Whiskybraní

Zajímavé knihy, časopisy, ...
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Whiskybraní

Příspěvek od joy »

Tak ty kecy o palirnach mas v 1000006 dalsich knizkach, ne? A furt dokola a jak jsem se presvedcil, tak jeste s ruznymi informacemi (jsou v nich casove i mistopisne rozpory), tak proc to znovu rozpitvavat?

Jinak abych se do tebe jen nenavazel, i ja jsem pri cteni 3 a 4 dilu cekal, ze tam budou udaje o palirnach. Nejsou, no vem to cert.

Ze tam je vypis vsech plneni za nejake casove plneni? Opet - maji to i jine knizky, ktere se prodavaji a potykaji se se stejnymi problemy. Mimochodem jsem dnes jen tak z nudy listoval Svetem whisky a ty plneni, ktere tam maji uvedene tak z min. 50% uz nejsou pravda. Zase u Whiskybrani muzes za par let sedet a vzpominat, jake to bylo, kdyz existovalo plneni s uvedenim stari whisky.

Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk


Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Whiskybraní

Příspěvek od Nethar »

Je to fakt, kecy o whisky jsou v mnoha jiných knížkách, proč to teda znovu cpát do čtyřdílného Whiskybraní, když tam můžeme rozebrat třeba Štefánika nebo Švejka ;-)

K té aktuálnosti - jasný, však to píšu, že je to nevýhoda knížek. Ale jako pohled do minulosti může být naopak zase i zajímavé. Ale upřímně řečeno, to se dá fakt číst v téhle podobě? Dá se v tom něco najít? Nešlo by to dát do nějaké tabulky třeba podle věku nebo něčeho?

Obrázek
joy
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2785
Registrován: 27 úno 2014, 17:20
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Whiskybraní

Příspěvek od joy »

Tak styl tabulky ti to prodlouzi a mel bys to na 5 dilu.
Ale Nethare, to jsou spis dotazy na Svatu proc to a proc ono, my to asi nevyresime.
Ze je to neprehledny a autor zabiha od tematu tam ci onam, to uz se tu resilo xkrat.
Mas v podstate pravdu v tom, co pises. Ale asi to nijak nevyresime.
Muzeme byt vubec radi, ze neco takovyho vzniklo, o vyrobe tam toho je vic nez kde jinde a kdyz si vezmu, ze Svata si naklady na tisk platil sam... tak klobouk dolu.
A kdyz si vezmu, ze jsme v podstate prvni zeme, ktera se tim mohla prokousat, protoze je to psany cesky, tak to abych si odrizl skalp, abych mohl smeknout podruhy.

Odesláno z mého SM-A310F pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Whiskybraní

Příspěvek od Nethar »

Já to vlastně ani nechci řešit, já to prostě recenzuju/kritizuju. Jsou lidé, co to plánují koupit, tak ať vědí, jestli to je to, co si skutečně představují. První dva díly super, třetí a čtvrtý díl slabý.

Že něco dá hodně práce neznamená, že je to užitečné. Ale znovu říkám, s čím už jsem začal - jednička a dvojka je cenností informací paráda. A poslední poznámka k tabulkám - radši pět dílů s tabulkama nebo 3 díly bez naprosto nepřehledných výčtů, než takovýhle čtyři.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Whiskybraní

Příspěvek od salam15 »

Jo, to je fakt, že se to nevyřeší, ale to evidentně není cíl. Já to vnímám tak, že tohle je místo, kde lze sdílet dojmy z knihy, a to se přesně děje. Za mě je to relevantní kritika a můj závěr je, že jednou si první dva díly půjčím v knihovně, ale kupovat to nebudu ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Whiskybraní

Příspěvek od nidan »

:D chci vidět tu knihovnu kde to mají, leda knihovnička u Nethara :D
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Whiskybraní

Příspěvek od salam15 »

SVK v Hradci Králové to má. A počítám, že ostatní vědecké knihovny v republice taky. Plus to musí mít Národní knihovna v Klementinu. A to vše díky povinnosti vydavatelů těmhle knihovnám poslat zadarmo jeden výtisk každé publikace, která vyjde ;)
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Whiskybraní

Příspěvek od zombice »

nidan píše: 17 led 2019, 12:56 :D chci vidět tu knihovnu kde to mají, leda knihovnička u Nethara :D
Jen v rychlosti z těch co vím jistě: NK ČR Praha, Moravská zemská knihovna Brno, Studijní a vědecká knihovna Hradec Králové, Středočeská vědecká knihovna Kladno, Vědecká knihovna Olomouc, Moravskoslezská věd.knih. Ostrava, Severočeská vědecká knihovna Ústí nad Labem ;-)
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Whiskybraní

Příspěvek od nidan »

nooo, tak ted si to celkem zazdil :D
Uživatelský avatar
OldStyle
New-make
New-make
Příspěvky: 64
Registrován: 27 lis 2018, 12:41

Re: Whiskybraní

Příspěvek od OldStyle »

Knihu jsem (již dávno) řádně zakoupil za ekvivalent 3 obyčejných pitelných lahví, strávil jsem u ní mnoho času a rád se k ní vracím.
Z textu je zřejmé, že autor má pedagogické zkušenosti a věnoval knize enormní časové úsilí podpořené zejména osobním poznáváním in site. Formálně zvolil sérii dílů, obsahující jak důkladný výrobní popis whiskymaterie, tak v druhé části abecedně řazený seznam komerčních palíren s jejich popisem a stvořil tak největší originální české dílo o whisky, které upoutá i v záplavě zahraničních materiálů. Hluboký obdiv i za vydavatelskou odvahu a značnou dávku nezištnosti.
Protože jsem nikdy takhle tlustou knihu nenapsal (jak by řekl nejmenovaný důstojník české lidové armády), nemám právo hodnotit/recenzovat. Můžu pouze darovat svůj názor, který nevnucuji. Hodně souhlasím s poctivě důkladným popisem, který tady sepsal Nethar. Není kritický, je popisný a naprostou většinu zjištění bych podepsal.
Pokud má kniha či její následovnice sloužit jako studijní faktografický materiál pro laiky i budoucí odborníky, je prostor pro její zpřehlednění, doladění korektur, jiné formální členění některých částí apod. Jsem založením systematik, takže vím, že příležitost je značná. Jeden nečleněný odstavec o délce 2 stran je fakt složitě stravitelný.

Pro mě však kniha/y, díky své vyžadované čtenářské lopotnosti a rozšířením o úvahy nesouvisející primárně s whisky, přináší kromě faktografie také spirit (nikoliv spiritus). V písmenkách je přítomen duch whisky, který se nikdy nevejde do tabulek, navíc doplněný úvahami zkušeného člověka "tak nějak o životě". Výborně se u knihy ochutnává a pochutnává.
Mě na whisky přitahuje, že má svoji tradici, svůj příběh a svoji úroveň "pijácké" gramotnosti. K tomu patří, že není levna. Ani na čas, ani na prostor, koneckonců ani na peníze. Proto je pro mě pochopení spiritu důležité.

Whisky jako každý alkohol je velký bysnys, který finančně a motivačně ovládají globální korporace...až na pár výjimek. Whiskybysnys dává velkou příležitost prodat laikům (=každý, kdo zná o jednu lahev méně než "my") neznalost, luxusní balení a potřebu výjimečnosti ukrytou v každém z nás. Za nehorázně luxusní cenu.
Whiskybraní se důkladně vyhnulo finančním a komerčním aspektům, autor věnoval obrovské úsilí na potenciálním trhu, o kterém věděl, že nemá dostatečný odběratelský potenciál, takže vytvořil osobní dar v papírové podobě. Whiskydávání.
Děkuju za ní.
Snad tenhle názor někomu taky pomůže.
Odpovědět