Ararat Akhtamar 10 yo

Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Ararat Akhtamar 10 yo

Příspěvek od Hunter »

AraratAkhtamar10y_zpsdcf5d280.jpg
Barva:
Alkohol:40 %
Původ:Arménie
Aroma:Čokoláda, přezrálé hrozny, višně v čokoládě, náznak griotky, sušené brusinky.
Vůně je krásně hutná a výrazná. (87 b)
Chuť:Chuť je hřejivá, uhlazená, višně v čokoládě, lesní med, tmavá čokoláda, skořice, v dozvuku staré dřevo. (85 b)
Body:86
Shrnutí:Velmi dobrá brandy, ale jestli mě paměť neklame, tak sedmiletý Ararat Otborny byl pro mé čichové i chuťové buňky ještě o kus lepší. V dochuti mi u 10y přijde, že už je starého dřeva až moc. I přesto si doporučení zaslouží.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Majkííí

Re: Ararat Akhtamar 10 yo

Příspěvek od Majkííí »

Navštívit Arménii a neochutnat Ararat je hřích.

Budu trošku OT, protože jsem ochutnal jenom 5y, ale i ten můžu jako ne moc velký znalec doporučit :)
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 755
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: Ararat Akhtamar 10 yo

Příspěvek od zyki »

Během léta jsem vypil láhev a musím říct, že jsem si pochutnal. Zatím nejlepší v mimowhiskové oblasti. Recenze by byla asi dost podobná té Hunterově, rozdíl by byl v názoru na to staré dřevo, které hodnotím kladně. V malé tulipánové sklence jsem ve vůni zaznamenal náznak pryskyřice, v koňakové maxisklenici se aroma rozvíjelo k "teplejším" ovocným tónům.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ararat Akhtamar 10 yo

Příspěvek od Nethar »

S brandy mám jenom malé zkušenosti, takže ani nebudu psát klasickou recenzi. Hunterovi děkuju za vzorek, dneska jsem ho popíjel a pošmáknul jsem si. S vůni se vcelku shoduji s jeho recenzí, moc se mi líbila. V chuti a dozvuku nic nepokazí, opravdu dobré pití! Snad se na mě Centenario a Old Parr nebudou zlobit, ale řekl bych i to nejlepší, co jsem za dnešek recenzoval. (záměrně nepíšu degustoval, Bruichladdich je neodolatelný, stále dolézá...)
grapherx
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 25
Registrován: 26 říj 2013, 22:54
Bydliště: Brno - venkov

Re: Ararat Akhtamar 10 yo

Příspěvek od grapherx »

Alkohol:40 %
Aroma:plná, sladká, příjemná, hrozno, čokoláda
Chuť:jemná, sladoučká, po chvíli se přidává jemná šťiplavost
Shrnutí:Brandy mám rád a tato se rozhodně u mě zařadí do top příček. Za necelých 500kč (Makro), je to naprosto výborná koupě.
zdend

Re: Ararat Akhtamar 10 yo

Příspěvek od zdend »

Já jsem se právě vrátil z Arménie, kde jsem testoval Ararat 7y, který mi moc chutnal. Mám spojeno s Jerevanským horkým večerem, dovolenou (práce daleko), všechno příjemné věci. Při čekání na letadlo jsem v letištním obchodě neváhal a koupil jsem si 10y. Rozdíl mezi 7y a 10y nerozeznávám, doma mi dává tento Ararat inspiraci k zavzpomínání na Arménii, na všechny ty krásné zážitky. Moje první brandy, takže na recenzi si vůbec netroufám.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Ararat Akhtamar 10 yo

Příspěvek od Kobalt »

Poznámky jsem ztratil, takže jen po paměti...
Podnik:Jameson Plzeň
Velikost:vzorek
Aroma:Přezrálé hrozny a další ovoce (nejvíc asi pomeranče), jemná čokoláda.
Chuť:Jemná a uhlazená, bohatá. Kvalitní čokoláda a pomeranče.
Shrnutí:Opravdu výborná brandy, plná a bohatá v chuti i vůni. Pro mě zatím top, zaujala mě více než cognac. A navíc přívětivá cena.
Sedmiletou jsem bohužel ještě neochutnal, oproti pětileté jde Akhtamaru kvalita nahoru opravdu radikálně a cena opravdu mírně.
Naposledy upravil(a) Kobalt dne 02 zář 2016, 11:45, celkem upraveno 1 x.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Ararat Akhtamar 10 yo

Příspěvek od josé »

Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Aroma:sladké. karamel, kůže. plné ovocné - švestky a třešně, jablečný mošt. koření, skořice. lehce lihové (b.2/3)
Chuť:jemně dřevité. nakyslé ovoce. hrozinky. sládne. příjemně hřejivé. (b.2/4)
Dozvuk:pikantní dřevo, čokoláda, višně (b.1/2)
Shrnutí:ve slepém testu 10 vs. 20 je dvacítka hutnější, intenzívnější, uhlazenější. v chuti je více dřeva. oboje dobré pití za příjemnou cenu. (b.0/1)
Body:5
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Ararat Akhtamar 10 yo

Příspěvek od lalos »

Info: Tak nějak jsem se rozhodl, že bych chtěl mít doma otevřenou alespoň jednu lahev brandy nebo koňaku. Po Metaxách, Rémy Martin nebo španělské brandy z Lidlu přišel čas na Arménce.

Jediné, co jsem zjistil, že se jedná o směs patnácti různých destilátů o stáří 10 let 😊
Web:https://en.araratbrandy.com/
Alkohol:40 %
Barva:
Velikost: Lahev
Aroma: Výrazná, sladká, cukroví, turecký med, žampiony, nějaká zemitost
Chuť: Výrazně sladká, houbová, medová. Trocha koření, rum, sušené meruňky
Dozvuk: Delší, sladký, sušené ovoce a rozinky. Opálené dřevo.
Shrnutí: Výborná, sladká brandy. Za ty prachy luxusní pití. Plně srovnatelná s francouzskou produkcí XO koňaků.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Ararat Akhtamar 10 yo

Příspěvek od nobynoblhoch »

Nelze srovnavat s brandy, o cognacu nedej boze armagnacu nemluve....doslazuji to,tudíž diskvalifikace....chutnat to může klidne jak chce
Odpovědět