Ardbeg Corryvreckan

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Nethar »

Nastal čas přispět s dalším exkluzivním kouskem do zdejší sbírky Ardbegů. Extrémně populární pití posledních let své obliby bez výčitek využívá a významně ji tedy odráží i na své ceně. Co naplat, zde musím konstatovat, že zaslouženě. Ardbeg Corryvreckan je stejně drsné pití jako jeho bráškové (vyčleníme-li "nevlastního" brášku Blasdu). Pojmenován je podle vodního víru severně od Islay, stejně nebezpečná by měla být i tato lahev (více detailů v některém z příštích video posezení).
ArdbegCorryvreckan.jpg
ArdbegCorryvreckan.jpg (26.38 KiB) Zobrazeno 11816 x
[body][/body]
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/22680
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=ardbeg
Alkohol:57,1 %
Aroma:Sice je to typická ardbegovská zakouřená vůně, ale přijde mi, že není tak drsná. Kouř vás nepraští plnou silou pěstí do nosu, nýbrž vychovaně vyčkává ve sklenici. Z toho důvodu je tam více sladkosti, či je jednodušší ji odhalit. Sladkost je výrazně ovocná. Čokoláda na vaření. Kyselé podtóny desetiletého plnění zde příliš nenacházím. Slanější než Uigeadail.
Chuť:Na jednu stranu olejovitost, na druhou stranu se po polknutí do jazyku zařezávají ostré piliny z čerstvě nařezaného dřeva. Velice štiplavé, velice pepřové. Opět tuny kouře, ale neovládají to kompletně. Spíše čistý kouř než dezinfekce, kterou nalezneme třeba v Uigeadailu.
Dozvuk:Extrémně dlouhý, jak má Ardbeg ve zvyku. Pokud kouř není to, co potřebujete k životu, budete ho jistě nenávidět. Kdo si ho ale dokáže vychutnat stráví jeho zkoumáním dlouhé chvíle rozkoše ;-)
Shrnutí:Další ze skvělé řady Ardbegů. Velice opatrně k těmto kouskům, můžou člověka hodně jednoduše naštvat. Ale za drsnou skořápkou se skrývá hluboká komplexnost, kde je při každé sklence možnost objevit něco navíc.
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Jerry1 »

Rád si dávám dýmku. A s ní nádherně souzní právě Ardbeg, třeba zrovna tento.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Hunter »

Aroma:uzené maso, kouř, jódová medicínskost, težká sladkost, nasládlý kouř
Chuť:Bombastická, vrstevnatá, slanější než Uigeadail.Na jazyku zpočátku hebká, aby se s jistým zpožděním projevila ohromná síla, tahle whisky palí až po polknutí.
Dozvuk:Dozvuk je táhlý, drtivý, absolutní "udírna".
Shrnutí:V přímém srovnání s Uigeadailem prohrává, a to na body a také vzhledem k ceně. Tady toho kouře na konci je opravdu moc, na úkor všeho ostatního, ale i přes tuto výhradu špičková.
Body:90
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Nethar »

Myslíte že můžu podle čárkového kódu nebo nějakého mně zatím skrytého údaje na lahvi poznat, kdy byl můj Corryvreckan lahvovaný?
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Nethar »

Už jsem to asi našel... úplně dole přímo na skle je jakýsi kód, který začíná L10... pro 2011 je to L11, atd.
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Jerry1 »

Tady máš na ty kódy takovou pomůcku.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Nethar »

Výborná věc, díky! Můj tam tedy asi bohužel není, ale aspoň to potvrzuje moji domněnku a vysvětluje další čísla, což je hlavní.
Kdo měl tedy ode mě vzorek Corryvreckanu, jedná se o kód (čtu-li správně): L10 049 03:15 6ML.
Změnil jsem si tedy na WB původní láhev v mé sbírce z roku 2009 (bylo jich nejvíc a s fotkou) na nejblížší 2010: http://www.whiskybase.com/whiskies.php? ... kyid=22680
Vkládat nový údaj do WB mi vzhledem k uvedenému času lahvování přijde nesmyslné.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Nethar »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/25633
Web:http://www.ardbeg.com/
WhiskyOnline:http://whiskyonline.cz/index.php?txt=mark&ff=ardbeg
Barva:
Alkohol:57,1 %
Aroma:Óóó... je to Islaaay ;-) Smradlavá rašelina v mojí oblíbené dezinfekční variaci. Vlastně tak silné Islay, že tam nic víc pořádného není, ale to stačí. Za čas se ale kouř a rašelina usadí a ať čichám jak čichám, nemohu uvěřit, že tam vlastně v takové síle byla, je utlumená a cítím příjemnou sladkou uměle-ovocnou vůni. Po prvním kole čtu nápis Corryvreckan, běžím pro svoji láhev z roku 2010 a porovnávám... dokonce jsem se donutil požádat ženu o to, aby mi sklenky postupně podala a to, která je která, mi prozradila až dokončím testy (chválím se, chválím - vždyť to je taky důvod, proč jsem si tento vzorek objednal). Výsledek ve shrnutí.
Chuť:Sladké, kde se to vzalo? Pak dezinfekce, kouř, a najednou kyselejší a ostřejší - to bude víc procent.
Dozvuk:Hlína, houby, staré vlhké plesnivé dřevo, kouř a dlouhé... chci říct DLOUHÉ doznívání.
Shrnutí:Snažil jsem se najít nějaký rozdíl mezi plněním z roku 2010 a 2011. 2010 je o něco tmavší. Nejdříve, když jsem porovnal poznámky, jsem to přičítal chybě "měření" a šel to přehodnotit, ale po prohlédnutí to tak asi opravdu je (i když rozdíl je minimální, možná jsem nalil o pár kapek víc...). Ve zbytku jsem si nejprve snažil namluvit, že 2011 jde více do dezinfekce, méně do kouře, méně do sladkosti, nicméně při slepém testu jsem již žádný takový rozdíl nezaznamenal, takže psychika se opět ukázala jako pěkná potvora. Možná tam rozdíl je, ale já ho z jednoho vzorku neodhalil a nejspíš bych neodhalil ani z celé flašky.
Króča

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Króča »

Ani mne neminul tento vzorek..další z dávných recenzí ;)
Aroma:ostrá ale ne alkoholová, více uhelného kouře než jódu, trošku štípe, mokré dřevěné piliny, slabě karamelové toffo a přesto (mořsky) slané..že by taky kosatce???
Chuť:přislíbená kombinace jódu a štiplavého kouře s pořádnou razancí,téměř kyselá, zahnilé dřevo, a jakási chuť jezerní vody
Dozvuk:kyselost se vytrácí, po celou dobu dominuje uhelný kouř, objevují se taky řasy, zemina, a mírná slanost
Shrnutí:už delší dobu mi přijde, že whisky z Islay mají většinou chladnou povahu, kdežto např. Speyside nebo Highlands jsou spíše takové vřelejší..tahle whisky má výrazně studené "srdce".. přišla mi až neuvěřitelně chladná, což mi v podstatě nevadilo.. beze všeho je tady cítit kus odvedené práce, ale přesto se mi vůbec nestrefila do vkusu..ať jsem se snažil sebevíc, zalíbení jsem v tomto vzorku prostě nenalezl..i tak za něj Netharovi děkuji
Body:75
Shargard

Re: Ardbeg Corryvreckan

Příspěvek od Shargard »

Tak už i u mě došlo na další Ardbeg.
Aroma:Ardbegovská vůně. Krémový, kouř, ale jen tak v pozadí - velmi příjemné, pečené maso na rožni, citrony v doprovodu slaného závanu
Chuť:sladko slaná, medicinální, štiplavá, šťavnaté citrusy a celé je to zabalené v uzeném oblaku kouře
Dozvuk:delší, krémový, sladký i slaný, jód, lehce kořeněný, pražená káva, hořká čokoláda, trocha čili, rašelinový závěr dozvuku
Shrnutí:Opět parádní Ardbeg. O kvalitě nenechá na pochybách stejně jako o ceně. Nicméně každá investovaná a jistě těžce vydělaná koruna se vyplatí, protože se vám dostane požitku se vším všudy, pokud milujete Islay styl a jmenovitě Ardbeg.
Odpovědět