BenRiach 10 yo Curiositas

Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

BenRiach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Jerry1 »

BenRiach.jpg
BenRiach.jpg (49.05 KiB) Zobrazeno 10915 x
Benriach 10 YO, 46 % alc. - Curiositas - nakouřená vůně s ovocnými a vřesovými tóny, ostřejší chuť, s trochou vody příjemnější

Mně více zaujala tato plnění:

Benriach 15 YO - Dark Rum - méně sladká
Benriach 15 YO - Pedro Ximenez - více sladká
Benriach 18 YO - Barolo - nádherně sladěná sladkost a vyzrálost
BenRiach 1984 cask 4052, 25 yo, 51,7 % - chuťový bonbónek, nakouřená, dozrávání v sudu po Tawny port, barva zlato-pomerančová, vůně ovocno-jemně rašelinová, chuť karamelová, nové koření, velmi dlouhá dochuť.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Benriach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Hunter »

Díky za přiblížení produkce Benriach Jerry.Přijde mi tato palírna trochu opomíjená, i Michael Jackson v knize Whisky jí moc prostoru nedává...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Benriach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Nethar »

Ona byla asi hodně dlouho v úpadku, vlastníci se střídali, nic moc velká produkce řekl bych. Teprve od roku 2004 by se zase měla pořádně nanovo rozjíždět.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: BenRiach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Hunter »

Díky dodávce vzorků od Petra jsem měl možnost ochutnat BenRiach Curiositas ve verzi 46%,
tak přidávám své poznámky a hodnocení.
Alkohol:46 %
Aroma:Parádně silná rašelina vás ihned udeří do nosu, ale není to jen rašilina, je zároveň přelitá medovou sladkostí a navrch je vše pěkně opepřené.Tak tohle můžu...uhhhhm.
Chuť:Tak tady jsme pro změnu o patro níž, za vůní totiž zaostává, je silně pepřová a přidává se dubové dřevo.
Dozvuk:Naštěstí ji zachraňuje lehce jódová dochuť,takže pokles není výrazný.
Shrnutí:Říká se o Taliskeru, že je pepřový, ale já jsem v něm nikdy pepř necítil, vlastně snad nikdy v žádné whisky, až tady jsem se dočkal.
Body:85
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Króča

Re: BenRiach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Króča »

Další Benriach co nezklamal :clap: alespoň Huntera ;)
Hunter píše:.. Říká se o Taliskeru, že je pepřový, ale já jsem v něm nikdy pepř necítil..
s tímto musím zcela souhlasit..
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/221
Web:http://www.benriachdistillery.co.uk/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=benriach
Velikost:vzorek
Aroma:hlína a dezifenkce v čisté, ale středně silné formě, doplněné sladkostí
Chuť:už to člověk čeká, jak čichá dezinfekci, že přijde laphroaigové pohlazení, což bych chtěl asi moc. Po chvíli se však parádně rozjede dezifenkce s kouřem naplno
Dozvuk:olejovitě kouřová rašelina
Shrnutí:pěkně to nastartuje, potom postupně zchlazuje nadšení, ale neskončí ještě nikde jinde než v krásném nadprůměru
Króča

Re: BenRiach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Króča »

Někdy na podzim jsem obdržel od Petra „sadu“ celkem deseti minivzorků whisky.. DĚKUJI..
začátkem února jsem se tedy pustil do jejich namátkového ochutnávání a koncem března bylo hotovo.. lahvičky byly popsány jen čísly a konkrétní seznam jsem měl k dispozici bokem na papírku, takže jsem testoval vždy na slepo.. jelikož se pomalu ale jistě blíží „okurková sezóna“, nastal čas doplňovat zápisky z chlastacího deníčku neboli „tasting book“ i sem na fórum.. když k tomu teď čtu předchozí recenze ostatních, jsem někdy mile překvapen ;)

BenRiach 10y Curiositas

Aroma:rašelina s kouřem naroubovaná na sladově sladkém podkladě, možná taky karamelovém
Chuť:rašelina s lehce jódovým doprovodem
Dozvuk:poměrně dlouhý.. doutná, stává se zase sladký a rašelina se pravidelně připomíná
Shrnutí:moc dobrý rašelinný a sladký kousek.. od vůně až po finish je to velmi sytá a plná whisky.. žádné složitosti a kudrlinky, ale sázka na přímí tah na branku, který tady vyšel na jedničku..pro mne velmi milé překvapení a vřele doporučuji jako plnohodnotný protipól k rašelinným whisky v Islay stylu..
koment:nejsilnější zážitek ze všech minivzorků
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: BenRiach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Radek »

No, tak jsem taky musel konečně ochutnat nějakej ten BenRiach.... tady ten web se hemží jejich pochvalnejma recenzema a když jsem zaregistroval že kolega Rescue ho ochutnal ve whiskyterii, vyrazil jsem tam na něj též. Ochutnal jsem tenhle, ale myslím že má otevřený i jiný.
Aroma:trocha rašeliny, ale jinak mě aroma příliš neohromilo
Chuť:rašelina s hořkou čokoládou
Dozvuk:dlouhý a uzavřený
Shrnutí:Moc dobrá whisky, není tak výrazná, ale ta chuť mě prostě baví.
Body:85
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
Uživatelský avatar
Lakus
New-make
New-make
Příspěvky: 74
Registrován: 07 led 2013, 16:28
Bydliště: Brno

Re: BenRiach 10 yo Curiositas

Příspěvek od Lakus »

Palírna Benriach na mě působí velmi sympatickým dojmem. Z jejich výběru jsem nabral pocitu, že tam si povedený kousek whisky musí najít snad každý... Svou prohlídku jsem tedy začal tímto desetiletým typem.
Aroma:Kouř, jablečná sladkost, alkohol a takové to jemné šimrání v nose, které jsem měl i u Taliskeru. V pozadí je zahalené něco nevábného, jakási vlhká zatuchlina/zapařenina (zaschlý proteinový nápoj).
Chuť:Nával pepře a dřeva.
Dozvuk:Dezinfekce, kouř a maličko čerstvého ovoce. A zase trošku i toho smrádku. Silný dozvuk, ale nepříliš dlouhý.
Shrnutí:V prvním ochutnávání nic až tak moc zvláštního, ale v tom druhém se čím dál více zjevovala ne zrovna příjemná zatuchlost. BenRichach jako celek překvapil zejména docela výraznou ostrostí. Od Speysideu bych podobný kousek nečekal.
smgl

Re: BenRiach 10 yo Curiositas

Příspěvek od smgl »

Aroma:Rašelina přelitá medovou sladkostí, hruškové pyré, v pozadí i koření, řekl bych, že zázvor (kterej, jsem si ve špajzu očuchal, jelikož mě to nedalo 8-) )
Chuť:Rašelina a koření (zázvor, skořice a především bílý pepř) dub a příjemná nasládlost
Dozvuk:Lehce rašelinopepřové dokončení, které je poměrně dlouhé
Shrnutí:No můžu říct, že jsem čekal trošku hutnější a ostřejší chuť, ale stejně mě tato láhev velmi příjemně překvapila. Je to moje první zkušenost s Benriachem a rozhodně né poslední (čeká mě ještě sherry a maderensis) a teď mám určitě zálusk jak na solstice tak i na authenticus
:character-beavisbutthead:
Odpovědět