Švejk - aneb destiláty C.K. monarchie.

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Odpovědět
PanzerKiller
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 35
Registrován: 26 črc 2019, 19:06

Švejk - aneb destiláty C.K. monarchie.

Příspěvek od PanzerKiller »

https://www.youtube.com/watch?v=YRLy60LhP4k
Jedna z mých nejoblíbenějších scén ve filmu Poslušně hlásím je ta když závodčí přivede Švejka na óbrkommando do Písku a rytmistr si přičichne k závodčímu a prohlásí: Rum, Kontušovka, Čert, Jeřabinka, Ořechovka, Višňovka a Vanilková !

A teď je tu zásadní otázka - co to je za destiláty ? Tehdy v době Haškově a "Císaře Pána" F.J. I. to byly asi velice populární destiláty. Dneska jsou zcela zapomenuté (až na rum) a je nám předstíráno(hlavně v Praze) že se za "císaře pána" chlastal v Zemích koruny České Absinth...

Takže - rumem je míněn starý dobrý tuzemák nebo echt rum ?
Co to je Kontušovka ? Čert ? Jeřabinka ? Ořechovka ?
Višňovka - mám dvě teorie - buď to je staré dobré anglické Cherry - nebo tradiční český "tlamolep" Griotka.
Vanilková - jediné co je typické pro vůni vanilky a pije se to dodnes je - vaječňák. Je tedy vanilková vaječný koňak ?
Nějak mi tam chybí jalovcová. Otázka co je si pod tím pojmem představit - jalovcová je borovička - nebo to je starý výraz pro gin ?
A co to je vlastně zelená - (ta sice v té scéně taky není, ale je spojená s filmem i literaturou, hlavně jako nápoj starých babek - taky pod názvem "Fefrmintzka" - ovšem nebyla zelená právě oním Absinthem ?

Otázka je kam se tyhle likéry a destiláty ztratily ? Vždyť nic z toho už dneska obyčejný spotřebitel nezná (i když Čerta a Kontušovku jsem snad viděl v nějaké farmařské prodejně) ale celkem se dá říci že tradičními destiláty a likéry jsou krom obligátní Slivovice, Fernet (není to ten Čert ?) a Becherovka, možná i ta Griotka a Vaječňák a určitě Stará Myslivecká aka Myslivec... Myslím že docela zajímavé by to mohlo být i s tím rumem - vždyť to co se dnes prodává jako Austrian Imperial Navy Rum a dělá se to v Belgii prý pocházelo z Jeseníků... A nebyl to tuzemák... Není nakonec tuzemák až produkt Velké války (vždyť je to vlastně náhražka...) ? A znali vlastně naši pradědečkové a pra-pradědečkové třeba Vodku ? Pokud totiž tohle byly tradiční české lihoviny, kam zmizely ? A kde se vzala ta blbost o tom že Češi pili Absint ? (Ten mám spíš spojený s Francii.) A v reálu - podle mne se Absint nikdy na našem území masově nepil... Nemyslím že by Češi, Moravané a Slezané pili Absint za císař pána, masarykovsko-benešovské první republiky, za komunistů - natož teď... O Slovensku nemluvě...
Uživatelský avatar
Kobalt
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2009
Registrován: 14 led 2015, 16:53
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Švejk - aneb destiláty C.K. monarchie.

Příspěvek od Kobalt »

Jen z mobilu krátce: Na višňovku, ořechovku i kontušovku koukni k Žufánkovi, ten to dělá poctivě a má tam k tomu i dobrý popis ;)
https://www.zufanek.cz/produkty/

V té době se to dělalo poctivě, řekl bych že třeba griotka vznikla z višňovky díky “modernímu” stylu výroby, místo třešní jen aroma.
Rum, to už je složitější, podle mě se dovážel i pravý rum ale dělal se tuzemák pro masy. Ale to jen z hlavy.
"Why is that people like you always think you're more ruthless than people like me?"
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Švejk - aneb destiláty C.K. monarchie.

Příspěvek od nobynoblhoch »

Zkus Google :clap: většina těch věcí je v prodeji...i když je otázkou jak moc bude chuť autentická...třeba čert od bartidy je paskvil a původně to byl horkosladky likér s volume 35-40%...ale viz výše něco dělá zufanek,něco Jelínek, atd v podstatě vše je v prodeji....i ta vanilková
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Švejk - aneb destiláty C.K. monarchie.

Příspěvek od nobynoblhoch »

Ještě zkus Apicor...ti tohle vyrábí taky
Uživatelský avatar
Fileta
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1805
Registrován: 15 čer 2015, 14:47
Bydliště: Litovel

Re: Švejk - aneb destiláty C.K. monarchie.

Příspěvek od Fileta »

Kontušovku Žufánek 0,5 litru jsem koupil loni v Makru a chutnala mi.
Uživatelský avatar
tornado
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2445
Registrován: 21 zář 2016, 21:18
Bydliště: Praha

Re: Švejk - aneb destiláty C.K. monarchie.

Příspěvek od tornado »

Pokud se chceš něco dozvědět o absintu, tak zde:
http://absinthemafia.com/
Pouze na okraj, to co u nás bylo a v mnoha případech stále bohužel je označováno jako absint, nemá s tím původním z oblasti Švýcarska a Francie pranic společného.
Odpovědět