BenRiach 12 yo Sherry Wood

Shargard

Re: BenRiach 12 yo Sherry Wood

Příspěvek od Shargard »

[alkohol]46%[/alkohol]
Barva:
Na slepo:Ano
Aroma:Troška vanilky, ovocná sladkost, karamelka, máslová sušenka a trocha sladového ječmene. Aroma je spíše utlumené, ale delikátní a zaoblené
Chuť:sladší, kořenitá s trochou sladu a alkoholu. Trochu jednoduchá a plochá
Dozvuk:Delší, opět sladový ječměn, sladkost, dřevitost a v závěru i trochu hořkosti, která ovšem výrazně neškodí
Shrnutí:Tahle whisky nejvíce zaujala ve vůni - bohužel. Když jsem se podíval na etiketu vzorku a viděl sherry wood tak jsem byl hodně překvapen, protože staření téhle whisky v sherry by mě ani ve snu nenapadlo. Podle aroma to vypadalo na kombinaci se sudy od bourbonu. Zatím mám s touhle palírnou docela problém a ani druhý vzorek mě yatím nijak zvlášt nepřesvědčil. Ovšem to mě nemůže odradit od dalšího zkoušení. Ty horší mám za sebou a ty lepší zákonitě před sebou :D :D
Body:81
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 12 yo Sherry Wood

Příspěvek od joy »

shargard: ja myslim, ze PX, Curiositas, Claret ci Herodotus Fumosus ti dokaze, ze tahle palirna stoji zato.

Odesláno z mého GT-I8190 pomocí Tapatalk
Shargard

Re: BenRiach 12 yo Sherry Wood

Příspěvek od Shargard »

Taky v to doufám
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: BenRiach 12 yo Sherry Wood

Příspěvek od Hunter »

Ochutnáno v rámci velkého slepého degustačního testu, který pro mě přichystal Nethar. Dostal jsem celkem 19 vzorků o obsahu 30ml, označených pouze čísly. Dopředu jsem věděl jen to, že se jedná většinou o BenRiach, ale že je mezi vzorky i něco z jiných palíren. Dále pak Nethar naznačil, že se mohou některé vzorky i opakovat. Nabízenou výzvu jsem rád přijal a položil tak svou hlavu na pomyslný špalek. Vždyť jak jinak si obhájit své bodování a svůj přístup k hodnocení, než takovým praktickým testem. I když je mi jasné, že vše trefit přesně je prakticky nemožné, protože jednak se chutě a preference mohou v průběhu let maličko měnit, záleží často i na tom, co jste měli k jídlu před testem a nejspíš i náladě a dalších faktorech. Některé lahve v testu byly pro mě premiérové, většinu jsem pak měl jen jako vzorky před několika lety, ale o to to bude zajímavější. Při tipování jsem využíval, krom svých zkušeností a paměti, porovnání se starými recenzemi a degustačními poznámkami, ale to vždy až po sepsání svých dojmů. Po zaslání výsledků mých ochutnávek mi Nethar odtajnil identitu jednotlivých lahví. Ukázalo se, že BenRiach byl z devatenácti vzorků pouze v deseti případech (53%), v devíti případech to byly jiné značky (47%). To, že to bude „většinou BenRiach“, tedy bylo přesně dodrženo. Poměr jiných whisek v testu byl mnohem vyšší, než jsem osobně očekával, a to jsem byl připravený na různé lotroviny. Však se známe. ;) Netharovi patří velký dík za všechny vzorky a možnost si tenhle test projít a sám se přesvědčit, jak moc se můžu nebo nemůžu na své čichové a chuťové buňky spoléhat a následně pak vy na mé recenze.

Sherry wood je zajímavější o to, že jsem ji ve slepém testu dostal hned 3x.
Poprvé jsem dal 84 bodů, podruhé 87 a potřetí 86. V průměru je to 85,66. Kdysi jsem ji ohodnotil 84, s tím, že jsem pak při dopíjení lahve zvedl skóre na 86. Takže tady bych řekl, že je to přesně v normě. Tyhle drobné rozdíly mám běžně, když si velký vzorek rozdělím na víc částí a pak je výsledné skóre průměrem většinou dvou, někdy i tří testů.
Kupodivu jsem ji ale nepoznal, no, je to už dlouho, co jsem ji měl, 5 let. Možná 4, protože jsem krátce na to kupoval ještě jednu pro tatíka. Přitom jsem měl největší možnost ji trefit, když byla v testu zastoupena hned 3x. Paradoxně jsem pak Sherry wood hádal u jiné stájové kolegyně.

Nethar 3 BenRiach 12 Sherry wood
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/8340
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:Med, vanilka, ovoce (červené jablko), slad, koření. (83 b)
Chuť:Docela plná chuť, nasládlá, pak se ozve dřevo a koření. Vypadá na víc, než na 40%. Solidní plný dozvuk, na jehož konci se pak ozve trocha připálené topinky a opáleného dřeva. (85 b)
Body:84
Shrnutí:Chutná líp než voní. Zkusím tipnout základní řadu BR, 16 yo.

Nethar 8 BenRiach 12 Sherry wood
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/8340
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:Výrazná, zajímavá, zábavná. Sladkost a nakyslost ovoce, hlavně asi cítím přezrálý angrešt. Dál javorový sirup, něco citrusů, sladké víno. (87 b)
Chuť:Sametová, uhlazená chuť. Zase ty angrešty, trochu ovíněná. Pak pikantní kyselkavost, s příjemně táhlou dochutí. (87 b)
Body:87
Shrnutí:Whisky, kterou bych si koupil, skvěle vyladěná. Sice jsem od BR Madeiru 15 yo nepil, ale tipnu si, že by to mohla být ona.


Nethar 10 BenRiach 12 Sherry wood
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/8340
Barva:
Alkohol:46 %
Aroma:Že by vliv sherry sudů, nebo nějakého jiného vína. Čokoláda, rozinky, pralinky, trocha kyselého ovoce, dále spíš těžší a přezrálé ovoce, na konci skořice. Pěkná, plná vůně hřejivá. Přezrálý angrešt, slad, vanilka, med. (87 b)
Chuť:Chuť dobře ladí s vůní, ale není tak sladká, obzvlášť v dochuti pak jde do sucha, přidává se koření, dřevo a opálený sud. Ale i v chuti se dá zaznamenat nasládlé dřevo. (85 b)
Body:86
Shrnutí:Zkusím tipnout 15 yo Sauternes.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 12 yo Sherry Wood

Příspěvek od Nethar »

Poprvé jsem dal 84 bodů, podruhé 87 a potřetí 86. V průměru je to 85,66. Kdysi jsem ji ohodnotil 84, s tím, že jsem pak při dopíjení lahve zvedl skóre na 86. Takže tady bych řekl, že je to přesně v normě. Tyhle drobné rozdíly mám běžně, když si velký vzorek rozdělím na víc částí a pak je výsledné skóre průměrem většinou dvou, někdy i tří testů.
Napíšu někde celkové shrnutí, v průměru i tady u sherry wood samozřejmě velký respekt a pochvala, ale stejně musím poznamenat i opačný pohled na věc, že právě pro takovýhle výsledek nemám bodování vzorků speciálně třeba na festivalu vůbec rád, pak podle toho třeba ještě řadit nějaké žebříčky, protože to je hodně velká střelba. Dáš 84, +-3 body si představím rozdíl, možná příště to bude 81, možná 87, obzvlášť, když jich člověk dá za večer větší množství. Když si to pak zprůměruješ z vícero vzorků a vychází ti to nějak, tak ještě budiž.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 12 yo Sherry Wood

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/8340
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:láhev
Poznámka:Velký test BenRiachů: https://docs.google.com/document/d/1d04 ... xMaRuE/pub
Aroma:Proti normální dvanáctce snad ani ne tak výrazná, jsem zklamán proti svým vzpomínkám z Marpeků a festivalů, apod. Není tak voňavkově afektovaná jako dvanáctka, suché sherry, budiž, jablka spíše nakyslá, trochu kožené zatuchlosti. Sladké ovoce, svěží i těžké, mísící se s dřevitostí. Ostře štípe silnější alkohol.
Chuť:Trochu ostřejší než Flagship Range, i ty 3 procenta navíc jsou tedy znát. Pepřovitá proti všem ostatním. Ostřejší dřevitost, kořenitá.
Dozvuk:Přijde mi nudnější než většina core range a to mě překvapuje a mrzí. Leč doznívá dlouho, sladkoostře. Chilli čokoláda. Možná to není kritika téhle dvanáctky, možná je to pochvala pro Flagship Range.
Shrnutí:Nevím, jestli to je konkrétní lahví, nebo jestli postupem času zhoršili, nebo jestli jsem se prostě v minulosti mýlil, ale na tuhle láhev jsem se hodně těšil, protože jsem ji považoval za jednoho z jistých favoritů, aspoň co se poměru cena/výkon týče, ale nepotěšila mě. Možná byla jenom konkurence příliš tvrdá. Ani tak tmavá jak si ji pamatuju není :-)
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 755
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: BenRiach 12 yo Sherry Wood

Příspěvek od zyki »

Měl jsem láhev před třemi lety a také mám dojem, že byla tehdy výrazně lepší. Přechutnal jsem letos na festivalu a je dobrá, to ano, ale už to není takový zázrak, jak se mi to zdálo tenkrát.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 12 yo Sherry Wood

Příspěvek od Nethar »

Zdá se že to tak mám s vícero lahvemi. Ještě jsem se nerozhodnul, jestli jde kvalita dolů, nebo jsem víc a víc zmlsanej spratek :-) Obě dvě varianty nic moc...
Uživatelský avatar
lochness
Znalec
Znalec
Příspěvky: 692
Registrován: 17 kvě 2016, 10:29
Bydliště: Bratislava

BenRiach 12 yo Sherry Wood

Příspěvek od lochness »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/8340
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:mini 50ml
Aroma:Po BenRiach 12 príjemný posun vpred. Sherry je vo vôni výrazné. Trochu leštenka na nábytok, staré knihy, hrozienka, prezreté tmavé hrozno
Chuť:Tipoval by som viac než 46%, celkom pocitovo silná. Trochu drevitá chuť prebíja všetko ostatné.
Dozvuk:Alkoholovo-drevitý, dosť trpký.
Shrnutí:Tak nejako mi od BenRiachu viac sedia rašelinové kúsky. Vonia krásne, ale prílišná drevitosť v chuti to zabíja.
„Skúste prerušiť aspoň na mesiac váš zvyk abstinenciou a uvidíte. Ak nebudete mať žiadne problémy, tak asi nie ste závislý od alkoholu“ MUDr. Okruhlica
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 12 yo Sherry Wood

Příspěvek od joy »

BenRiach 12 yo Sherry Wood

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/8340
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Aroma:sherry a rozinky, občas píchne do nosu, dub, hřebíček a trocha nakyslosti snad od citrusů
Chuť:sladká s kořením, sherry a ovoce
Dozvuk:koření, sladký s dubem a ovocem, trochu vysušuje, skořice a kakao
Shrnutí:Tak za časů Billyho Walkera jakožto spoluvlastníka Benriachu se nedala udělat chyba s jakýmkoliv plněním, tedy aspoň pro mě. Škoda jen, že jsem přístupu Petra k této whisky nevyužil více
Odpovědět