BenRiach 30 yo 1986 PX Sherry Hogshead

Odpovědět
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

BenRiach 30 yo 1986 PX Sherry Hogshead

Příspěvek od Hunter »

BenRiach 30 yo 1986_zpsor8m7ewj.jpg

Přátelé, protože mám touto recenzí jedno malé jubileum, svou pětistou recenzi whisky na našem fóru, tak jsem sáhl do košíku se vzorky a vybral to NEJ, co v něm bylo, třicetiletý nakouřený BenRiach, zrající v sudech po Pedro Ximénez.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/85898
Barva:
Alkohol:55,6 %
Aroma:Vůně je silná, hutná, těžká a bohatá. Mísí se v ní skořice, rozinky, švestky, broušená kůže, povidla, přezrálé fíky a datle, mléčná čokoláda. Nad tím vším je pak borová větrovost a jen lehounký kouř, připomíná mi štiplavý kouř z mokrého nebo syrového dřeva u táboráku. (93 b)
Chuť:V prvním dojmu je chuť mírně nasládlá a kořenitá. Pak nastupuje velká porce těžkého sherry, rozinky, čokoláda a opálené dřevo. Sice jde o peated whisky, ale rašelina je tu asi přehlušena, snad je tu jen letmý závan, ale přijde mi, že je jí ještě míň, než v aroma, a i tam jí bylo poskrovnu. Jinak na jazyku působí vyzrále, na sílu alkoholu není nijak ostrá, 30 let v sudu jí asi obrousilo hrany. (91 b)
Body:92
Shrnutí:Ochutnal jsem vzorek dovezený z Whiskyfestivalu 2017. Výtečná whisky, přímo jsem ji srovnával s GlenDronachem 14 yo 1996 Cask 202, která mi stylově přijde podobná, ale přesto jsou dost rozdílné. Slàinte mhath!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
zyki
Znalec
Znalec
Příspěvky: 755
Registrován: 22 led 2013, 14:36
Bydliště: Praha

Re: BenRiach 30 yo 1986 PX Sherry Hogshead

Příspěvek od zyki »

Ochutnal jsem na festivalu, Poznámky jsem si už nedělal, ale to "silná, hutná, těžká a bohatá" sedí. Chvilku jsem ji považoval za mého festivalového vítěze, pak ji překonala o rok mladší sestra cask 7569, té už mám celou láhev.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: BenRiach 30 yo 1986 PX Sherry Hogshead

Příspěvek od salam15 »

Jo, nebylo to vůbec špatné na naopak, jedna z nejlepších, co jsem na festivalu měl.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: BenRiach 30 yo 1986 PX Sherry Hogshead

Příspěvek od Nethar »

Na WF jsem vždycky připraven něco navzorkovat, ale nakonec z toho sejde a jen popíjím. U téhle lahve jsem ale vzhledem k ceně a té exkluzivitě tak nějak vůbec, že jo, udělal výjimku a navzorkoval si ji na doma.

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/85898
Web:https://www.benriachdistillery.com/
Barva:
Alkohol:55,6 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Úžasné - mix zatuchlé staré kožené whisky oslazené PX sherry. Rozinky, koření.
Chuť:Nečekaně ostrá, zatuchlá a "brnivá".
Dozvuk:Sladkost, koženost, banány, dřevo v dobrém smyslu. Jakási kyselost v chuti se mění do sladkosti v dozvuku.
Shrnutí:Velmi dobrá, chuť nečekaně perlivá, každopádně po odtajnění velmi milé překvapení.

P.S.: Teď čtu, že je nakouřený. Přiznám se, že to jsem tam v pravém slova smyslu vůbec nechytil.
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: BenRiach 30 yo 1986 PX Sherry Hogshead

Příspěvek od xenopus »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/85898
Alkohol:55,6 %
Barva:
Podrobnosti:0,02l vzorek na WF 2018; sud č. 3183, D. 19. 3. 1986, B. 06/2016, lahev č. 78/307
Aroma:Krásné kulaté vyzrálé sherry. Vůbec není cítit líh. Sherry, rozinky, troška kůže, mandarinka, trocha bylinek (šalvěj).
Chuť:Plná, až brutálně silná. Extrémní výluh. Peated nikde. Čisté sherry. Zakulacené patro, ale jazyk drhne. Polknutí pak vyloženě drsné.
Dozvuk:Hladké vyznívání. Zůstává trpkost z dubu spolu s pikantním kořením.
Shrnutí:Po 30 letech v PX po kouři ani vidu, ani slechu. Raritka. Tak jako tak povedené pití.
Body:91
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Odpovědět