Talisker 10 yo

Odpovědět
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od salam15 »

A hlavně si myslet, že vaše pepřovitost a pepřovitost jiných lidí je ta samá :D
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Walter »

WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=talisker
Alkohol:45,8 %
Barva:
Velikost:200 ml
Čárový kód:5000281015309
Aroma:Med, snad zralá pevná hruška, kůže, dřevo, kouř, na pozadí i troška jódu.
Chuť:Nasládlá, lehce kouřová, zemitá, jemně štiplavá, za tím vším i drobně slaná.
Dozvuk:Delší, s nenásilnou štiplavostí, posléze zůstává určitá dřevitost, kouř, nepatrně desinfekce, suchost.
Shrnutí:Při prvním otevření lahve mě upoutala vůně špuntu (v porovnání s Lagavulinem 16 yo mnohem intenzivnější). Jestliže doušek usilovněji válím v ústech, ona štiplavost se dokáže dostat až do nosu, kde se projeví už docela výrazně. Celkově jde o zajímavou whisky. Jaksi svou, jistou v kramflecích, nehrající si na nic víc, než skutečně nabízí.
Botana

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Botana »

Velikost:celá láhev
Aroma:kyselé ovoce (angrešt, černý rybíz, kyselé jablko), rašelina - skvělá vůně!
Chuť:Nejdříve lehká sladcenakyslá ovocnost, která koresponduje s vůní, pak rašelina a pak pepř(ovitost)
Dozvuk:Dlouhý ... dlouuuhý, pepřovitový.
Shrnutí:Talisker jsem chutal již dříve a nijak mě jako začátečníka ("abstinenta") nenadchl. Dával jsem mu ale ještě šanci a nakonec si pořídil (již jako "znalec") celou lahev a musím říct, že jsem dobře udělal. Je to skvělé pití s výborným poměrem cena/výkon. Zkrátka patřím k těm lidem, kteří se musí k rašelince postupně propít ;)
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od salam15 »

Aroma:Kyselost, lehký kouř, hutné, med
Chuť:kyselost, hladká chuť, pak přijde výbušnost pepře, v pozadí kouř
Dozvuk:dlouhý
Shrnutí:Testováno proti Taliskeru Skye. Byl to vlastně takový souboj starého vlka vůdce smečky s mladým vlkem aspirantem na vůdce. Desítka je vyvážená s krásnou vůní a parádním nástupem pepře. I když mi teda poslední dobou přijde, že ani ta pepřovitost není, co bývala, ale to může být tím, že jsem si chuťové pohárky vypálil tunami kari. Na druhou stranu to psala i Martine Nouet v knize Le Guide Hachette des Whiskies (povinnost pro frankofonní milovníky whisky), takže na lehkou váhu to brát nelze.

S vodou desítka (ale i Storm) výrazně zesládnou a kouř zmizí. Projeví se perfektní vyváženost.

Co se týče srovnání se Skye, tak desítka vyhrává, protože je vyváženější (s vodou i bez) a neční z ní tolik guma. Když už jsem se pustil do těch exaktních popisů, tak Vám musím říct, že desítka je zkrátka ušlechtilejší. Skye je bez vody gumová, což jí z mého pohledu škodí, protože to je projev rašelinné nakouřenosti (dle mé zkušenosti spíše typický pro Speyside a Highland nakouřené whisky), na který si sice postupně zvykám a který mi už celkem chutná, ale přesto jsem si ho zrovna dvakrát neoblíbil. Jelikož guma ve Skye po naředění zmizí, tak jsem ho vzal na milost, ale v ušlechtilosti na desítku zkrátka nemá. Takže starý vlk zatím vyhrává, ale on bohužel stejně nakonec chcípne a budeme si muset zvyknout na gumového mlaďocha.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
J.K.Ch
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1249
Registrován: 30 kvě 2015, 14:43
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od J.K.Ch »

IMG_3401.JPG
IMG_3400.JPG
IMG_3400.JPG (18.12 KiB) Zobrazeno 6666 x
Váš názor nový vs starý talisker 10 Yo. Mohl bych mít dvě láhve starého ale 1200 mi příjde dost.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od salam15 »

Já je naproti sobě nikdy neměl, ale jak jsem psal výše, přijde mi, že se desítka horší. Na druhou stranu mne může paměť klamat a projevuje se u mne typický stařecký syndrom, tj. že tráva bývala zelenější ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od salam15 »

Ale jinak to v zásadě znamená, že máš vlastně morální povinnost aspoň jednu koupit a porovnat to, aby toto fórum bylo o zkušenost bohatší ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Hunter »

Mě co se povedlo loni v Albertu koupit tři lahve po sedmi stovkách, tak to byly právě ty starší, takže ten novější Talisker jsem vlastně ještě neměl možnost ochutnat. Mám tedy tu spodní. Pokud má někdo tu vrchní, můžeme udělat výměnu vzorků pro přímé srovnání, to by mě docela zajímalo. Nejlépe výměnu i několika dalších vzorků, když už budem investovat do poštovného.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od salam15 »

Já mám ty novější, ale zatím zavřené. až otevřu, tak se můžeme vyměnit
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Talisker 10 yo

Příspěvek od Hunter »

To salam15: Jasná věc, a když už budu ten starší Talisker otevírat, není problém povyměňovat i s více lidmi. Takže se klidně mohou ještě třeba 2 zájemci přihlásit.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět