Angostura 1919

Pravé rumy, spiced a likéry na bázi rumu, tuzemáky.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Angostura 1919

Příspěvek od Hunter »

Než začnu se samotnou recenzí Angostury 1919, představíme si krátce samotného výrobce, protože se jedná o první recenzi jeho produktu na těchto stránkách.
Společnost The House of Angostura (také známá pod názvem Angostura Limited) sídlí na Trinidadu a Tobagu.
Angostura-logo.jpg
Angostura-logo.jpg (33.2 KiB) Zobrazeno 9721 x
Jde o největšího producenta rumu v tomto ostrovním státě v Karibském moři při severním pobřeží Jižní Ameriky. Společnost byla založena kolem roku 1830 ve Venezuele německým lékařem Johannem Siegertem. Jeho syn, který firmu převzal, ji následně v roce 1876 přesunul do Port of Spain na Trinidadu. Kromě výroby rumu produkuje i nápoj zvaný Angostura bitter, alkoholický nápoj řadící se mezi kořeněné bittery a rumy. Má červenohnědou barvu, kterou získal z kůry pomerančů, z hořce a anděliky, hřebíčku, muškátového květu, kardamonu, galgantu a skořice. Obsah alkoholu se pohybuje mezi 40% až 48%. Vynálezcem tohoto nápoje byl právě doktor Johann Siegert.
A nyní k samotné lahvi Angostura 1919
Letopočet v názvu připomíná tragickou událost z roku 1932, kdy se při požáru lihovaru podařilo zachránit pouze jeden jediný sud. Nesl označení 1919. Záměrem „master blendera“ je docílit v této lahvi vlastnosti, které měl destilát v zachráněném sudu. Po vyjmutí z krabice na vás udělá první pozitivní dojem elegantně tvarovaná lahev s velkým plastovým uzávěrem na korkovém špuntu a nádherná zlatavá barva samotného nápoje. Tento rum je vyrobený ze směsi rumů vyrobených z melasy, kdy všechny zrály minimálně 8 let v amerických dubových sudech po bourbonu.
angostura-1919-rum-8-year.jpg
angostura-1919-rum-8-year.jpg (29.93 KiB) Zobrazeno 9720 x
Barva:
Web:http://www.angostura.com
Aroma:Angostura rozhodně není sladký rum, naopak, ve vůni se krom lehké kořenitosti, vanilky a včelích pláství dle mého názoru objevuje i určité medicínské aroma, ovšem není to ona jódovost, jak ji známe u whisky z Islay, patrně jde o vliv zmiňovaných dubových sudů
po bourbonu. Jedná se tady jen o můj subjektivní dojem a názor, v zahraničních recenzích ji nikdo nezmiňuje, mně ale přijde na tomto kousku nejvýraznější.
Chuť:To, co slibuje Angostura ve vůni, se projeví i v chuti. Suchý příliv kořenitosti, opět zmiňovaná vanilkovo-dřevitě-medicinální až „desinfekční“ stopa. Vše skvěle vyvážené, harmonické. Poměrně dlouhé dokončení, stopa zakouřené dřevnatosti.
Shrnutí:Prozatím nejzajímavější rum, jaký jsem měl možnost ochutnat, zřejmě i nejdrsnější a nebál bych se říct i nekompromisní. Rozhodně si mě nezískal na první ochutnání, jeho přednosti a kvality jsem docenil asi až při třetí-čtvrté ochutnávce, nebyla to ona láska na první pohled, o to víc jsem si tento kousek nakonec oblíbil.Opravdu podmanivý nápoj. Všem mohu doporučit, mé hodnocení je 95/100. (Korekce z ledna 2012: Skóre pro objektivitu rumového žebříčku změněno na 90/100, jinak platí vše napsané...) Společně s venezuelským Pampero Aniversario zřejmě nejlepší rum, jaký jsem doposud pil.
Pár mezinárodních ocenění, které tento reprezentant Trinidadu a Tobaga získal:
V roce 2005 na Germany’s Mundus Vini competition se stal Rumem roku 2005 a získal zlatou medaili.
V roce 2009 zlatá medaile na San Francisco World Spirits Competition.
Cena: u TopAlkoholu 720,- Kč, v ExcaliburCity 598,-Kč.
Body:90
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Angostura 1919

Příspěvek od Nethar »

Tak už mám taky několik dní tu čest a pochutnávám si na tomhle luxusním rumíčku. Doplním své stručné poznatky:
Po nalití do sklenky spíše světlejší barva, alespoň co mohu porovnat se svými ostatními rumy.
Aroma karamel, cukr, banány, koření (hřebíček).
Na chuť už nepříliš sladký, spíše hořce kořeněný.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Angostura 1919

Příspěvek od Nethar »

V rámci vytváření testovací tabulky zrevidováno:

Aroma 23
karamel, cukr, banány, koření (hřebíček)

Chuť 18
nepříliš sladký, spíše hořce kořeněný

Dozvuk 21
vanilkový

Vyvážení 18
nádherný rum

Celkové skóre 80
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Angostura 1919

Příspěvek od Hunter »

Přivádíš mě na myšlenku, že ona dřevitá "medicínskost", kterou jsem neuměl přesně popsat a definovat, byla možná ta vůně, která Ti připomíná hřebíček...
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Angostura 1919

Příspěvek od Nethar »

Přivádíš mě na myšlenku, že onen kořeněný hřebíček, který neumím přesně popsat a definovat, je možná ta vůně, která ti připomíná dřevitou "medicínkost" :-)
Cítím, že moje pojmenování není ono, ale lépe to nepopíšu.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Angostura 1919

Příspěvek od Hunter »

Výhledově se můžete těšit na recenzi staršího 12y bratříčka Angostura 1824...
Obrázek
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Marek

Re: Angostura 1919

Příspěvek od Marek »

Hunter píše:Angostura 1824..
uz jsi ji zkusil?
ja si ji predevcirem koupil, vcera ochutnal a dnes o ni vsude na netu hledam reference.
Tezko rict, zda jsme se stal obeti pancovaneho rumu (nakoupeno na http://www.topalkohol.cz/ - nekdo nejake reference?) a nebo zda je to proste rum, co mi nesedi.

Rumu jsem ozkousel celou radu (El Dorado, Pyrat, Zacapa, Diplomatico, Malteco...) a byt se mezi sebou casto vyrazne lisily, tak mely jedno spolecne... krasne chute, clovek si pohraje s hledanim chuti a vychutnava kazdy dousek... navic krasny dojezd, kdy mma clovek po dopiti rumu jeste notnou chvili v puse "vonavo" a uziva se to...

angosturu 1824 jsem mel vcera potrebu zapit pivem, abych to splachnul (nebylo to jako nejakej levnej chlast, ale proste to melo nedobrej ocas). Je mozne, ze by mi jeden jedinej rum az tolik nechutnal?
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Angostura 1919

Příspěvek od Hunter »

Marku vítej na fóru. Zatím jsem ji nepil, budu ji mít až příští týden, takže zatím nemůžu posoudit. Z topalkoholu bylo vždy vše v pořádku, co jsem bral, tak nevím, v čem by mohl být problém.Může být v chuti něco, co ti nesedne, to se občas stává, ale takhle "na dálku" těžko soudit, leda dej ochutnat ještě někomu jinému, kdo aspoň trochu rumy pije...U vína bývá občas korková vada, u whisky jsem se setkal s nedobrým dokončením u Dalwhinnie, kde byla asi síra, že zůstala strašná pachuť až povlak na jazyku ještě dlouho po vypití.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Angostura 1919

Příspěvek od Nethar »

Nevim, jak chutna 1824, ale piju 1919, ktera mi chutna, ale zdaleka ne tak jako treba El Dorado, to je uplne jiny styl. Jestli je to u 1824 treba jeste vyraznejsi, verim, ze ti proste nesedla charakterem.
Marek

Re: Angostura 1919

Příspěvek od Marek »

Dekuji za reakce.
Angostura 1919 mi prave byla doporucena (jako vonava, rozmanita chuti) a ja si rikal (zena mi chtela koupit flasku k vanocum), proc si neprat to lepsi - at si uziju...
Z top alkoholu jsem mel uz jednou i prave to El doradu (jedine co jsem si koupil vickrat) a bez problemu. JE fakt, ze je o dost levnejsi nez konkurence a tak to mozna evokuje riziko - navic trojita vrstva vosku na uzaveru mi prisla skoro az moc, tak mne napadaj myslenky...
uz lamu kamarada, co zna tu 1919, aby to prijel ochutnat:)

kazdopadne pockam na tvoji ochutnavku!
Odpovědět