Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Evropské whisky kromě Skotska a ČR, možná bude později rozděleno na jednotlivé země
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Příspěvek od Hunter »

GLann ar Mor logo.jpg
GLann ar Mor logo.jpg (5.91 KiB) Zobrazeno 9146 x
http://www.glannarmor.com/distillery.htm

Vítejte u další premiéry na stránkách whisky fóra, dnes si poprvé představíme whisky z Francie, konkrétně palírnu Glann ar Mor.
Palírna Glann ar Mor (což v překladu znamená „pobřeží“) byla založena v Bretani v roce 1999. Bretaň je historická provincie v západní Francii. V regionu (zejména v západní části země) se ještě mluví místním keltským jazykem – bretonštinou. Za založením palírny stojí firma Celtic Whisky Compagnie.
Pokusy s pálením proběhly už v roce 1999, jednalo se však jen o zkušební várku, první opravdu regulérní destilát byl vypálen až 12. 06. 2005. Nenakouřený slad pochází ze Severní Francie, nakouřený slad se dováží ze Skotska, Glann ar Mor totiž vyrábí jak rašelinnou, tak nenakouřenou whisky. Rozeznáte je od sebe podle jména, nakouřené verze se jmenují Kornog. Nakouřený slad má hodnotu 35-40 ppm a je tak srovnatelný s mnoha kousky z ostrova Islay. Whisky zde zraje v sudech po bourbonu nebo sauternes, obsah sudů 200 a 225 litrů. Dříve, než začali Celtic Whisky Compagnie vyrábět whisky, specializovali se na dozrávání whisky ve vybraných sudech po vínu, jsou to jedni z průkopníků dvojí maturace, využívajíc sudů po vínech odrůd Monbazillac, Cadillac, Sauternes nebo "Vin de Paille du Jura". Dokončení v druhých sudech trvá zpravidla kolem jednoho roku.
Taouarc'h Eilvet.jpg
Taouarc'h Eilvet.jpg (14.03 KiB) Zobrazeno 9146 x
Kornog Taouarc'h Eilvet je teprve tříletá whisky, vypálena v roce 2006, lahvována v roce 2009 v síle 46%, zrála v sudech po bourbonu a sauternes.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/21353
Aroma:Ve vůni mi velmi připomíná Caol Ilu 13y Manzanilla finish od Chieftain´s. Velice příjemná sladká rašelinová vůně, která přechází až do punčového dortu, při hlubším nadechnutí a hledání i dotek jódu, ale hlavním znakem je opravdu sladká kouřovitost.Parádní výkon na teprve tři roky starou whisky!
Chuť:Chuť je zatím spíše řidší, ale dobře koresponduje s vůní, řekl bych, že na rozdíl od ní ještě potřebuje trochu času. Jinak lehce pitelná a nasládlá, s pomalým odezníváním.Pokud někomu chutná třeba Old Ballantruan,již zmíněná Caol Ila od Chieftain´s nebo třeba i Tomintoul Peaty Tang, je na dobré adrese, z každé z nich něco má. Vzhledem k mládí whisky velmi nadějná palírna.Nepodceňujte Francii, tihle chlapíci z Bretaně mají velmi slušně našlápnuto.
Body:83
Na našem trhu prakticky nesehnatelná, alespoň jsem ji nenašel v e-shopech, takže jedinou záchranou je Petr Křenek, který má v nabídce hned 4 nakouřené a 2 nenakouřené whisky z této palírny.
TaouarchEilvet09.jpg
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Příspěvek od Nethar »

Opět výborná recenze, navíc evropský kousek, těch tu moc nemáme (nepočítám samozřejmě Skotsko). Ve Francii koukám umí, bodování výborné, radostně cením zuby při každé zmínce o Islay ;-) Určitě lákavý kousek. V blízké době oboduji tuto verzi: http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... kyid=22338 - tak uvidíme, jak dopadne u mě
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Příspěvek od Hunter »

Tak to asi zafungovala telepatie, pěkná shoda, nakonec budeme zakládat extra vlákno pro Francii (oželel bych spešl vlákno třeba pro Kanadu, ti ať si zůstanou u hokeje a ledových vín, to jim jde nejlíp, ale do whisky ať se...necpou) :mrgreen:
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Příspěvek od Shargard »

Maj to v krvi kluci francouzský. Vypadá moc dobře. Než jsem ale přečetl název tak jsem se z toho málem ...... :lol:
Shargard

Re: Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Příspěvek od Shargard »

Zrovna jsem narazil na cenu no a nejlevnější taky neni. Nestydí se (62 liber)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Příspěvek od Hunter »

Čekal jsem, kdo to tady první zmíní...ano, názvy jsou opravdu brutální, já jim říkám jen Kornog. Úplně si umím představit tu situaci, když přijdeš do whisky baru a po dotazu barmana, co si račte přát, s klidem odpovíš že Glann Ar Mor Kornog 5vet Deiz ha Bloaz - special bottling for the 5th anniversary of the distillery... Jinak máš pravdu, cenově jsou na tom skoro jako Tasmánci, nejlevněji je seženeš za 1455,-Kč.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Příspěvek od Nethar »

Přesně tohle v baru říkám. Ale až po několikáté skleničce.
Shargard

Re: Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Příspěvek od Shargard »

he he. No to bych chtěl slyšet
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Příspěvek od Hunter »

to Nethar :lol: dobrá hláška...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Glann Ar Mor Kornog Taouarc'h Eilvet

Příspěvek od Petr »

Nějak mi to nedá, abych nepřipojil pár vět k Huntrově ochutnávce. Jednak mám radost z toho, že se whisky dostalo hezkého ocenění, jelikož k ní mám celkem osobní vztah a taky z toho jak přiléhavě popsal svoje dojmy. O tom, že si dal práci i s uvedením faktů, ani nemluvím. Koneckonců, platí to víceméně na všechny koštéře, kteří na tomto fóru "chodí s vlastní kůží na trh", což je velmi potěšující. Nevím, jestli Hunter zjistil nebo ne, ale jmenovanou firmu tvoří pouze dva lidé: Jean Donnay a jeho manželka Martina. Whisky vyrábějí nekompromisně tradičním stylem - dřevěné washbacks, přímý oheň pod kotli, dřevěná káď s červem, zrání na místě a dokonce mají v palírně i kočku Hermione :doh: .
Deset let, poté, co odešli roku 1996 z Paříže, budovali palírnu Glan Ar Mor ("na pobřeží") a zároveň své obydlí na rozbořeném statku na místě Crec´h ar Fur ("kopci moudrého muže") pár set metrů od moře u městečka Pleubian. Celou tu dobu se Jean učil, zkoumal a vymýšlel, jak bude jeho palírna vypadat a pracovat. Celou tu dobu bez úvěru, protože mu nikdo nechtěl půjčit a peníze na splnění svého snu si vydělával zmíněným kupováním whisky ve Skotsku a jejím dozráváním, atd. .....
K této palírně, oběma lidem a samotné whisky by se toho dalo napsat ještě hodně, ale to si nechám na ústní podání, třeba pro případné masterclass s tímto tématem na naši velkou jarní ochutnávku (alias nultý ročník Whisky Festivalu) Teď už jenom jeden odkaz : http://www.connosr.com/members/glannarmor/ a nějakou fotku. Ta je ale ze "školy"ve Springbank :o . A jdu si nalít nenakouřenou Glan ar Mor Taol Esa 1 an Gwech 09
PA230392.jpg
:hand:
Odpovědět