Grant's Sherry Cask Finish

Míchaná whisky (z jednosladových i obilných)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Grant's Sherry Cask Finish

Příspěvek od Hunter »

Grants  Sherry Cask Finish_zpsbetp6gi3.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/53616
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Lehká vůně, trochu ořechů, trocha nasládlosti, med. (73 b)
Chuť:Mírně nasládlá, v dochuti se po delší pauze dostaví nepříjemná nahořklost. Řídká, ničím zajímavá chuť, nic, čím by vybočovala z uniformní šedi mnoha jiných blendů. (71 b)
Body:72
Shrnutí:Když ji vídám v Albertu za nějakých 370 korun mimo akci, tak si říkám, že tohle by byly hodně špatně investované peníze, koupit si celou lahev. Naštěstí jsem měl vzorek od josého, za který děkuji.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Grant's Sherry Cask Finish

Příspěvek od Kobalt »

Aroma:Nasládla ovocnost stylu rozměklý banán, blendová obilnost, lehká lihovost se stopami sherry.
Chuť:Podobná vůni, ale tak nějak hůř. Bez sherry a s nepříjemně nahořklým dozvukem.
Shrnutí:Není nijak dobrá, z řady Grant's bych řekl nejhorší.
edit: Na zbytek láhve jsem moc chuť neměl, padla nakonec na Whisky Sour. Ideální použití.
Naposledy upravil(a) Kobalt dne 21 úno 2016, 12:48, celkem upraveno 1 x.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Grant's Sherry Cask Finish

Příspěvek od Nethar »

Dnešní porovnávání bylo blendové. Postavil jsem proti sobě naslepo třikrát Grant's. Jedno byl vzorek Sherry Cask, který jsem dříve pil snad jenom jednou kdesi v rumovém baru zároveň s Ale Cask. Druhý je 12 yo a třetí specialitka v podobě 25 yo. Tak se jim podívejme na zoubek.
Pokud se někde odkazuji na jedničku, dvojku a trojku, tak vězte, že náhodné pořadí vyšlo přímo v pořadí... ehm... Kvality? Stáří? Ceny? Tak nějak.
1 - Sherry Cask
2 - 12 yo
3 - 25 yo
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/53616
Web:https://www.grantswhisky.com
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=grants
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano, Grant's Sherry Cask vs 12 yo vs 25 yo
Aroma:V první dojmu velmi příjemné, sladké, medové, jemné. Asi takové uhlazené právě proto, že je blendové, aby nic moc nevynikalo, ale nevyniká to musím říct pěkně. Nějaké dřevité exotické koření. Lak na dřevo. Je to vcelku o ničem, když vím, že je to blend, ale zdá se mi, že je tam ta unylost blendu znát a že narozdíl od single maltky, která se mi většinou ve sklence rozvíjí, tak tohle začíná docela brzo chlastovatět, což ten první dojem úspěšně kazí. Pak je spíš citronová než sladká. A víc a víc chlastovitá. Zpětně musím říct, že je třeba si ji nalít a hodit to do sebe co nejdřív, pak si pochutnáte. Sherry, u kterého bych si řekl, že to je sherry, jsem nezachytil.
Chuť:Zase nezajímavé prohlášení, když vím, že mám Grant'sky, ale tady ten blend cítím a není to příjemný pocit. Takový olejovitý, hladký chlastík s trochu umělohmotnosti. Možná bych mohl říct takové ledaigovité zatuchlosti, fakt že jo. Zase zpětně po odtajnění si čtu na stránkách "touch of peat", tak to by odpovídalo.
Dozvuk:Je to jemné, nehořké, uhlazené, ale skoro bych řekl i nudné. Dozvuk krátký až středně dlouhý.
Shrnutí:V prvním dojmu jsem s ní byl hodně spokojen, ale jak chvilku stála, tak se začala rapidně horšit. V chuti a dozvuku už mi pak přišla taková chlastovitá, takže jsem moc rád, že je to ta sherry cask, protože stojí dvě nebo tři stovky, takže ta si to může s čistým svědomím dovolit. Asi bych si ji s Nickem u krbu nechtěl vychutnávat, ale za ty prachy je to určitě zdařilá věc, takže kdo hledáte co nejvíc muziky za málo peněz, tady vás to čeká. Měl jsem celou láhev Ale Cask, která mě kdysi ze vzorku zaujala víc, a ta mi zprvu taky chutnala a jak v lahví ubývalo, začala být docela hnusná. Asi nejsou špatný, když je do sebe rychle naklopíte. Jak začnou trochu pracovat, odkryje se jejich skutečné jádro.
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grant's Sherry Cask Finish

Příspěvek od joy »

Nethare, sherry cask mi prijde v zakladni rade: Ale Cask, Family Reserve a Sherry Cask nejhorsi. V sherry jsem v chuti citil redidlo a byl to fakt hnus. Delal jsi i nejake to porovnani zakladni rady?
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Grant's Sherry Cask Finish

Příspěvek od Nethar »

Ne a ani nechci, abych řekl pravdu :-) Je to takovej chlastík prostě. Já kdysi srovnával vedle sebe Ale Cask a Sherry Cask (hodně dávno a pamatuju se, že mi tvrdili bez uzardění, že je to Cherry Cask) a Ale mi z toho vyšel líp a tak jsem si pak jednou koupil právě celou flašku levně v nějaké akci. Ale nakonec jsem s ní stejně musel bojovat různými zbraněmi jako Hot Toddy, apod., nechutnalo mi to taky, zchlastovatěl podobně jako jsem to cítil tady v té sherry. Normální Grant's jsem už myslím neměl roky. Mně tenhle sherry v prvním dojmu hezky voněl, ale jak jsem dojel první nebo druhé kolo přes všechny tři, tak už to byla bída. Jenže prostě když to stojí tři stovky tak já nevím, jestli na to můžu nadávat, prostě za ty prachy to asi odpovídá. Ale proč bych si kupoval dva nebo tři sherry casky nebo ale casky nebo rodinný casky ;-), když si můžu koupit jednoho Taliskera? Tady je to pro mě jednoznačný. Otázka proč bych si kupoval Talisker Port Ruighe, když si můžu koupit Talisker 10 yo už se zodpovídá obtížněji ;)
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Grant's Sherry Cask Finish

Příspěvek od salam15 »

Ale pozor tady na fóru jsou i tací, kteří v naprosto slepém testu hádali, že Sherry Cask je Tobermory 15 yo nebo tak něco. Jinak k Family Reserve - tam jsou mé dojmy dvojznačné - někdy mi přišla jako sprostý chlast, někdy mi to celkem chutná, tak já nevím.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Grant's Sherry Cask Finish

Příspěvek od Nethar »

I sprostý chlast může chutnat. A Grant's Sherry Cask samozřejmě je Tobermory 15 yo nebo tak něco ;-)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Grant's Sherry Cask Finish

Příspěvek od Hunter »

Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Nethar 5 Grant's Sherry
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/53616
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Vůně je dost zvláštní, moc mi nesedí. Trochu jako blend (ořechy), k tomu slad, ale zesílený, s jakýmsi kovovým nádechem, přezrálými hrozny a bonbónovou nasládlostí. Bohužel to jako celek nefunguje, vůně je disharmonická, nějak se nám v ní jednotlivé složky mlátí. Divné. (75 b)
Chuť:Chutná jako „old school blend“, jak říkám podle podobnosti s aukčními blendy, starými několik desetiletí. Což by byla pozitivní složka, bohužel je tu krom ořechů a dřeva i lacině působící lihovost. Pít se dá, ale stylově mi nějak nesedí. V celku je sice plnější než blend, ale prostě to není ono. (75 b)
Body:75
Shrnutí:Vůbec netuším, co by to mohlo být. Snad nějaký ten úplně základní BenRiach?
Tady jsem byl trochu v zajetí myšlenky že jde o slepý test BenRiachů, slovní popis tak vyjadřuje tu rozpolcenost, vědomí, že BR žádné blendy nemá, ale jako blend to působí. Před rokem jsem dával 72, teď 75, to u téhle kategorie není zas špatné.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
buddha.ps
New-make
New-make
Příspěvky: 201
Registrován: 06 led 2017, 11:20

Re: Grant's Sherry Cask Finish

Příspěvek od buddha.ps »

Barva:
Aroma:decentné, sladké, orechy
Chuť:do sladka, nijak výrazná, zase orechy
Dozvuk:krátky, opäť nijak intenzívny
Shrnutí:s kamarátom sme stiahli fľašu za večer za mohutného diskutovania nad zmyslom života, hmotnosťou mravca a nesmrteľnosťou krtka. K takémuto účelu je Grant´s Sherry Cask ideálna, neurazí ani nenúti rozmýšľať nad rafinovanosťou chutí či rozumnosťou investície - za 270Kč splní účel dokonale, pre mňa dobrá voľba k uvedeným účelom
Naposledy upravil(a) josé dne 17 říj 2018, 12:58, celkem upraveno 1 x.
Důvod: nezobrazoval se obrázek barvy. odmazány nadbytečné mezery mezi tagy.
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Grant's Sherry Cask Finish

Příspěvek od Duthoron »

Porovnání Ale Cask a Sherry Cask. Dostal jsem loni od každé lahev:
Alkohol:40 %
Aroma:Hašlerka a nějaké ovoce, trochu zastřené (Ale Cask voní o dost lépe)
Chuť:Hladká, ovoce v rumu (možná třešně), alkohol takový hřejivý. (Chutná líp než Ale Cask)
Dozvuk:Kratší, až tady alkohol zhrubne, objeví se trocha koření.
Shrnutí:Na blend docela pitelná whisky. Oproti Ale Cask má horší vůni, ale lepší chuť. Dozvuk je tady asi nejslabším článkem. Porovníní s Ale Cask je hodně vyrovnané, ale subjektivně mám Ale Cask o kousek výš.
Odpovědět