Dlouhodobé uskladnění whisky

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Chose

Dlouhodobé uskladnění whisky

Příspěvek od Chose »

Dobrý den,
chtěl bych uskladnit své investiční kousky do ideálních podmínek na dlouhodobé uskladnění (minimálně 5 let) ale momentálně je mám v suchém temném sklepě ale s teplotou 19-23 stupňů Celsia, teplota v měn není stálá, tak se chci zeptat, jestli třeba někdo namáte zkušenosti například s uložením whisky do lednice která umí teplotu +15 až 18 stupňů Celsia, jestli nějaká taková existuje, pokud by to byla třída A+ a vyšší tak náklady na provoz by byly minimální. Případně najít nějaké jiné řešení, které mě nenapadlo.
Uživatelský avatar
moochine
New-make
New-make
Příspěvky: 99
Registrován: 11 říj 2018, 16:20

Re: Dlouhodobé uskladnění whisky

Příspěvek od moochine »

Pokial to nemas v 30C tak by som teplotu nejak moc neriesil. Skor len poriesit priame svetlo a zabezpecit to aby nevyschol korok.
Glengoolie, for the best of times
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhodobé uskladnění whisky

Příspěvek od joy »

Tohle se uz tady nekde resilo. Temne misto a pripadne hrdlo lahve obalit parafilmem, aby nedochazelo k odparum. Tohle neni vino, aby to chtelo nejake spec. podminky.

Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
ktulu
New-make
New-make
Příspěvky: 123
Registrován: 03 pro 2017, 19:32
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Dlouhodobé uskladnění whisky

Příspěvek od ktulu »

Otevřít, odegustovat, vypít ;) peníze si do hrobu stejně nevezmeme.
Per aspera ad astra.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhodobé uskladnění whisky

Příspěvek od Nethar »

moochine píše: 31 říj 2018, 10:51 Pokial to nemas v 30C tak by som teplotu nejak moc neriesil. Skor len poriesit priame svetlo a zabezpecit to aby nevyschol korok.
Naopak bych zajistil, aby stálo a neleželo, aby se ten korek nerozežral a nerozpadnul (narozdíl od vína).
Jinak jak oba předchůdci píšou - tma, parafilm, sucho a stálá teplota třeba pokojová, ale je to fuk. Jen po pobytu ve velké zimě se nefiltrované můžou zamlžit a plavat v nich pak kusy sajrajtu, chci říct lahodných mastných kyselin ;-)
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhodobé uskladnění whisky

Příspěvek od Nethar »

Skříň ideální :-) Na parafilm kašlu, ale určitě je to lepší. Když v láhvi ubývá whisky, klesá její hodnota. Pokud je to investiční láhev, tak koho zajímá, co udělá světlo s obsahem, ta tma a sucho je kvůli tomu, aby netrpěla etiketa :-) Ale zase člověk pak přijde o tu možnost mít to někde vystavené ;-) A stálá teplota to mě tak napadá prostě automaticky, když to bude pracovat, tak to tomu asi moc nepomůže, spíš se povolí špunt a začne se vypařovat.
lumir
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 31
Registrován: 19 bře 2017, 20:14

Re: Dlouhodobé uskladnění whisky

Příspěvek od lumir »

skříň, stabilní teplota a tma.
Chose

Re: Dlouhodobé uskladnění whisky

Příspěvek od Chose »

Děkuji za rady, lahve samozřejmě stojí, jsou mimo dosah slunečného světla a jsou v krabicích. Vlhkost ve sklepě je jen 40%. O prafilmu jsem nevěděl, nad tím zauvažuji. Žádné lahve s korkem zatím bohužel nemám takže o starost méně.
Mirek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1428
Registrován: 06 dub 2011, 11:11
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhodobé uskladnění whisky

Příspěvek od Mirek »

Chose píše: 02 lis 2018, 10:38 Děkuji za rady, lahve samozřejmě stojí, jsou mimo dosah slunečného světla a jsou v krabicích. Vlhkost ve sklepě je jen 40%. O prafilmu jsem nevěděl, nad tím zauvažuji. Žádné lahve s korkem zatím bohužel nemám takže o starost méně.
Můžu se zeptat, které investiční lahve jsou bez korku?
V každé organizaci je aspoň jedna osoba, která ví, o co jde. Tu je třeba najít a zastřelit.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Dlouhodobé uskladnění whisky

Příspěvek od Nethar »

Taky mě to překvapilo, ale teoreticky může být, např. https://www.whiskybase.com/whiskies/whi ... 8-year-old
Odpovědět