Port Askaig 8 yo

Odpovědět
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Port Askaig 8 yo

Příspěvek od josé »

Port Askaig je přístav na východě ostrova Islay v úžině s ostrovem Jura. legální palírnu bychom tam hledali marně. single malt whisky právě z Islay pod značkou Port Askaig vydává už asi od roku 2009 společnost Speciality Drinks Ltd. (známá třeba chemickou řadou Elements of Islay). tady se obávám není nikde na etiketě palírna původu výslovně uvedena. ale komu na tom záleží. má to být sladce ovocné, nakouřené a plné rašeliny. tak schválně.
portaskaig8.jpg
portaskaig8.jpg (7.86 KiB) Zobrazeno 4327 x
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/87690
Web:http://www.portaskaig.com/
Alkohol:45.8 %
Velikost:vzorek WF Radebeul 2017
Aroma:měkké ovocné. sladší. pomačkané meruňky a broskve, červená jablka. slad, náznak vanilky. celé to zabalené do příjemné rašeliny (b.2+/3)
Chuť:mazlavá. zprvu sladká. pak nastoupí pikantnost a úder kouře. jablečná sladkokyselost. ohlazuje se. pomeranče a lehce nahořklá dřevitost. (b.2+/4)
Dozvuk:sušší kouř na nasládlém podkladu. pepř. čokoládová pralinka, citrusová kůra (b.1/2)
Shrnutí:pohodová nakouřená záležitost. zaujala. těším se, až načnu verzi 100 proof, co mám doma. (b.0/1)
Body:6
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Fileta
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1805
Registrován: 15 čer 2015, 14:47
Bydliště: Litovel

Re: Port Askaig 8 yo

Příspěvek od Fileta »

Podle procent alkoholu bych spíše tipoval palírnu z ostrova Skye a ne Islay ;)
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Port Askaig 8 yo

Příspěvek od tornado »

Port Askaig 8 yo

Alkohol:45.8 %
Barva:
Velikost:vzorek 0,03 l z Masterofmalt / Drinks by the Dram
Aroma:Intenzivní, příjemné. Kouř, sůl, rašelina, sladký ovocně vínový podkres. Po odstání se objeví špetka pepře, jemné, nakyslé tóny citronu a stopa mazlavé hlíny.
Chuť:Slaná, trochu peřová, jemně ovocně nasládlá. Jablka, višně, kyselé citrusy, skořicová dřevitost. Po několika doušcích se objeví i slad.
Dozvuk:Pozvolný, dlouhý. Zvýrazní se sladkost a dominují ovocné tóny. Višně, ostružiny, místy až višně v čokoládě, k tomu kyselé citrony. To vše se solí a pepřem.
Shrnutí:Příjemná, mladá kouřovka. Lahev by mě zcela jistě potěšila.
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Port Askaig 8 yo

Příspěvek od lalos »

Info:Větší srovnávací test Caol Ily, kdy jsem vedle sebe zkoušel Moch, 12yo, DE, 18yo, 25yo a Port Askaig 8yo, což je podle všeho taky Caol Ila.
Port Askaig není žádná palírna, ale marketingová značka Speciality Drinks ltd. za kterou stojí Sukhinder Singh z TWE. Odkud whisky pochází není nikde oficiálně řečeno, ale obecně se má za to, že se jedná o Caol Ilu z refill bourbon sudů.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/87690
Web:https://www.portaskaig.com/
Alkohol:45,8 %
Barva:Pale Straw – nefiltrováno - nebarveno
Velikost:Vzorek od Spyny
Aroma:Když vím, s čím bych to měl srovnávat, tak je podobná Caol Ila Moch. Ještě méně rašeliny, fialky, rostliny, ječmen, mentol, ostrouhaná tužka.
Chuť:Ostřejší, sladká. Kačení mýdlo, vařená dýně, pepř, trochu uměliny, bylinkový čaj.
Dozvuk:Hřejivý, docela dlouhý, grepový. Sladce nahořklý. Bylinkový čaj s cukrem, umírněnější rašelina.
Shrnutí:Zajímavá asi tedy Caol Ila. Typově podobná Moch, ale ještě lehčí, květinková a méně kouřová. Rád jsem vyzkoušel, docela mi chutnala.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Lojza
New-make
New-make
Příspěvky: 166
Registrován: 13 úno 2020, 10:29

Re: Port Askaig 8 yo

Příspěvek od Lojza »

Aroma:Sladké saze, kouř.
Chuť:Velice jemná, zaoblená, plné tělo, nečekal bych to od 8y, harmonická, nevypadá na 46%.
Dozvuk:Na druhou stranu kvůli 8y rychle mizí, kouř přechází do sladkosti.
Shrnutí:Měl jsem vzorek 0,04L, byl jsem velice mile překvapený, tento styl mi sedí, je velice přístupná, lahodná, něžná whisky, pro start kouřovek ideální, pro zkušené denní dram určitě ano, není to stavěné na hloubkový průzkum, láhev určitě ano, že by nástupce Laphroaigu 10y?
Odpovědět