak ostatní mu příjdou příliš řídké, jak jsme tu zmiňovali - ale to je jenom další důvod a dobrá rada pro všechny spořílky - užívejte si slabších whisek dokud můžete, návrat zpět už není :lol: (nebo jako já řeďte ty, kterým to neubere na vůni a chuti, a můžete si vychutnávat oboje a dostanete se vlastně na stejnou cenu :mrgreen: )
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Longmorn 16 yo

Příspěvek od Marvin »

Já, bych se taky zastal drobného ředění silnějších whisek. Je jen třeba dobře trefit míru - já si pořídil kapátko a i s ním ředím velmi opatrně. Sudová síla je pochopitelně mohutná v chuti, ale když se trefíte u některých do správného poměru,tak výsledek stojí za to (ovšem je to občas i o štěstí - na poslední brněnské ochutnávce jsme u našeho stolu 3 ředili stejnou (Ardbeg Alligator, 51,2%), ale každému jí zbývalo trochu jinak a jen jedna verze byla optimální.
Odpovědět