Vysychání láhve

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysychání láhve

Příspěvek od Nethar »

Walter píše:
Nethar píše: 24 lis 2018, 18:49 A máš to při stejné teplotě? To může být obrovský rozdíl.
Mám ty lahve uložené ve skříni, teplota je pokojová; v extrémech letošního léta až 27 °C v místnosti, ve skříni určitě nepatrně míň (byl tam cítit mírný chládek). Přes zbytek roku cca kolem 20 °C. Sklep by byl lepší, je ale dost vlhký (problém se vzlínáním vody; etikety by dostaly na frak).
Takže měření je neplatné a můžeš začít znovu :-P
Myslel jsem stejnou teplotu v době čárkování a focení.
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Vysychání láhve

Příspěvek od Walter »

Jak to, prosím, myslíš? Napadá mě všelicos, ale nejsem si jistý, co z toho vybrat. :think:
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysychání láhve

Příspěvek od Nethar »

Já? No že pokud jsi tu čárku nedělal při stejné teplotě jako jsi nyní porovnával hladinu oproti oné čárce, tak je to porovnaní o ničem a musíš to zopakovat :-) Udělat další čárku, poznamenat si teplotu a za rok uvidíš ;-) (až bude stejná teplota)
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Vysychání láhve

Příspěvek od zombice »

Než jsem to dopsal, tak ti to nethar vysvětlil. Ale když už jsem se s tím smolil, nechám to tu..
Teplotní závislost hustoty kapaliny ;-) u vody se o její anomálii učí už děti (nejvyšší hustota, tj nejmenší objem při 4°C) a určitě jsi o ní slyšel. No a s teplotou se hustota mění u všeho, tj i u ethanolu. Rozdíl 5°C ti od oka udělá cca 3ml, což už na tom krku láhve jde poznat ;-)
Walter
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1093
Registrován: 04 dub 2016, 19:34

Re: Vysychání láhve

Příspěvek od Walter »

Díky oběma za komentář. Nedocenil jsem, že i relativně nevelký teplotní rozdíl nadělá takovou proměnu. Předpokládám, že v březnu - ryska na Taliskeru - jsem měl v bytě cca stejnou teplotu jako dnes. To znamená přibližně stálých 19-20 °C.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysychání láhve

Příspěvek od Nethar »

Při takové teplotě bych taky upíjel ;-)
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Vysychání láhve

Příspěvek od nidan »

zombice píše: 24 lis 2018, 21:13 Než jsem to dopsal, tak ti to nethar vysvětlil. Ale když už jsem se s tím smolil, nechám to tu..
Teplotní závislost hustoty kapaliny ;-) u vody se o její anomálii učí už děti (nejvyšší hustota, tj nejmenší objem při 4°C) a určitě jsi o ní slyšel. No a s teplotou se hustota mění u všeho, tj i u ethanolu. Rozdíl 5°C ti od oka udělá cca 3ml, což už na tom krku láhve jde poznat ;-)
nethar ale jen špatně fotí, něco jako správná míra panáku ;) :D
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Vysychání láhve

Příspěvek od Nethar »

Slepej je, hladinu na fotce nepozná, ale furt bude do té klávesnice bouchat a furt se to objevuje ve správném vlákně :-P ;-)
Odpovědět