Laphroaig 10 yo

Odpovědět
Uživatelský avatar
lalos
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1699
Registrován: 19 kvě 2015, 07:43
Bydliště: Zlín

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od lalos »

Laphroaig 10 yo

Info:Jedna z nejklasičtějších esencí ostrova Islay a pro mě osobně první zkušenost s tímto typem whisky. Rozhodně nemůžu říct, že by mě nepřekvapila. Aneb jak se říká….Zážitky nemusí být vždy příjemné, musí být intenzivní.
Whisky zrála v sudech po bourbonu, je dobarvovaná a filtrovaná za studena.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/42885
Web:http://www.laphroaig.com
Alkohol:40 %
Barva:Pale Gold
Velikost:Celá lahev
Aroma:Bohatá, intenzivní vůně. Hořící nemocnice nebo možná méně morbidní spalovna nemocničního odpadu přelitá trochou vanilky
Chuť:Překvapivě sladká, jodová, dřevitá s nějakým exotickým kořením (hřebíček, kardamom), žvíkačka
Dozvuk:V poznámkách mám trochu poeticky – Dlouhá procházka bukovým lesem v zetlelém listí
Shrnutí:Určitě skvělá whisky pro první seznámení s Islay. Nemůžu říct, že bych jí úplně propadl, ale mám ji rád. Na nic si nehraje a hned ze začátku dá pěknou ránu. Na každodenní popíjení to pro mě ale zatím není.
Instagram, Facebook, Whiskybase

Scotch, irish, japanese, american, indian and czech of course- Racism Freezone
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Kobalt »

Klasika klasik, druhá láhev desítky už končí. A k tomu QA a PX, to už dělají 4 láhve Laphroaigu. Nu tak sem hodíme pár poznámek, desítku si spíš vychutnávám při večerech a nepíšu poznámky.
Aroma:Jód, suchý kouř,lehká slanost,slaná rašelina, studený kouř, sladkost v pozadí.
Chuť:Hladká a jemná, rašelina a kouř, popel a rašelina.
Dozvuk:Dlouhý a intenzivní, popel, rašelina, nasládlá rašelina, sladkost, zústávají zbytký jódu.
Shrnutí:Příjemné pohlazení pro drsného chlapa. Etalon pro další rašelinu.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
Uživatelský avatar
josé
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 2802
Registrován: 13 úno 2013, 10:37
Bydliště: Hořice

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od josé »

laphroaig10oldlabel.jpg
laphroaig10oldlabel.jpg (13.78 KiB) Zobrazeno 6286 x
Info:stará litrová verze. bottle kód nenalezen. přímé srovnání se současnou produkcí bohužel neprovedeno.
WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/11152
Web:https://www.laphroaig.com/
Alkohol:40 %
Velikost:vzorek WF2018
Aroma:kouř nijak výrazně. hodně AO, vanilky. sušená citronová kůra a meruňky. slad. příjemné. (b.2/3)
Chuť:sladová, sladká, vanilka, suchý kouř, pomeranče, karamel. (b.3/4)
Dozvuk:kouřový, čokoládový, káva, teatree. (b.1/2)
Shrnutí:dobrý (b.0/1)
Body:6
"lepší jedna recenze nežli pytel keců."
Uživatelský avatar
xenopus
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1058
Registrován: 01 kvě 2015, 18:00

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od xenopus »

WhiskyBase:https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/11152
Alkohol:40 %
Barva:
Podrobnosti:0,02l vzorek na WF 2018; 1l lahev, bottlecode neznámý
Aroma:Štiplavě rašelinné, výrazné. Rašelina, kouřící klacek, uzené maso. Jodová tinktura, mentol.
Chuť:Hladká. Začíná nevinně sladově, ale pak (a zejména ještě víc pak, při polykání) se objeví rašelina. Sladové tělo přelívané kouřem. Zuhelnatělé dřevo, plyn, trošku slaná.
Dozvuk:Výrazný, dobrý, Celkově lehčí, ale docela dlouhý. Troška citronové nakyslosti, kafr.
Shrnutí:Slušný Laphroaig, jsem rád za ochutnání takové raritky.
Body:87
Naposledy upravil(a) xenopus dne 05 říj 2018, 09:55, celkem upraveno 1 x.
„Alkohol je metla lidstva, ale jednotlivcům neuškodí.“ Whiskybase moje bodování
Jacha
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 11
Registrován: 07 črc 2018, 22:55

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Jacha »

Na plnou recenzi se zatím necítím neb jsem úplný začátečník. Jedno je však jisté, Laphroaig 10 je skvělá whisky která mi hned sedla. Po dopiti láhve jsem ihned koupil další.
salam15
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 3108
Registrován: 20 říj 2011, 11:24

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od salam15 »

No vidíš, začátečník a už píšeš recenze, jak moudrý administrátor
Übermäßiger Alkoholgenuss schädigt Ihre Gesundheit.
francekvlado
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 28
Registrován: 21 pro 2018, 23:47

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od francekvlado »

Zaciatocnik som aj ja :D

Farba: podla zeny som farboslepy, podla mojich meritok zlta :D
Vona: citim, ze to uz je dymove, a udene, ale nie je to moc vyrazne vo voni. Ale je to tam. Vona prijemna.
Napitie: Asi som sa mal zase trochu pripit, lebo ma nenapadaju spravne slova :D Ked vojde do ust, je to nieco podobne ako dobry konak, ale za chvilu pride aj to ostatne. Je to uz udena a dymova whisky, ale inak :D Je tam ozaj skor ta medicina a iod. Slanina, spalene drevo a raselina az tak nie. Toto mam rad :D
Dozvuk: Dole hrdlom ide velmi prijemne hrejivo a jemnucko rozpaluje spat hore hrdlom az jemne do nosa. Nie je tam ziadna silna dymovost, ani zemitost. Ale nieco ine, asi to, co tu popisujete ako medicina. Vyborne.

Celkovo: Kupil som si na zaklade toho, co tu pisete, a zistil som, ze niektorym jedincom chutia veci, co aj mne. Toto bolo super, a mam uz druhu flasu. Fascinuje ma, ako u tych whisky, co mi chutia je skryta chut alkoholu. Ziadne kopance, ziadna stiahnuta tvar, ziadne brr. Bez chladenia, ladu, izbova teplota a ide sa vychutnavat. Tuto whisky mam rad, aj ked to nie je podla mna dym, ani zem. Je to nieco ine, ale dava to tam to nieco naviac, asi to slovo medicina to mozno popisuje.

Bodovo u mna tych 90 pokojne :D Ale viac ako 90 som zatial nemal, a mozno ani nebudem :D Odporucam, a budem ju pit este neraz.
A dnes natriezvo.
Uživatelský avatar
moochine
New-make
New-make
Příspěvky: 99
Registrován: 11 říj 2018, 16:20

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od moochine »

Nemam podrobnu recenziu, nakolko si uz nepisem poznamky(dobru whisky si zapametam).
Ale v skratke ma dost sklamala. Moj prvy Laphroaig bol QC a z toho som moc nadseny nebol a podla vsetkeho 10na mala byt lepsia z hladiska charakteru Laphroaigu ale ten hajp sa u mna nedostavil.

Absolutne kazdy kto recenzoval 10nu hovori o jode, avsak ja som tam nenasiel ani naznak. Mam doma liter praveho jodu takze viem ako pachne a v 10ne rozhodne nebol. Jedine co som tam nasiel bola guma, ktoru ludia popisuju ako pach naplaste. To bola v 10ne hlavna nosna vona. V pozadi bola sladkost ale uz neviem presne co. O dymovosti by som tiez moc nehovoril, mozno tak opalene vnutro zo suda. Ked sa flasa blizila ku koncu a whisky uz bola trochu zoxidovana tak znacne zosladla a sladke pachy isli do popredia a ta gumovost uz odchadzala. Hutna skorica smrcnucna klineckom sa tam dala bez problemov najst. Ked bola flasa uplne prazdna na druhy den bola absolutne neporovnatelna s Arbegom 10, ktory by som povedal ze je nasobne lepsi za velmi priatelsku cenu a asi najlepsia Islay ak ide o pomer ceny a uzitku.

Co sa chuti tyka, velmi som bol prekvapeny jemnostou, sladkostou a absenciu alkoholoveho palenia, avsak to je najskor vdaka tomu ze v Europe sa predava len 40%(samozrejme filtrovana a farbena verzia). Pocas celej flase bola whisky jemna a sladucka, absolutne nic agresivne. Nemozem povedat ze by som citil popolovtost alebo nieco podobne, avsak v dychu som citil popol z cigariet, co bolo vcelku zaujimave.

All in all, sklamanie. Velmi jednoducha whisky, ako na palete tak na nose. Prekvapila ma svojou jemnostou a sladkostou ale zaroven bola uplne ina nez som ocakaval z recenzii - skrotena. Vobec by som sa nebal ju dat zaciatocnikovi ako vstup do Islay, lebo je naozaj, az prekvapujuco, velmi jemna a neagresivna.

Cenovka 30€(ako kde) je velmi priazniva, takze to chvalim. Osobne by som asi vsak radsej kupil 12 rocny Bowmore ktory ma svojskejsi charakter, i ked menej raseliny, alebo citrusovejsiu Caol Ilu 12.
Glengoolie, for the best of times
Uživatelský avatar
Fileta
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1805
Registrován: 15 čer 2015, 14:47
Bydliště: Litovel

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od Fileta »

moochine píše: 23 dub 2019, 13:24 Absolutne kazdy kto recenzoval 10nu hovori o jode, avsak ja som tam nenasiel ani naznak. Mam doma liter praveho jodu takze viem ako pachne a v 10ne rozhodne nebol.
Tak si trochu vlastního jódu do lahve Laphroaigu cvrnkni ;)
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Laphroaig 10 yo

Příspěvek od nidan »

moochine píše: 23 dub 2019, 13:24 All in all, sklamanie. Velmi jednoducha whisky, ako na palete tak na nose.
na tobě se mi líbí, jakým způsobem jdeš proti proudu!! nejenomže se se s nikým neshodneš v recenzích, ale ani ta whisky ti vlastně nechutná, ale stejně jdeš a hrdě neseš prapor :clap: :D
Odpovědět