Glenmorangie Sonnalta PX

Shargard

Glenmorangie Sonnalta PX

Příspěvek od Shargard »

Obrázek

Glenmorangie Sonnalta PX - Tento kousek je z privátní edice palírny Glenmorangie což naznačuje jeho vyjímečnost. Jde o druhou whisky z této edice a každý rok bude uvolněna jiná lahev. Druhá v pořadí je Finealta, ale zpět. Jelikož je tahle značka mojí srdcovou záležitostí nemohl jsem tento skvost minout.

Sonnalta znamená štědrá a musím říct, že tomu tak skutečně je
PX - Pedro Ximénez což je španělský výrobce sherry
Aroma:sherry, sučené ovoce, řekl bych až takové rumové aroma (nemyslím tuzemák :lol: ), skvěle vyvážená vůně
Chuť:v ústech neuvěřitelné jemná, sametově krémová, opět sherry a ovoce
Dozvuk:velmi dlouhý, pomeranče, čokoláda, sherry, lískové oříšky - fantastický
Shrnutí:Tohle je zatím to nejlepší co jsem kdy ochutnal. Úžasná na nose, parádní v ústech a fantastická v dozvuku. Rozhodl jsem se ještě přidat moje osobní hodnocení ke každé mojí popsané lahvi. Systém je klasický. 100 nejvíc.
Body:94
emvee

Re: Glenmorangie Sonnalta PX

Příspěvek od emvee »

Dovolím si opravit jednu informaci. Pedro Ximenez není výrobce sherry, nýbrž odrůda vína, ze kterého se sherry dělá. Sherry, které je vyrobené jen z této odrůdy je mj. velmi sladké.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenmorangie Sonnalta PX

Příspěvek od Nethar »

Koukám, že se nám v posledních hodinách a dnech s novými uživateli roztrhl pytel. Za chvilku to nebudeme stíhat všechno ani číst, to se mi líbí ;-) Vítám dalšího člena fóra!

Více o sherry rozepsal hezky hezký Hunter zde: http://whisky.nethar.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=374

Jenom doplním, že PX je podle legendy původně z Kanárských ostrovů. Víno se pak dostalo do Jerezu v batohu vojáka jménem Pedro Ximénez (dle wiki také možná Pedro Siemens nebo Pedro Ximen), který sloužil v námořnictvu Karla V. (16. století) v Nizozemí. Je ovšem málo pravděpodobné, že by se vínu zvyklému na teplé podnebí dařilo tak dobře i na severu, takže je příběh, ač zní hezky, patrně smyšlený.
emvee

Re: Glenmorangie Sonnalta PX

Příspěvek od emvee »

Díky za přivítání :-)
Shargard

Re: Glenmorangie Sonnalta PX

Příspěvek od Shargard »

emvee píše:Dovolím si opravit jednu informaci. Pedro Ximenez není výrobce sherry, nýbrž odrůda vína, ze kterého se sherry dělá. Sherry, které je vyrobené jen z této odrůdy je mj. velmi sladké.
Vítám na fóru a díky za opravu. Po nedávném článku od Huntera o sherry jsem již poučen :D
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenmorangie Sonnalta PX

Příspěvek od Nethar »

Dneska jsem si užíval krásné možnosti trojtestu Glenmorangie - Nectar d'Or, Sonnalta PX, Astar. Věděl jsem, že mám nalité tyto konkrétní tři vzorky, ale nevěděl jsem který je který, což by mi stejně asi k ničemu nebylo, protože jsem si záměrně před testem nezopakoval, jaké jsou v nich "oficiální" charakterové a cenové rozdíly ;)

V textu je označuji čísly, takže pořadí (vzorků, nikoliv výsledků!!! výsledky najdete ve shrnutí) bylo:
Vzorek č. 1 - Nectar d'Or.
Vzorek č. 2 - Sonnalta PX.
Vzorek č. 3 - Astar.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/18814
Web:http://www.glenmorangie.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=glenmorangie
Barva:
Alkohol:46 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Silné stejně jako první vzorek (Nectar), ale zde je více klasické sladkosti a ovoce a méně nějaké té kůry, koření, kůže. Není tak agresivní do nosu, asi méně alkoholu. Voní mi to lépe než jednička, možná chudší, ale čistší a milejší.
Chuť:Oproti jedničce (Nectar) tak moc hlaďoučká (koukám shoda s Shargardem), karamelově dřevitá.
Dozvuk:Čokoládově kořeněný dozvuk s krapkou štiplavosti, bojím se hrát si s označením "hořkost" (asi "Shargardovy" oříšky). Dřevo.
Shrnutí:Jednička (Nectar d'Or) byla hodně bohatá a výrazná, doporučuji minimálně vyzkoušet, pokud vám to sedne, můžete si ji v klidu zamilovat. Mně na tom aroma trochu něco na hranici vnímání vadilo, což je škoda, protože je dle mého pohledu (z hlediska kvality) u jedničky tou nejsilnější stránkou.
Dvojka (Sonnalta PX) - jak jsem psal - ve vůni pro mě čistší a jednodušší než jednička (Nectar), o to milejší. V ústech jemná a v dozvuku nejlepší z trojice.
Trojka (Astar) jednoznačně vyhrává ve vůni. Co se týče chuti, tak je asi na úrovni dvojky (Sonnalta), jenže tady těžko srovnávat - dvojka hladí a uklidňuje, trojka nabízí naprosto odlišný zážitek vysokého obsahu alkoholu, záleží co preferujete či na co máte momentálně náladu. V dozvuku mě potom extra neoslovila (jsem drsoň s přehnanými nároky).
Mé celkové pořadí: 1. Sonnalta PX (dvojka), 2. Astar (trojka, poděkuj vůni), 3. Nectar d'Or (vzorek číslo jedna, ona je to takový nenapádný černý kůň, kdyby se hodnotil poměr cena/výkon, mohla by ostatním pěkně zavařit)
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Glenmorangie Sonnalta PX

Příspěvek od Radek »

Aroma:čokoláda a ještě něco.... jahody??
Chuť:jojo, je to Glenmorangie, tou fundamentální hořkostí je ta chuť podkreslena... ale jinak to rozhodně není špatné, hořká čokoláda a přezrálé pomeranče
Dozvuk:mě teda nějak v paměti neutkvěl
Shrnutí:řekl bych že je to (tedy pro mě) něco mezi 10yo Glenmorangie a Quintou Rubain... o to víc mě mrzí ta štiplavost QR, budu muset Quintě Rubain dát ještě šanci a přechutnat
Body:84
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
zorro

Re: Glenmorangie Sonnalta PX

Příspěvek od zorro »

Sice se solidním náběhem na chřipajznu, ale chuť byla silnější...takže mám před sebou vzorky - PX Sonnalta a Finealta...musím souhlasit se Shargardem...za mě taky jeden z nej kousků, co jsem ochutnal, což nemůžu říct o Finealtě, ale o tom jinde...
Aroma:sladká vůně, sherry, sušené ovoce - rozinky, med
Chuť:na patře úžasně jemná a krémová, zralé pomeranče, sherry
Dozvuk:neuvěřitelný a úžasný, z kraje příval pomerančů, sladko-hořký, trocha čokolády, celkově dlouhý
Shrnutí:zatím nejlepší whisky z palírny Glenmorangie, kterou jsme kdy s Terkou ochutnali. Takže body šetřit nebudeme...:)
Body:95
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Glenmorangie Sonnalta PX

Příspěvek od Jerry1 »

Alkohol:46 %
Barva:
Vzorek:ano
Naslepo:ne
Aroma:Sladké po sherry, ale ne moc intenzivně.
Chuť:Velmi jemná chuť, která až po polknutí nabere trochu sílu. Jemný, uhlazený výraz, na konci trochu hořčí.
Dozvuk:Střední až delší, pěkně hřeje.
Shrnutí:Obě Glenmorangie (Sonnalta a Signet) jsem zkusil na doporučení Mirka. Bohužel mě nijak moc neoslovila, možná ještě Sonnalta za původní peníze, ale to už je passé. A nad Signet za ty peníze už vůbec neuvažuji.
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Glenmorangie Sonnalta PX

Příspěvek od Mirek »

100 lidí, 100 čenichů...a stejně s tou Glenmorangie nedám pokoj... :lol:, každý máme nějakou tu srdcovku...
Jinak s cenama máš pravdu, svět se zbláznil...http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... skyid=7600 :o
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
Odpovědět