Don Papa

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
leon_id

Don Papa

Příspěvek od leon_id »

Jde o malosériově vyráběný rum z Filipín, z ostrova NEGROS.
Zraje v dubových sudech více jak 7 let a je 3x destilovaný.
Název rumu je odvozen od jména hrdiny filipínské revoluce během španělské kolonizace – Dionisia Magbuelase známého jako „Papa Isio“
[Sklenick bar, Brno 10.1.2014, 0,04/110]

Obrázek

Pro me osobne rumova novinka, zajimave sladke aroma, ktere pripomina vuni citrusu-pomerance/mandarinky.
Chutove mi moc nesedl, pravdepodobne necim doslazovany, prirovnal bych ho trosku k Pyratovi, ale stoji za vyzkouseni.
Aktualizace 2016: Jako výslužka mi tu přistála celá láhev a jeho výrazná chuť mi mnohdy přijde vhod, když potřebuji šáhnout po něčem co si nejde splést.

[7/10]
Naposledy upravil(a) leon_id dne 28 led 2016, 18:33, celkem upraveno 1 x.
whisky

Re: Don Papa

Příspěvek od whisky »

Obrázek

http://www.donpaparum.com/home

Prvotní degustace v Air Café Brno, 80 Kč/0,04 l, březen 2014. Nyní celá láhev.

Středně sladký. Aroma - višně v čokoládě, višňový kompot, sem tam pralinky. Chuť - jak voní, tak i chutná.
Kdo má rád Pyrata a jiné "voňavky" pošmákne si i na tomto kousku. Lehce olejnatý (likér), jemný, s kratčí koncovkou.

Hodnocení? Rumy dělím na ty co mi chutnají hned (koupím láhev) a na ty co mi nechutnají hned (zkusím je předegustovat). ;)

Dle kategorií:

Délka zrání: 8/10
Cena / výkon: 8/10
Bez rozdílu vah: 7/10
Botana

Re: Don Papa

Příspěvek od Botana »

Don Papa Small Batch
Web:http://www.donpaparum.com/home
RumRatings:http://www.rumratings.com/brands/1052-d ... mall-batch
Alkohol:40 %
Barva:
Velikost:celá láhev
Aroma:Zajímavé, pro mě teda lehce smradlavé, ale zajímavé. Co mi to tam jen smrdí? Datle? Fíky? Nějaké nahnilé ovoce? Možná višně? Pomerančová kůra tam je určitě. Musím k tomu furt čuchat a čuchat, je to takové zvláštní.
Chuť:Sladká a zas tam něco je, něco co je i ve vůni, ale chutná to líp, než to voní, pak také pomerančová kůra, čokoládové pralinky s pomerančem a višní, vanilka.
Dozvuk:Skoro žádný, zas trošku smradlavý.
Shrnutí:Ježíšek (rozuměj žena) mi letos (teda loni, tzn. 24.12.2015) donesl rum. I on si asi všiml neustále rostoucí ceny whisky a různých NAS a vintage edicí a snaží se mě asi přeorientovat na rumy nebo co. Nu což, vyměnil jsem tedy glencairn za koňakovku a snažil jsem se s tuto lahví skamarádit a jelikož se blížím ke dnu lahve tohoto zvláštního rumu, nastal čas sepsat recenzi.

Nejhorší/nejzajímavější na tomto rumu je vůně, zvláštní smrádek, který mě nutí čichat a čichat a přemýšlet co to je sakra za smrad. Chuť už je lepší, je to zkrátka sladké, ale neřekl bych že nějak hrozně moc, řekl bych tak srovnatelné s Presidente Marti či Diplomático Reserva Exclusiva. V čem to teda jiné je, tak to je ve vůni a chuti, je to více do ovocna, takový rumový smradlavý Speyside. Dozvuk je skoro nulový, ale to ten jsem od sladkého rumu ani neočekával.

Určitě mi tento rum rozšířil obzory a jelikož jsem měl možnost na sklonku roku uchutnat více rumů, třeba i zmiňovaný a vychvalovaný Presidente Marti 15 yo, začínám objevovat, že i rumy mohou býti různorodé a zajímavé.
pozn.: Jen pro doplnění, jedná se o rum Don Papa Small Batch a dle obrázků, co mají kolegové přede mnou i oni měli tuto verzi. Dle RumRatings ještě existuje Don Papa 10 yo, ta má ale jinou lahev.
Mnemonic

Re: Don Papa

Příspěvek od Mnemonic »

nerad kritizuji hned takto od začátku, ale za mě nebrat :( Pro mě jeden nejhorších který jsem měl tu "čest" ochutnat. Nikdy bych se neodvážil něco podobnáho srovnávat s Presidente Marti (zatím otestovaný 23). Za mě to chutná i voní prostě jako spiced (spousta sladkosi a vanilky), tím pádem pro mě snese srovnání s píše s Captain Morgan... Kritika mne mrzí o to více, že to byl dárek, ale toho bych vážně nikomu nedoporučil. Nicméně ta lahev doma leží, dám mu ještě šanci o víkendu. Každopádně z víkendové ochutnávky rozhodně nejslabší článek. Je pravda, že konkurence byla silná :)
Uživatelský avatar
lochness
Znalec
Znalec
Příspěvky: 692
Registrován: 17 kvě 2016, 10:29
Bydliště: Bratislava

Re: Don Papa

Příspěvek od lochness »

Alkohol:40 %
Barva:
Velikost:200ml mini
Aroma:To hádam ani nie je rum. Ovocný sirup, hnilé tmavé ovocie, prezreté pomaranče. Nevonia mi, je to ale taký úlet, že k tomu musím opakovane čuchať a rozmýšľať čo to je.
Chuť:Rovnaký problém ako s vôňou. Viac než rum mi to pripomína sladký likér. Nechutí mi.
Dozvuk:Som rád že je preč.
Shrnutí:Našťastie som kúpil iba dvojdecku. Opakovaný nákup nehrozí. Občas si vychutnám sladký rum, ale toto teda nie.
„Skúste prerušiť aspoň na mesiac váš zvyk abstinenciou a uvidíte. Ak nebudete mať žiadne problémy, tak asi nie ste závislý od alkoholu“ MUDr. Okruhlica
Uživatelský avatar
richie
Znalec
Znalec
Příspěvky: 536
Registrován: 26 lis 2013, 19:30
Bydliště: Zlín

Don Papa

Příspěvek od richie »

Zajímavé, jak ho tady všichni haníte. Díky němu a Pyratovi jsem teprve dostal chuť objevovat něco dalšího ve světě rumů. A to jsem zpočátku poctivě ochutnal všechny možné profláklé Zacapy, Diplomatica, Rony Malteca, Barcela, Botrany a podobné a přišly mi víceméně stejné, rozhodně nic dobrodružného. Prostě jen dobré, sladké a co dál ... nuda. Až Pyrat s Don Papa mi dodaly nové nadšení zkoušet další kousky. Jsou prostě jiné. A to je to, co jsem u rumů hledal. A tak jsem objevil A.H.Riise a netradiční Plantationy třeba.
Uživatelský avatar
lochness
Znalec
Znalec
Příspěvky: 692
Registrován: 17 kvě 2016, 10:29
Bydliště: Bratislava

Re: Don Papa

Příspěvek od lochness »

ani Pyrat nie je u mňa kandidát na nákup :D
„Skúste prerušiť aspoň na mesiac váš zvyk abstinenciou a uvidíte. Ak nebudete mať žiadne problémy, tak asi nie ste závislý od alkoholu“ MUDr. Okruhlica
Uživatelský avatar
richie
Znalec
Znalec
Příspěvky: 536
Registrován: 26 lis 2013, 19:30
Bydliště: Zlín

Re: Don Papa

Příspěvek od richie »

Tak co máš teda za kandidáty na nákup ? Dostatečně jiné než ty profláklé a nudné, co jsem zmiňoval výše.
Uživatelský avatar
lochness
Znalec
Znalec
Příspěvky: 692
Registrován: 17 kvě 2016, 10:29
Bydliště: Bratislava

Re: Don Papa

Příspěvek od lochness »

Osobne na rumy moc nie som, ale v poslednej dobe ma oslovili Zaya 12 yo, Presidente Marti 23 yo, Plantation 20th anniversary plus klasika ElDorado 15 yo keď mi klesne glykemický index. A.H.Riise Port cask je na mňa už moc sladký. Zacapa 23 yo mám otvorený už asi 3 roky a moc z neho neubúda :) Diplomatico 12 yo je na takú objemovú konzumáciu, skôr pre návštevy. Tuzemák je na pečenie a do čaju :)
„Skúste prerušiť aspoň na mesiac váš zvyk abstinenciou a uvidíte. Ak nebudete mať žiadne problémy, tak asi nie ste závislý od alkoholu“ MUDr. Okruhlica
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Don Papa

Příspěvek od nobynoblhoch »

Tak částečně ta chut za moji osobu odhalena....ja tam proste citim chut zlateho pushkina...kazdopadne at mi vyrobce nevesi buliky na nos ze jde ciste jen o chemii sudu a nic v tom nelezi
Odpovědět