Caol Ila 18 yo

Shargard

Caol Ila 18 yo

Příspěvek od Shargard »

Vítejte přátelé. Po kratší pauze jsem zpět abychom si rozšířili vědomosti a obzory o whisky. Protože dnes celý den prší (tedy alespoň v Irsku) zavítáme kam jinam než na Islay abychom si zpestřili počasím nevydařený den. Od minulé recenze Caol Ily 12y nepůjdeme daleko a představíme si starší sestřičku, tedy Caol ila 18y. Představovat tuhle palírnu nemá asi moc cenu, ale pár maličkostí snad neuškodí. Založená roku 1846 Hectorem Hendersonem, nyní je součástí Diagea. Název palírny pochází z keltského Caol Ìle a vychází z umístění palírny - což znamená Sound of Islay - toto slovní spojení označuje úžinu, která od sebe dělí ostrov Islay od ostrova Jura. Palírna byla v letech 1942-45 uzavřena z důvodu nedostatku ječmene - díky bohu, že jen na tak krátko. V roce 1972 byla palírna zdemolována aby na jejím místě vyrostla větší a modernější Caol ila. Od roku 1974 palírna funguje dodnes. Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Ještě není, protože nám chybí to hlavní.

http://www.discovering-distilleries.com/caolila/


Info o lahvi
Stáří: 18 let
Zrání v sudech: sudy od bourbonu
Finish: ne
Cena: 1815 kč- Excalibur City

Caol Ila 18y (43%)
Obrázek
Aroma:překrásný, krémový, aromatický, bylinkový, travnatý,koření a trocha pobřežního charakteru. Těžko bych hádal Islay
Chuť:lehce olejová,ječmenná sladkost, listí, lehce kouř a rašelina, příjemně pikantní
Dozvuk:delší, opět bylinky, pikantnost, jemně rašelina a kouř
Shrnutí:Velmi jemná, krásně vonící a dobře pitelná Islay, která neudeří rašelinnou a kouřovou pěstí, ale pohladí. Kvalitativní skok kupředu oproti mladší kolegyni je znát. Tak to má být a Caol ila odvedla dobrou práci. Přestože jsem se z Caol ily posadil na zadek jen částečně, vždy to bude whisky ke který se rád vrátím nebo ochutnám nová plnění.
Body:86
Doporučení:Tohle bude určitě lepší než bylinkový čaj
Slainte Mhath
Naposledy upravil(a) Shargard dne 11 lis 2011, 16:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Caol ila 18 yo

Příspěvek od Nethar »

Zjemněné Islay, z aroma na první pohled těžko poznatelné, tak ti nevím, jestli mě to má lákat nebo ne :-) Vzhledem k těm bodů a k tomu, že 12y mi chutná, tomuhle bych určitě rád šanci dal. Cena už ale samozřejmě proti 12y poskočila.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Caol ila 18 yo

Příspěvek od Hunter »

Nevypadl nějak odkaz na fotku lahve Shargarde? Jinak tradičně pěkná práce...Jdu si něco nalít.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Caol ila 18 yo

Příspěvek od Shargard »

nevypadl, prostě jsem na něj zapomněl :lol: . Jdu to napravit. Co se tý vůně týče tak je dost atypická na Islay jako takovou. Za vyzkoušení určitě stojí.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Caol ila 18 yo

Příspěvek od Hunter »

Já bych se jí nebál, i když třeba není ve vůni typicky Islayová.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Shargard

Re: Caol ila 18 yo

Příspěvek od Shargard »

Rozhdně se není čeho bát. Oproti 12y je mnohem vyzrálejší a vůni taková hlubší, tajemnější. Zase 12y je na nose víc Islay
Naposledy upravil(a) Shargard dne 13 lis 2011, 12:02, celkem upraveno 1 x.
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Caol ila 18 yo

Příspěvek od Petr »

DSC_0389-Caol Ila.jpg
DSC_0380-Caol Ila.jpg
Od Shargarda velmi povedené hodnocení a info o pálenici Caol Ila mi připomnělo, že jsem při přípravě ochutnávek 8 Lagavulinů a všelikém "šňupání" (míněno brouzdání a hledání na netu) narazil na pár zajímavostí, o něž se tedy podělím. Skoro bych řekl, že je to součást udržovaných mýtů a tajemství spojených se skotskou whisky (až na ty ppm).
- nakouření sladu ze sladovny Port Ellen používaného v palírnách Caol Ila a Lagavulin je zcela shodné 35 ppm - srovnejte si vůni (peat reek) Lagavulinu 12 nebo 16 YO s nějakou Cao Ilou :doh:
- prakticky téměř žádná sladová whisky Caol Ila nezraje na Islay, ale ve skladech v centrální část Skotska (platí to v trochu menší míře i pro Lagavulin) :o
- název (asi) nepochází, i když se to traduje všude možně, z Caol Ile, což je opravdu úžina mezi ostrovy Islay a Jura, ale od osady nad palírnou. Ta má název Caol Ila, gaelsky Ruadhport, anglicky Red Port, tedy "červený, rudý nebo zrzavý přístav". Spelling je sviňa. Jedno písmenko a jsme jinde. I když, tady ne o moc dál, pouze na kopečku. :think:
Kdo by tomu nechtěl/nemohl uvěřit - viz http://www.gaelicplacenames.org/databas ... php?id=130
Případnou návštěvu a ochutnávku produktů z palírny Cao Ila vřele doporučuji. Ostatně, kterou na Islay ne, že jo ? :hand:
Shargard

Re: Caol ila 18 yo

Příspěvek od Shargard »

Při přechutnávání jsem ve vůni narazil ještě na kmín.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Caol ila 18 yo

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/3
Web:http://malts.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=caol-ila
Barva:
Alkohol:43 %
Velikost:vzorek
Slepý test:ano
Aroma:je to trochu rašelinné a kouřové, ale spíš jen tak jemně a zastřeně, hlavně kokosově ovocné, připomíná mi to svým způsobem GlenDronach Octarine, les, houby a postupně více a více citrónů, pomerančů, jahod,... a zase citrónů
Chuť:sladké, smetanové, jemné, mírně připepřené
Dozvuk:hlína, karamel, výrazná sladkost, hned po polknutí kávově nahořklé; postupně zůstává sladká kouřovitost
Shrnutí:u tohoto Shargardova vzorku (díky!) jsem byl opět velmi zvědav, co to bude, až mi jej odtajní. Není to pro mě úplňá chuťová špice, ale opět jsem si pomlaskával a byl zvědav hlavně proto, že jsem absolutně netušil, co to může být. Mohlo to být nějaké lehčí Islay případně nakouřeného cokoliv jiného, ono zjemněla Islay se pak potvrdilo. Netoužím po ní ve dne v noci stejně jako netoužím po základním 12y plnění, ale stejně jako 12y je i 18y moc dobrá whisky
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Caol Ila 18 yo

Příspěvek od salam15 »

12. vzorek na WF 2015. Plnoletá Caol Ila, před WF jsem si říkal, že by mne lákala lahev.
Aroma:decentní, všechno je jemnější než u Natural Cask Strength (kupodivu :twisted: )
Chuť:Hladká, taková nijaká
Dozvuk:Ani nevím
Shrnutí:Je fakt, že ochutnávat 18 yo po sudové síle asi nebyl nejlepší nápad, ale i tak to bylo spíše zklamání. Tohoto si lahev nekoupím.
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Odpovědět