Finlaggan The Original Peaty

Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Finlaggan The Original Peaty

Příspěvek od Radek »

Tak další Finlaggan na fóru... a opět na krabici ani zbla o tom z jaké palírny že to je :?
Finlaggan Original.JPG
Aroma:kouř, sůl, rašelina
Chuť:hmmm... tak tady to začíná být zajímavé (bohužel v tom negativním smyslu), chuť jako by utíkala z jazyku ale dozvuk zůstává
Dozvuk:kouř a voda se solí
Shrnutí:přiznám se, že mě nijak neohromila ani nezaujala... na Islay to je málo
Body:80
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Finlaggan Original

Příspěvek od zombice »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6606
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=finlaggan
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Aroma:Jo tak tady se vrací intenzivnější vůně. Dezinfekční rašelina, fenol.
Chuť:Trochu řidší (ono to má těžké po předchozích 7 vzorcích), kouř, hořící louka.
Dozvuk:Zelené natě (nebo jak to pojmenovat, ale jasně mi to připomíná Big Peat), kouř a tak podobně :-)
Shrnutí:Jak už Nethar zmínil, na konci degustace v Marpeku jsme dlouho hledali, co dát po té sudové Bowmorce. Škoda, že už nebyla ta Cask Strength verze, ale i tohle bylo dobrý pití.
BTW. na whiskyonline je zmínka, že tahle whisky se plnila v Lagavulinu. No popravdě z téhle ochutnávky bych tomu já nevěřil. Spíš bych si tipnul na jiné palírny na Islay (a možná i jejich kombinaci podobně jako u Big Peatu). No nebo to bude jak říkal Nethar, že se někdo potřebuje zbavit nějakých sudů od takový tý málo známý whisky, no ... jo Port Ellen :-))
Uživatelský avatar
Rescue
Znalec
Znalec
Příspěvky: 317
Registrován: 06 dub 2012, 17:23
Bydliště: Praha a okolí

Re: Finlaggan Original

Příspěvek od Rescue »

Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ne
Aroma:sladké , rašelinné, kouř, desinfekce, travnatí…trošku Laphroaigovatí :-)
Chuť:rašelina a kouř, Ardbeg, suchá desinfekce…
Dozvuk:dlouhý, suchý, suše travnatý…
Shrnutí:oho večera vzorek č.8 v marpeku (předtím byl Bowmore s 57,1%), takže nevím, zda-li je mé hodnocení plně relevantní, ale v poznámce mám jen "Výborná"…takže na tom asi něco bude... ;)
Cyra

Re: Finlaggan Original

Příspěvek od Cyra »

Jedna ze starších recenzí.
Aroma:Klasická rašelinná vůně. Kouř, rašelina, desinfekce, guma. Také zatuchlost a travní tóny. Možná i nějaké ovoce v pozadí.
Chuť:Opět klasika. Sladko slaná, popelavá bez hořkosti. Ne tak olejnatá, jako třeba Laphroaig. Trochu řidší.
Dozvuk:Výraznější. Značně kouřový. Popel a suchá hlína. Ke konci příjemná nasládlost s jodem.
Shrnutí:Celkem přímočará kouřovka. Jasně, není to Laphroaig, Ardbeg a pod. Je to mnohem jednoduší a né tak výrazné, ale když se podívám na cenovku, tak je to sympatická whisky. Měl jsem vzorek od Petra, díky.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Finlaggan The Original Peaty

Příspěvek od Hunter »

Finlaggan The Original peaty_zpsqmzgile5.jpg
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6606
Barva:
Alkohol:40 %
Aroma:Hodně výrazná vůně, hodně sladká, med, ovocný nektar, vanilka, travnatost, sláma, cukrová vata, pak těžší ovocnost s kouřem a vyuzeností. Voní sladce a zároveň je tu i mořská slanost. (88 b)
Chuť:Trochu olejnatá na jazyku, napřed sladší, ale postupně se čím dál víc projevuje rašelina a kouř. Lehká grepová nahořklost v dochuti. Krom toho vyuzený a popelnatý dozvuk. (86 b)
Body:87
Shrnutí:Lahev jsem sice neměl, ale v rámci příprav na festivalovou slepou degustaci a během ní jsem ji ochutnal už asi 5x. Solidní whisky. Děkuji Petrovi za možnost ochutnat.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
evening
New-make
New-make
Příspěvky: 204
Registrován: 19 srp 2014, 22:44
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Finlaggan The Original Peaty

Příspěvek od evening »

Našiel som ju, ale v tejto flaške - asi novší obal, nepátral som ďalej....
Nemal som ju ešte, ale podľa Finlaggan Original Peaty Cask Strength, kde mi flaška vydržale len niekoľko dní (bola skvelá)
ju najbližšie určite zahrniem do nákupu.
Přílohy
finlaggan-original-peaty.jpg
[barva][/barva]
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Finlaggan The Original Peaty

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/6606
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorky
Naslepo:ne
Aroma:Pitelná rašelina. Uhlazený kouř, sice je to rašelina, ale svým způsobem mi to přijde nejjemnější whisky ze slepé pětice (slepá masterclass WF2017). Svěží dezinfekce, tvarůžky.
Chuť:Sladká chuť, vodičkové. Na druhou stranu je to jemné, hodně pitelné a navíc...
Dozvuk:...v dozvuku znatelně přitvrdí, má ostrou sílu a chutná mi.
Shrnutí:Trochu snad doplácí na nižší procenta, ale z výběru od Petra jasný závěr degustace, nejvíc rašeliny a myslím že to rozloučení je nejenom chutné, ale i krásně pitelné.
frydas
New-make
New-make
Příspěvky: 110
Registrován: 04 črc 2017, 15:00
Bydliště: Brno/Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Finlaggan The Original Peaty

Příspěvek od frydas »

Ahoj všichni, delší dobu sleduju zdejší forum a podle něj a videí od nethara jsem začal postupně zhruba před rokem ochutnávat lahve a rád bych se tu s Vámi ohřál a třeba přispěl i svými chutěmi do pléna. Jako svůj první příspěvek jsem si vybral tuto whisky. Nemám zatím vyhraněný styl, ale zatím razím heslo, že zkusit musím všechno.

Obrázek

WhiskyBase https://www.whiskybase.com/whisky/6606
alkohol: 40%
velikost: lahev
Naslepo: ne
Aroma: navzdory ostatním cítím takovou slanou vůni, rašelinu, kouř, možná syrečky
chuť: nasládlá, nepříliš silná, po něčem sladká (připomnělo mi to náznakem slaný karamel v kofi kofi, možná trochu po chuti cítím jakobych žvýkal stonek nějaké traviny, celkově příjemné
dozvuk: kouřový nepříliš dlouhý, lehce slaný
Shrnutí: Z Islay to není moje první, mám ochutnáno téměř vše od Jury, částečně mi to připomnělo i Laphroigh quarter cask. Celkově mi zachutnala, ale ne tak, abych ji musel mít doma.
Body: 77/100 PS: kdyby měl někdo zájem o vzorek, můžu ještě odeslat :)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Finlaggan The Original Peaty

Příspěvek od Nethar »

Vítej na fóru a ať chutná. Pozor, Jura není Islay, ale kousek vedle. Laphroaig se píše trochu jinak a já jsem přezdívaný šťouravý administrátor :-D
frydas
New-make
New-make
Příspěvky: 110
Registrován: 04 črc 2017, 15:00
Bydliště: Brno/Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Finlaggan The Original Peaty

Příspěvek od frydas »

nene naopak já tvoje hodnocení zcela uznávám, už víc než rok tě sleduju stejně jako huntera, króču a další tady. Ale ty děláš videa a tím moje ochutnávání začalo :)
ale ano máš pravdu, Jura je jinde, tam jsem spíš myslel podobnost ve vůni :)
Odpovědět