Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Zajímavé knihy, časopisy, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marvin
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1298
Registrován: 01 zář 2011, 09:31
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Příspěvek od Marvin »

Whisky (Historie - Výroba - Značky), nakladatelství Euromedia, 2017, 208 stran.
Z německého originálu Whisky (Geschichte, Herstellung, Marken), nakladatelství Komet, 2015, autorka: Ulrike Lowis

https://www.knizniklub.cz/knihy/230099-whisky.html
whisky.jpg
whisky.jpg (19.51 KiB) Zobrazeno 10393 x
Prvních více jak 30 stran je věnováno obecným informacím o whisky, od historie, přes výrobu až po druhy whisky. Pak je 56 portrétů významných značek a to nejen single malt a nejen ze Skotska (vzhledem k původu originálu nechybí ani zástupci Německa). Většinou je zde i informace o palírně a její historii (pokud to má logiku, tradiční zmatek dělá Irsko, kde je např. na jednom místě informace o palírně Kilbeggan i whiskey stejné značky, přičemž jejich výroba probíhá z velké části jinde). Ocenil jsem, že japonské místopisné názvy jsou uvedeny v české transkripci (pokud jde zároveň i o název whisky, tak je uvedena i mezinárodní). Každá značka zde má jednoho až dva skutečně reprezentativní zástupce, trochu zvláštní výjimku představuje Ardbeg, kterého zde reprezentují Arbeg Galileo a Supernova - u té druhé to obhajují jejím vítězstvím v jedné kategorii ve Whisky bibli. Vůbec na Whisky bibli se kniha několikrát odkazuje. Informace podává kniha v základním rozsahu, občas je ta zkratkovitost až přílišná a dá se nalézt několik nepřesností a pár chyb. Například napsat u Benriachu, že "palírna zkouší vyrábět i limitované edice jednosudové (single cask)" je poněkud úsměvné v době, kdy se na stránce palírny můžu dočíst, že uvedla na trh 14. sérii Cask Bottling. Konečně, na posledních cca 20 stranách jsou významné koktejly z whisky (historie i recept), nechybí např. Hot Toddy.
Stejné nakladatelství vydalo s podtitulem Historie - Výroba - Značky i knihy o rumu, ginu a vodce, s obdobným rozsahem.

Letos vyšlo i aktualizované (byť dle ohlasů zde ne zcela důsledně) vydání knihy editora Charlese Macleana - Svět whisky, ta pochopitelně poskytuje mnohem komplexnější pohled, toto je taková kompaktní a spíše úvodní příručka, sympatická menším formátem a cenou. Vzhledem k datu vydání originálu je celkem aktuální, včetně fotografií láhví apod. Každopádně je po čase zase na našem trhu z čeho vybírat.
dFamousMouse

Re: Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Příspěvek od dFamousMouse »

Koupil jsem si jí jako svou první knížku o whisce a jsem spokojen, poměr cena výkon odpovídá, nenáročné lehké počtení v základní rovině se stručným úvodem o výrobě. Na jednu stranu nic nového, co by člověk nenalezl "online" ...na stranu druhou, alespoň u mne...plusové body uděluji za: 1. jednoduchou přehlednou grafiku - kniha si nehraje na luxusní katalog s fotkama na dvojstraně lahví na drsné zaprášené poličce s nezbytným keltským symbolem či mocným parožím, celkově působí zpracováním jako učebnice ( za ty tři kila žee ) 2. dobrý výběr značek,místy i lahví he he, pěkný úvod o palírnách a oblastech a výrobě ( věz čtenáři že opět velmi stručně, takové milé minimum ) 3. za odvahu natěsnat do malého formátu a omezeného počtu stránek toliik moc míchaných whisek hned vedle špičkových singlovek - takové hezké nesnobské setkání jako u mne na poličce, prostě blended x single mižmaž :D
......Jen co bych tak jako nějak trochu knize vyktnul..jen malinko..jen jako že začátečník prudí...je že nepopisuje dostatečně ten ONEN jakýsi přecejenom.... rozdíl mezi singlovkama a blendem ...laik si po přečtení může myslet, že belantinka nebo tulamorka má osobytou chuť a charakter stejný třeba jako Glenlivet, Glenfiddich,Glenmorangie...( myslím to dobře, vždyť tulamorku mám rád furt, aleee však víte co chci tento jakoo ...říct)
Uživatelský avatar
StudioFranc
Znalec
Znalec
Příspěvky: 292
Registrován: 17 led 2017, 22:47
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Příspěvek od StudioFranc »

Grammar Nazis si jdou pro Tebe. :-D
dFamousMouse

Re: Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Příspěvek od dFamousMouse »

:D budu jim bim muset takey nalít, ať to Sladíme :D
Uživatelský avatar
StudioFranc
Znalec
Znalec
Příspěvky: 292
Registrován: 17 led 2017, 22:47
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Příspěvek od StudioFranc »

Doufám že v tom kódu nebyla zpráva „budu muset nalít JIM BEAM". :lol:
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Příspěvek od Petr »

Jak tak gůglím, narazil jsem na tohle:
https://books.google.cz/books?id=LSbqCw ... ky&f=false
:think:
Uživatelský avatar
Duthoron
Znalec
Znalec
Příspěvky: 765
Registrován: 27 kvě 2013, 21:15
Bydliště: Varnsdorf

Re: Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Příspěvek od Duthoron »

Hezkej testík. Musím přiznat, že 3 otázky nevím (počet vyráběných blendů, Athol Brose a přesné chemické rozdíly whisky a nového alkoholu)... Jdu si doplnit vzdělání... :shifty:
Uživatelský avatar
Fileta
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1805
Registrován: 15 čer 2015, 14:47
Bydliště: Litovel

Re: Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Příspěvek od Fileta »

Knížka aktuálně ve slevě, cena 89 kaček:
https://www.knizniklub.cz/knihy/230099-whisky.html
Petr
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1319
Registrován: 25 dub 2011, 18:47

Re: Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Příspěvek od Petr »

Pěkný šrumec nastal kolem této knihy:
https://tasmanianwhisky.squarespace.com/
:shifty:
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Whisky (Historie - Výroba - Značky)

Příspěvek od lalos »

Tak jsem si taky doplnil knihovnička :D
Za cenu dvou dobrých panáků nebo flašky Jim Beama, udělá v knihovničce parádu, obsahově je to slabší.

Celá historie, výroba, dělení a oblasti se vešly na 38 stran pěkně velkého fontu s hromadou obrázků. Je to rozsah asi tak dvacetiminutové degustace "úvod do světa whisky" pro kolegy z práce. Jako on ten obsah podobných knížek asi nikoho ze stálých členů fóra neosloví, tady je to ale fakt výluh z odvaru výcucu.

Co ale hodnotím pozitivně je zařazení velkého množství neskotských značek. S Kavalanem a Amrutem se asi počítá, je tam ale uvedeno dost amerických ale hlavně hodně evropských whisky.

Závěr je věnován koktejlům, což je celkem fajn.

Takže jak říkám..dvou stovek mi líto není, je to ale jen na parádu na poličku.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Odpovědět