101 Whisky: Škola degustace pro každého - Ian Buxton

Zajímavé knihy, časopisy, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

101 Whisky: Škola degustace pro každého - Ian Buxton

Příspěvek od Nethar »


Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: 101 Whiskies to Try Before You Die

Příspěvek od Nethar »

IMAG0146.jpg
IMAG0146.jpg (58.2 KiB) Zobrazeno 10896 x
IMAG0147.jpg
IMAG0149.jpg
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

101 Whisky: Škola degustace pro každého - Ian Buxton

Příspěvek od Marvin »

101 whisky
101 whisky
101whisky.jpeg (12.86 KiB) Zobrazeno 10753 x
Anotace vydavatele celkem výstižně tvrdí: "Expert na whisky Ian Buxton prošel regály světových obchodů s whisky a doporučuje rozmanitou sbírku starých favoritů, hvězdné nováčky a z nepochopitelných důvodů neznámé značky, které prostě musíte okusit. Tato praktická kniha, která z výběru vyřadila obskurní, směšně limitované a neskutečně drahé whisky, není seznamem cenami ověnčených 101 „nejlepších" whisky světa, je to průvodce pro nadšence, kteří musí vyhledat a vyzkoušet, aby si doplnili svoje vzdělání o whisky. Navíc je tato kniha i velmi praktická, pomáhá dekódovat marketingový humbuk a jde přímo k věci. Přináší zkrátka 101 značek whisky - ať už z Indie, Ameriky, Švédska nebo Irska, Japonska nebo hor, údolí a ostrovů Skotska, které nadšenci musí vyzkoušet."(viz stránky nakladatelství: http://www.slovart.cz/knihy-v-cestine/k ... e_id=12570)

Originál měl chytlavější název 101 whisky, které musíte vyzkoušet, než zemřete. Na první prolistování jsem ji málem v knihkupectví odložil - vybaflo tam na mě trochu moc bourbonů, a "obyčejných" blendů, ale nakonec jsem neprohloupil. Velmi se mi líbil styl, kterým je to napsáno - autor má rozumné a jasné názory (např. i na bodování ;) ), dobře se to četlo. U většiny palíren člověk i schválí výběr reprezentanta, jen občas zavrtí hlavou. Také je z knihy celkem zřejmé, kterou palírnu má autor nejraději ;), ale zase to s její preferencí moc nepřehnal. Taky jsem si musel docela zvykat na použití tvaru 'šery'.
Jo, a nakonec jsem si dle paměti a webu PN udělal svůj součet a došel jsem k číslu 54, takže mám co dohánět (i když se obávám, že i přes několik pokusů se fanouškem bourbonů nestanu).
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: 101 Whisky: Škola degustace pro každého - Ian Buxton

Příspěvek od Duthoron »

Ta je moc pěkná a čtivá, rozhodně zajímavější než výpravné knihy s celostránkovými fotografiemi na křídovém papíře. Oproti Marvinovi znám osobně jen 8 ze zmíněných singlovek (a asi 2 blendy, na ty jsem zatím moc nekoukal), takže to mám asi na doživotí :lol:
Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 500
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Košice

Re: 101 Whisky: Škola degustace pro každého - Ian Buxton

Příspěvek od Rog »

Túto knihu odporúčam aj ja a stotožnujem sa s Marvinomˇohľadom sympatických názorov autora.
Mám len drobnú pripomienku, v mojom českom vydaní (a podľa tu zverejnených fotiek asi aj v originálním) mi príde škoda, že fotky fľaší sú nešťastne umiestnené tak, že ich spodky sú mierne zrezané, takže fľašky nevidno celé. Grafický detail, ktorý som si ale pár týždňov ani nevšimol.
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: 101 Whisky: Škola degustace pro každého - Ian Buxton

Příspěvek od Duthoron »

Tak i po WF2015 jsem teprve na 14 ks ze 101, to bude ještě práce :doh:
Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 500
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Košice

Re: 101 Whisky: Škola degustace pro každého - Ian Buxton

Příspěvek od Rog »

Autor knihu stručne predstavuje vo videu a pridáva typy na 5 naj whisiek...
https://www.youtube.com/watch?v=VUSCsMOro-E
FOL_65

Re: 101 Whisky: Škola degustace pro každého - Ian Buxton

Příspěvek od FOL_65 »

Práve dnes mi došiel mail z kníhkupectva, že táto kniha už smeruje ku mne. Už sa mi zbierka kníh o whisky rozširuje :)
Rog
Znalec
Znalec
Příspěvky: 500
Registrován: 15 srp 2014, 12:42
Bydliště: Košice

Re: 101 Whisky: Škola degustace pro každého - Ian Buxton

Příspěvek od Rog »

Poprosil by som niekoho, kto má anglickú verziu knihy, nech sa pozrie na whisky č. 61 (JW Blue Label King George V) na degu poznámky, konkrétne na chuť a napísal to sem? V českom preklade sa mi čosi nepozdáva a chcem to konfrontovať s originálom.. ;)
FOL_65

Re: 101 Whisky: Škola degustace pro každého - Ian Buxton

Příspěvek od FOL_65 »

Rog píše:Poprosil by som niekoho, kto má anglickú verziu knihy, nech sa pozrie na whisky č. 61 (JW Blue Label King George V) na degu poznámky, konkrétne na chuť a napísal to sem? V českom preklade sa mi čosi nepozdáva a chcem to konfrontovať s originálom.. ;)
Taste: „A very big, forceful whisky, surprisingly honeyed and well mannered, with the smoky Port Ellen coming through late. Still vibrant and complex, despite the age of some of the blend constituents.“
Odpovědět