Captain Morgan Private Stock

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Odpovědět
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Captain Morgan Private Stock

Příspěvek od zombice »

Dnes si představíme takového trochu lepšího zástupce jednoho z nejznámějších karibských rumů nalévaných u nás po hospodách, Captaina Morgana :-) Tenhle rum mi byl doporučen kamarádem, protože v rumech se nevyznám a potřeboval jsem láhev na oslavu narození dcery :-)
Marketingové řeči prodejců nám slibují, že toto je to nejlepší z 300 let staré historie Captain Morgana, a že tento rum je vyroben z nejvzácnějších rezerv Cpt. Morgan, které se zde snoubí s bohatou směsí ostrovního koření. Má být extrémně jemný s kořenitostí (spiciness) a přírodním aroma a zraje v dubových sudech minimálně 2 roky, atd. :-) Já jsem ho testoval stejně jako whisky v Glencairnce, bez doporučené kostky ledu a plátku citronu :?

Obrázek
Barva:
Alkohol:40 %
Původ:Puerto Rico
Aroma:Vanilková pecka do nosu. Naštěstí to nebylo KO v prvním kole, tak pokračuju opatrně dál :-) Skořice, a taková určitá syrupovitost. I když jsou tam i další kořenitý tóny, tak na můj vkus je to moc sladký a vanilkově převonělý.
Chuť:Syrupově sladká, jemná, uhlazená chuť. Naštěstí se v té sladkosti pořád projevuje určitá kořenistost a není to úplně plochý a nudný.
Dozvuk:U whisky bych napsal hned po napití krátký, tady ale musím poupravit na středně dlouhý, protože hubu tím mám zalepenou docela dlouho :-) Jinak je to pořád vanilkově sladké, a pořád takové syrupovité.
Shrnutí:Existuje vanilkový syrup? Já myslím, že určitě, akorát to má 40% alkoholu a jmenuje se to Cpt. Morgan Private Stock. Pokud jste na sladké, tohle by mohlo být pro vás. Plusem je určitá sametovost, se kterou to hezky klouže do krku, ale já bych si popravdě druhého panáka v řadě hned nenalil, musel bych tu sladkost ředit něčím jiným. Dalším drobným plusem může být pro někoho cena, která na českém trhu pořád padá dolů. Koukám, že litrová láhev se teď dá sehnat i kolem 560Kč. Já pořád váhám jestli mám tohohle nákupu litovat nebo ne. Mohla za to být už single maltka, ale zas mám co nalévat návštěvám, kde to kamarádům docela chutná a aspoň neupíjí z jiných lahví :-) Jo a na to přírodní aroma moc nevěřím, to by snad v těch sudech museli portorikánci louhovat vanilkové lusky. Mám sto chutí vzít to do laborky a ten ethylvanilin tam najít :-D
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Captain Morgan Private Stock

Příspěvek od Hunter »

Tu vanilku bych jim věřil, dokonce jsem na nějakých rumových stránkách viděl, jak si rum dochucují tak, že si v něm nechají louhovat vanilkový lusk. Návodů je na netu spousta. A když to přeženeš, tak už nemáš spiced rum, ale vyrobíš vanilkový extrakt.
http://www.vanilkove-lusky.cz/2011/10/v ... kt-recept/

Zde je třeba podrobný recept na výrobu domácího kořeněného rumu:
http://online.wsj.com/article/SB123395505336458213.html
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Captain Morgan Private Stock

Příspěvek od Hunter »

Tak mě napadá, experimentovali jste někdo s něčím podobným? Docela mě to láká vyzkoušet, jen přemýšlím, jaký cenově přijatelný rum použít jako základ, spíš asi suchý, ne moc výrazný, ne moc drahý.
Pár dalších receptů je i zde, nejen na rum.
http://homedistiller.org/flavor/liqueurs/spices
Tady jsem našel i jeden recept v češtině, nebo spíš projetý strojovým překladem:

Okořeněný Rum
Zábavná zkušenost pro domácí paliče. To vám umožní vytvořit perfektní kořeněný rum .
Složení: koření na Rum

1 litr rumu destilátu (čerstvý rum)
1 vanilka, podélně rozdělena
1 celá skořice, nasekaná
5 kuliček nové koření
5 kuliček černého pepře
1 / 2 badyánu (lékořice chuť)
1 / 8 lžičky strouhaného muškátového oříšku
3 plátky zázvoru
3 kousky pomerančové kůry

Nechte zaležet alespoň 5-15 dnů v závislosti na požadované chuti a síly.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Captain Morgan Private Stock

Příspěvek od Nethar »

Neexperimentoval jsem, ale takovéto kořeněné rumy mám rád a kupuju si je už udělané :-) Jinak mi to tak trochu připomíná recept na pořádný svařák, akorát místo vína rum.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Captain Morgan Private Stock

Příspěvek od Hunter »

Obrázek
Barva:
Alkohol:40 %
Původ:Portoriko
Aroma:Bohatá vůně, plná, nasládlá. Vše v linii káva-kůže-čokoláda. (86 b)
Chuť:Kořenitě nasládlá. Zprvu tenčí, lehká, jemná chuť, ale postupně přechází do hřejivého koření, dřeva, čokolády, pralinek, se skořicovým dozvukem. (84 b)
Body:85
Shrnutí:Od této značky jsem nic skvělého neočekával, navíc i kategorie spiced ve mně důvěru moc nebudí, o to větší bylo překvapení při ochutnávce. Litrovka pod šest stovek se jeví jako dobrý nákup.
Za vzorek děkuji Zombovi!
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Captain Morgan Private Stock

Příspěvek od Nethar »

Mezi tajnými whisky vzorky si pro mě Zomba připravil i tohle jedno překvápko :-) Rum mi zachutnal, od mlsání podobnému stylu (Sailor Jerry, Drambuie, momentálně Kraken) se snažím doma vždy jednu láhev udržovat, takže až současná zmizí, zkusím pravděpodobně právě láhev Morgana Private Stock.
Web:http://www.captainmorgan.com/
Barva:
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek
Naslepo:ano
Aroma:Mandle, marcipán, nádherná vůně sladkého alkoholového lepidla pro holky, takže to miluju.
Chuť:Vanilka, mandle, trochu štípe, aby se neřeklo, paráda.
Dozvuk:Sladký, mandlový, amaretto.
Shrnutí:Takový mix rumu Kraken (který mi zachutnal a mám doma už celou flašku) a amaretta. Nevím, co je to za kořeněný rum nebo likér, každopádně mlsat se musí sice s mírou, ale musí.
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Captain Morgan Private Stock

Příspěvek od Kobalt »

Tak jsem ochutnal panáka dalšího rumu. Kdybych tu nečetl recenzi, tak bych si ho asi neobjednal, takhle ale nelituju.
Alkohol:40 %
Velikost:velký panák
Aroma:Sladká, bohatá a jemná. Vanilka, měkká čokoláda, měkká kůže, lehká sladká kořenitost.
Chuť:Jemná a ovocně sladká. Měkké ovoce a ovocná čokoláda.
Dozvuk:Dlouhý a příjemný. Jemná čokoláda, trocha kakaa, ovocná nasládlost.
Shrnutí:Slaďoučký, ale ne přeslazený rum. Oproti normálnímu kapitánovi o 2 třídy výš.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2803
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Captain Morgan Private Stock

Příspěvek od josé »

Alkohol:40 %
Velikost:vzorek La-Vin
Aroma:sušší. lakované dřevo, opálenost, tmavé dřevo. švestky, lihově kousne. občas probleskne karamel a zelené tóny. (b.1+/3)
Chuť:sladkost 2/3. sice sladký, ale doplněný ovocnou šťavnatostí - pak ta sladkost není tak znát. trnky, na jazyku drhne. dřevo, sušené tropické ovoce. (b.1+/4)
Dozvuk:sušší. hodně opáleného dřeva, javorový sirup. výrazně lékořice. skořice (b.1/2)
Shrnutí:ta zakrytá sladkost mi vadí. ne, že by mě základní plnění nějak extra bavila. ze studijních důvodů na doplnění základního vzdělání. celou lahev ne. (b.0/1)
Body:4
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Captain Morgan Private Stock

Příspěvek od Kobalt »

Původ:Portoriko
Příležitost:Degustace Pivotečka Plzeň 03/2018
Velikost:vzorek 1/5
Aroma:Silně sladká, lepivá, cukr, karamel, marcipán, sladké koření, pomerančová kůra.
Chuť:Sladký, hutný , pikantní, silně marcipánový, špetka hořké čokolády.
Dozvuk:Silně sladký, koření, citrusy, kandované citrusy, skořice a vanilka, lehce hořká čokoláda.
Shrnutí:Intenzivní a až moc sladký, dezertní rum.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Odpovědět