Oban 14 yo

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Oban 14 yo

Příspěvek od Nethar »

Oban je palírna společnosti United Distillers nacházející se ve městě Oban na skotském západním pobřeží. Založena byla v roce 1794.
oban14.jpg
oban14.jpg (15.32 KiB) Zobrazeno 10816 x
Aroma:sladce buchtičková, takový nějaký medovník nejspíš, je to hodně milá ovocná vůně, ale na druhou stranu nějak moc víc podrobností jsem v ní nenašel
Chuť:smetanově kořenitá, či spíš čistě dřevitá než nějak speciálně pepřová
Dozvuk:nepříliš výrazný, ale přesto docela dlouhý sladký ovocný dozvuk
Shrnutí:v jednoduchosti je síla... snad
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Oban 14 yo

Příspěvek od Hunter »

Díky zdárné výměně vzorků se zombou (sorry, ale vyskloňovat zombice, když je to chlap, mi nějak nejde, takže budu používat verzi zomba, alespoň dokud mi nějaký češtinářský profík s tímto oříškem neporadí) jsem se dostal k Obanu 14y, a po Netharově recenzi i hodnocení na WB jsem nečekal nic světoborného, a ejhle, ona se z toho vyklubala slušná whisky!
Aroma:Parádní, lehce nakouřená, sladce sladová až ovocná,marcipánová, velmi originální a svá (nepřipomíná žádnou jinou whisku, které jsem ochutnal). Při druhé degustaci jsem se v hodnocení vůně dostal až na 86 bodů, tohle je kus, který bych si uměl představit na častější popíjení.
Chuť:Na jazyku nasládlá, ale na můj vkus trochu řidší, než mám rád, kouřovost se už tak neprojevuje,jinak sladová, čistá, bez hořkosti, se středně dlouhým zakončením.
Shrnutí:Ve vůni slibuje truchu víc, než je pak v chuti schopná nabídnout, ale i přesto jsem spokojen.
Body:83
Jim Murray dal 84 bodů.
Určitě se poohlédnu na whiskyaukci po verzi 15y DE, ta je hodnocena ještě o dost lépe.V nezávislém plnění se toho od Obanu moc sehnat nedá, byla by to velká náhoda.

Díky zombo!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Oban 14 yo

Příspěvek od Nethar »

No nakonec jsme dopadli s body všichni v podstatě stejně - já, ty, WB, MM i JM, což je netradiční shoda (hlavně Jim by mohl povídat :lol: ). Každopádně díky za připomenutí, tuhle whisku jsem hodně hodně zanedbával, vypil jsem jenom pár degustačních panáčků a od té doby stojí na polici úplně vzadu, což si přece nezaslouží! Musím někdy naplánovat Oban Night ;-)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Oban 14 yo

Příspěvek od Nethar »

A protože tohle je už hodně stará recenze, doplňuji běžné linky:
http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... hiskyid=39
http://www.discovering-distilleries.com/oban/
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Oban 14 yo

Příspěvek od Hunter »

Tož to máš fajn, že máš skoro celou, mě fakt zaujala. Jen pro mě je mezi 78 a 83 bodů propastný rozdíl ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Oban 14 yo

Příspěvek od Nethar »

Zase za takového odborníka se fakt nepovažuju, že bych věřil, že tomu, co jsem obodoval před půl rokem, bych teď pár bodíků při slepé ochutnávce nepřidal nebo neubral. Na Jima, co to bere po půl bodech, to už teda nemám vůbec! Je to taková hrubá orientace, která doplňuje slovní hodnocení pro případ, že má paměť děravá selže. 5 bodů může mít váhu v rámci mnou bodovaných whisek, většinou, když oboduju, tak pak porovnám s nejbližšími okolními a přípádně se nad tím ještě zamyslím a poupravím, aby odpovídaly mým prioritám, ale mezi sebou to už těžko srovnáme. 90 a 95 je poloviční vzdálenost k dokonalosti, ale 78 a 83 už to tak rozdílné nemají. I když jestli pro mě existuje nějaká magická hranice, tak kromě 50 (čili hranice přežití) a 90 (hranice orgasmu) je to číslo 80, s tou sedmičkou na začátku už toho přece jenom moc není a je to kolikrát drásání, jestli to přehoupnout nebo ne. Ale tohle je ještě z časů, co jsem byl velkej tvrďák, dneska bych se třeba slitoval :lol: No uvidíme, jak k tomu budu přistupovat zase za nějaký čas, až těch vzorků zase pár desítek přibyde, jestli se na nějaké body nevykašlat úplně a radši se víc nerozkecávat v popisu a dojmech. Až budeme pít třicet let, tak asi budeme tak nějak ustálení, ale teď se mi chutě rok od roku vyvíjejí a musel bych tak všechno každé Vánoce přebodovávat ;) Ale to už zase přemýšlím nahlas a jsem u klasické debaty, že bodování je subjektivní, takže jedinec (Jim Murray, apod.) nemá zase takovou váhu, pokud nemáte náhodou stejné priority jako on a kolektiv (whiskybase) opět nemá zase takovou váhu, protože to co průměrně lidem jakžtakž chutná, mně může chutnat mnohem více nebo méně... Leda že bych si vypracoval statistickou analýzu z jednotlivých hodnocení, průměr, medián, rozptyl, směrodatnou odchylku, šikmost, špičatost... a pak stejně dojdu k tomu, že nejlepší bude se napít :-D

No ale k podstatným věcem - flašku mám skoro celou, jednu z mých nejplnějších a zároveň načnutých, takže jestli tě baví, můžeš dostat v listopadu další vzorek či dokonce megavzorek ;)
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Oban 14 yo

Příspěvek od Hunter »

Já si našel na whiskybase pár uživatelů, co mají podobný vkus, a uložil jsem si jejich profil do oblíbených, nějaké malé rozdíly tam taky jsou, ale je až překvapivé, jak se kolikrát shodneme.Takže na tohle se dá spolehnout už víc, a navíc si podle jejich bodů můžu i vytipovat nějaké zajímavé lahve.Funguje to docela dobře, ale musí se holt trochu pohledat. A díky za nabídku ;)
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Oban 14 yo

Příspěvek od Nethar »

To je dobrý nápad, to by mohlo vcelku fungovat. Což mi připomíná - ne že by to teda přímo souviselo - tu kouzelnou stránku, jak se navolily oblíbené whisky nebo něco takovýho a vyplivlo to, co by mi mohlo chutnat :-) V podstatě kdyby se napsal takovej malej šikovnej prográmek... (pauza v půlce věty, která je ovšem skutečná)... mám nápad! Tohle vyhledání člověka s co nejpodobnějším vkusem by se dalo vcelku zautomatizovat. Trochu mi to připomíná mé hackování whiskymagu, ale byla to zábava! Zkusím, jestli to půjde, pak bych sem nahodil výsledky.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Oban 14 yo

Příspěvek od Hunter »

Mě to napadlo už dřív, v podstatě je to funkce kterou znám a využívám na www.csfd.cz, kde je průměrné hodnocení filmů taky často neprůkazné, takže se pak orientuju podle oblíbených uživatelů, což jsou lidé, kteří mají podobný vkus a hodnocení.Tam je i funkce, která ti vyhodnotí všechno tvé bodování, porovná s ostatníma a pak ti to vyjede třeba že u seriálů máš s uživatelem XY shodu v hodnocení u 85,4% seriálů, u filmů 95 atd.No kdybys něco vymyslel, to bys byl kabrňák!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Oban 14 yo

Příspěvek od Nethar »

V pohodě, už to tam projíždím, jak to mají udělaný, že bych to vycucnul nějakým skriptíkem. Mají tam i export do CSV, takže přes to by to snad mělo šlapat bez složitého parsování, a pak se porovnají body u společných lahví s jednotlivými uživateli a s ohledem na to, aby těch společných lahví bylo samozřejmě co nejvíce, tak se musí najít co nejmenší průměrný rozdíl nebo tak něco, to se pak už odladí. Takhle ti to najde nejbližší vkusy. Předpokládám, že až si k tomu jeden večer sednu a udělám to, druhý den to přidají jako novou funkci na WB, což mě mírně rozčílí, ale jdu do toho ;-)
Odpovědět