Strathearn Uisge Beatha Spirit Peated Chestnut Wood Cask

Lahve ze Skotska
Odpovědět
Uživatelský avatar
xenopus
Znalec
Znalec
Příspěvky: 961
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Strathearn Uisge Beatha Spirit Peated Chestnut Wood Cask

Příspěvek od xenopus »

Palírna Strathearn na fóru nemá ještě zastoupení, takže si k ní povíme něco bližšího. Nachází se ve Skotsku, necelých pět mil západně do Perthu. Pokud se o Edradouru tradovalo, že jde o nejmenší palírnu ve Skotsku, nyní lze za nejmenší komerční palírnu (nebo aspoň za jednu z nejmenších) považovat právě Strathearn. Někde ji dokonce nazývají mikropalírnou, a právem; vše je tu tak nějak větší než v laboratoři, a zároveň menší než v běžných palírnách. Kotle zde mají dva, oba typu alembic, wash still plní 800 litry tekutiny a spirit still litry 450. Proč mít sudy z dubového dřeva, když lze použít dřevo akátu nebo kaštanovníku - takový destilát ale potom nikdy nebude whisky (viz název) a to i proto, že zrání v používaných 50litrových soudcích probíhá velmi rychle - barvy +1 bylo u vzorku níže dosaženo po cca půl roce. Spousta lidí jejich produkty vyzkouší, protože proč ne, ale stejně jsem toho názoru, že pokud tady nezačnou produkovat kvalitní SMW, mohou mít do budoucna problém. Ale to ukáže čas, na jakou až hladinu módní vlna mini-/mikropalíren opadne.
Oficiální stránky palírny: https://www.strathearndistillery.com/
Alkohol:46 %
Barva:
Podrobnosti:0,02l vzorek na Whiskyherbst 2017; Batch No. 001; na WB půllitrová verze není
Aroma:Mladé, je cítit newmake. Dost jiné - nahořklé, smradlavé. Po chvíli vyvane a zůstane švestková ovocnost.
Chuť:Trochu plytká, nikterak ohromující, úplně jiná, zvláštně olejnatá. Pražené ořechy, nasládlá rašelina.
Dozvuk:Tříslovatost (že by ten ořech?), ale ne jako dubová svíravost, taková vlhčí, hladší. Až v dozvuku se víc projevuje kouř. Ořechovost (asi ty kaštany, ale sám od sebe bych je nepoznal). Nasládlé do ovocna, pálenka.
Shrnutí:Zajímavé, co udělá po půl roce s destilátem soudek z neortodoxního dřeva, ale myslím, že půlrok stačí. Rozhodně to není špatné pití.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Odpovědět