Connemara Cask Strength

Lahve z Irska
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Connemara Cask Strength

Příspěvek od Hunter »

ireland.jpg
ireland.jpg (26.9 KiB) Zobrazeno 9176 x
Connemara Cask Strength v síle 57,9%, nefiltrovaná a nedobarvovaná, prodávaná bez udání věku, pochází opět z palírny Cooley. Mnozí z vás vědí, že z této palírny pocházejí i značky Kilbeggan, Greenore a Tyrconell, méně známé jsou O'Hara’s , Locke’s, Inishowen, Millar’s, Clontarf nebo Knappogue Castle. Málokdo ale tuší, že se tu vyrábí dokonce i Dundalgan Irish Whiskey pro Lidl nebo třeba Eblana Irish Liqueur.
Cooley.jpg
Cooley.jpg (13.1 KiB) Zobrazeno 9176 x
První, čím u mě tahle sudovka boduje, je fortelná plechová dóza, vůbec celkový design a zpracování u celé řady Connemary se mi zamlouvá. Těžko si tyto lahve a dózy spletete s něčím jiným.

Connemaru v sudové síle jsem podrobil během testování i přímému srovnání s Connemarou Peated, o které jsem se asi půl roku domníval, že je už vypitá, ale při prohlížení nové Cask Strength a srovnávání lahví jsem zjistil, že v ní ještě něco zbývá, což se teď hodilo.
Překvapivé pro mě bylo, že Peated je o dost tmavší, Cask Strength je světle žlutá, odstín zhruba bílého vína, myslel jsem si, že to bude spíš obráceně.
CCS.jpg
Aroma:Tady se snad Irové inspirovali Ardbegem Uigeadail? Něco z jeho charakteru tam opravdu je, řekl bych, že komu Uigeadail voní, bude spokojen i zde. Uigeadail jde ale ještě dál, přidává ve vůni ještě jeden rozměr navíc.
Jód, rašelina, silná hořká čokoláda, ale i závan sladkosti, oproti srovnávané Peated je mohutnější, silnější, koncentrovanější, a to mám velmi rád.Tady už se pohybujeme kolem 90 bodů.
Chuť:Jemnější, než by jste čekali po přivonění, ale pořád dostatečně silná. Olejovitá, velmi rašelinová,pikantní, peprná.
Po přidání pár kapek vody se projeví více sladkost, sametovost, až smetanovost, obdobnou jsem zažil u Dalmore od Chieftain´s.
Dozvuk:Uvítal bych delší, asi z mého pohledu největší slabina této whiskey, střední délka by tak nevadila, ale spíš nahořklost sráží trochu body dolů.
Shrnutí:I přes drobné výhrady je to skvělá whiskey, momentálně nejlepší Irská, jakou jsme pil. Komu sedí Islay styl, určitě neprohloupí, když ji ochutná.Přímé srovnání s Connemarou Peated mluví rozhodně pro sudovou sílu, i když Peated sama o sobě mi taky dost chutná, a obdržela 83 bodů, tady je vše ještě umocněno, což vyniklo právě při přímém srovnání, první nástřel po paměti mi přišel, že jsou zhruba na stejno, pak jsem byl velmi překvapen při srovnávačce. Ukázalo se, že pro bodování jsou přímé srovnávací testy neocenitelné, paměť může docela klamat.
Body:87
Hunter uděluje 87/100, na WhiskyBase 85,6 bodu, Jim Murray 94b, WhiskyFun 82 bodů.
Běžná cena je kolem 1100,- Kč, ovšem v Excalibru mi ji pořídili za klubovou cenu - krásných 731 korun.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Connemara Cask Strength 57,9%

Příspěvek od Nethar »

Peated Ireland? Irish Uigeadail? Jód, rašelina? Co to zvoní na mé uši? :-) To vypadá na velmi zajímavou láhev! A jak jinak než opět skvěle zpracovanou recenzi, díky za ni!
Co se týče těch srovnávacích testů, máš pravdu. Jsou velmi důležité, snažím se srovnávat láhev vždy s nějakou s podobným charakterem, člověk se pak kolikrát hodně diví, jak jsou odlišné a co mu při samostatném ochutnání uniklo.
Z těch dalších zmiňovaných lahví od Cooley zde na fóru už Shargard recenzoval Tyrconnell, který brzy oboduji také. Dále ve frontě u mého stolu stojí i Inishowen. Obávám se ale, že na tuhle Connemaru to mít nebude, vypadá skvěle! (tedy až na ty procenta, těch já se bojím)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Connemara Cask Strength 57,9%

Příspěvek od Hunter »

Kdybych se teď chystal na nějakou irskou, tak určitě cokoliv dalšího od Connemary, ale moc mě láká Redbreast 12 nebo 15y, ta by se mi taky asi měla trefit do vkusu.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Connemara Cask Strength 57,9%

Příspěvek od Nethar »

A toto piješ s vodou?
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Connemara Cask Strength 57,9%

Příspěvek od Hunter »

Většinou bez, ale někdy experimentuju a dám tam 1/4 lžičky vody.Pak třeba dalších pár kapek...dle nálady a podle toho, jestli to té které sudovce prospívá.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Connemara Cask Strength 57,9%

Příspěvek od Nethar »

Já tomu totiž furt nerozumím, já ty sudovky bez vody pít neumím a s vodou to nějak furt není ono, co jsem zkoušel, chce to asi opravdu opatrně opatrně postupně přidávat a najít tu pravou míru. Ale já slibuju, že se budu víc učit paníčelko ;-)
Shargard

Re: Connemara Cask Strength 57,9%

Příspěvek od Shargard »

Tak trochu se stydím a červenám, že jsem tuhle nádheru ještě neochutnal. To se ale určitě změní. V poslední době se mi dostávají do ruky spíš whisky v sudové síle a musim říct, že chutnaj a moc. Co se týče Red Breast tak jsem o ní slyšel, že má dost odlišný charakter na irskou whiskey. Spíš víc do kysela, ale osobní zkušenost zatím chybí.
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Connemara Cask Strength 57,9%

Příspěvek od Petr »

Asi budu vypadat jako hnidopich, ale ... obrázek Cooley.jpg není palírna Cooley (to jsou ty marketingové hrátky), nýbrž Locke´s, jeden čas taky natývaná Brusna Distillery podle říčky, vedle níž stojí a kde se v Kilbegganu destiluje od roku 1757. V době mé návštěvy to bylo v podstatě překrásné muzeum, s přepestrou minulostí, kde se ale díky zachovalosti tmějšího zařízení a menším úpravám dneska opět destiluje, i když spíše symbolicky. Samotná Cooley, tak to je úplně jiné kafe. Je to lihovar nebo jak já někdy říkám chemická továrna, kde se shodou okolností destiluje/vyrábí z čehokoliv možného i nemožného etanol. Než tohle zařízení, zavřené od roku 1986,v roce 1987 koupila společnost Cooley za Ł 120 000 od irského státu, tak se jmenovala "Ceimicí Teo distillery". Byl to "bramborový" lihovar, který tam za první republiky postavila, tuším plzeňská Škoda. Jenom instalace kotlíkových destilačních aparátů a nových kolonových stála další Ł 3 000 000. atd., atd. Tyto a mnoho dalších informací o irské whisky celkově se nachází ve velmi pěkné knize, jež už bude asi těžko ke koupi, od Andrewa Belenberga, s názvem Locke´s Distillery: A History, The Lilliput Press, 1993, jež jsem si vzal k ruce. Případné klesání na mysli nemusí být na místě, zájemci o irskou whisky určitě najdou potěšení na opravdu! nejobsáhlejší adrese o irské whisky: http://irskych-whiskey.blogspot.com/. Mimochodem, nenechte se zmást Marvin tam = Marvin tady.
Před všemi hodnotícími, a nejen irských whisky, na fóru hluboce smekám: máte velmi dobré nosy i patra. A co víc, dovedete vše dostat do slovního popisu, což vám docela závidím.
Abych ale nepropadl trudnomyslnosti, jak na tom jsem já, jdu si, s bojovým pokřikem "Na Šemíka!" jak říká jeden můj kamarád, nalít: Bushmills Malt "12", Select Cask, což je "směska" klasické Bushmills Malt (double wood-bourbon+Oloroso sherry) a Bushmills Malt, jež celou dobu zrála jenom v sudech po rumu z Karibiku.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Connemara Cask Strength 57,9%

Příspěvek od Hunter »

Jaképak hnidopišství, já děkuji za upřenění, měl jsem si to lépe zjistit, skočil jsem jim na malebný romantický obrázek, místo monstra jako vystřiženého z Litvínova :D
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Connemara Cask Strength 57,9%

Příspěvek od Hunter »

Tak pro pořádek ještě správná fotka, zřejmě hledali dlouho správný úhel a vzdálenost v kilometrech, aby to vypadalo jakžtakž přijatelně:
CooleyDistillery.jpg
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět