Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
PanzerKiller
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 35
Registrován: 26 črc 2019, 19:06

Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Příspěvek od PanzerKiller »

Přiznám se, že ve skotské jsem začátečník, ale nějak jsem na tu správnou chuť trefil napoprvé. Ale u rumu mne nějak baví zkoušet nové a nové druhy.

Má rumová anabáze začala - Key Rum - Captain Morgan Dark - Old Pastis Dark - James Cook Dark - La Republica - Bacardi Carta Negra. Vesměs všechny tyhle rumy mi chutnaly jako takový "lepší tuzemák".

Zlom bylo Legendario Elixir (toho jsem zatím vypil nejvíc lahví - asi 4).

Po Legendariu jsem vyzkoušel Pampero Especial a Ron Cubanese.

Poslední lahve jsou tyto: Ron Zacápa Ambar 12 solera, Blackwell, Plantation XO 20yr anni, Royal Navy Pusser´s 40% a Mount Gay XO.

Vesměs se dá říci že mi určitě chutná barbados styl - tedy Plantation XO a Mount Gay XO - tyhle dva mi příjdou plus minus autobus na podobné úrovni.
Dost mi chutná i Pusser´s 40% a Blackwell (ten je nejkokosovější). Jižní Amerika tedy Pampero a Zacápa mi taky příjdou plus mínus autobus podobné, tahle 12 letá Zacapa je ale docela ostrá v dozvuku.
Samo, i kubánský styl alá legendario/Ron Cubanese mi příjde fajn.
Vesměs se tedy dá říci, že preferuji voňavější, sladší rumy, s ovocným nebo kokosovým/tropickým dozvukem.
Zkoušel jsem třeba ochutnat i Bay House, jenže to už na mne byla moc velká voňavka(doslova) a na první ochutnání mi určitě nejedou overproof rumy alá Gunpowder Pussers.

Vesměs platí (stejně jako u whisky) že relativně akceptuji cenu mezi 500-1000,-Kč, víc se mi (Zatím) dávat nechce. (Maximum je 1200,-Kč).

Nejvíc uvažuju o Doorly´s XO nebo 12years
Plantation Barbados 5years
Appelton Estate 12years
Auténtico Nativo 15y.o.

Nebo mám zkusit agricole Trois RIvers VSOP ?

Vesměs se dá říci že zatímco u single malt whisky se mi podařilo najít "pravou whisky" napoprvé - u rumu jsem pořád posedlý "hledáním pravého rumu - respektive pra-rumu". To víte, když jste si jako malí rádi hráli s LEGO piráty a v dospělosti pro relax stavíte v Anno 1800 rumové plantáže - nějak ten pravý rum co se pil v Karibiku od baroka do Napoleona musíte hledati o tom žádná.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11788
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Příspěvek od Nethar »

Doporučuji Pussers 99 %, nebo kolik to mělo. Buď ti to zachutná a pak sbohem, nebo se vzpamatuješ a vrátíš k whisky ;-)
PanzerKiller
Abstinent
Abstinent
Příspěvky: 35
Registrován: 26 črc 2019, 19:06

Re: Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Příspěvek od PanzerKiller »

Mně stačilo ochutnat tu 57% a to bylo peklo, čert....
Někde doporučovali A.H. Riise, ale jinde zase píšou že to je přeslazené a předražené lepidlo. Tam už je ta cena přes 1000,-.
Uvažoval jsem ještě o Zacapě 23, ale prý je dochucovaná a vesměs přeceňovaná. A ta 12 mne zase tak moc nechytla (byť není špatná, ale hodně podobná Pamperu).
Na Rum Ratings je z toho co sem ochutnal nejvýše hodnocený Plantation XO, na the fat rum pirate ho zase těžce zkritizovali. A ty různé single cask edice co se tu testují jsou už s cenou někde jinde.

U whisky samo zůstanu, ale tam jsem svůj ideál našel hned- méně kouře - Talisker - více kouře Laphroaig :)

Vlastně nejvíc točím - Plantation XO- Blackwell-Pusser´s - Mount Gay XO. Tropy, tropy, kokos, rozinky a sladkost. (NIc víc v těch chutich ne a ne najít). Možná nemám zas tak skvělé chuťové buňky.
Uživatelský avatar
LukeD
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1236
Registrován: 23 črc 2018, 23:45
Bydliště: Brno

Re: Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Příspěvek od LukeD »

Zlom nastal s Legendario Elixir? Myslíš s tím, co vlastně ve své podstatě ani není rum? Mám se spíše smát, nebo brečet? 8-)

Každopádně pokud ti chutnají tyhle tlamolepy, tak jdi zcela určitě do A.H. Riise. To myslím přesně splní tvé očekávání. Royal Danish Navy má přes 66 g na litr přidaného cukru (někde uvádí dokonce 96). A jestli jsi ještě neochutnal, tak si dej Dos Maderas 5+5. Ten má sice "jen" 36 g přidaného cukru na litr, ale díky zrání v Dos Cortados a Don Guido PX sherry sudech je to též slaďárna. Nicméně zásluhou té sherry docela zábavná.

Jo, a agricole typ rumu na základě svých favoritů ani vůbec nezvažuj. Vsadím boty, že by tě nebavily. Obecně jsou totiž spíše sušší a chuťově poměrně svérázné.
Obrázek Je lepší žít hodinu jako tygr než celý život jako červ.
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Příspěvek od nidan »

ok, nevim co je agricole, mam doma jen jeden rum a je hnusnej (ne tak jako čínský pití ;) ), vic si jich jiste nekoupim lae řekně mi někdo co to je? zda to aricole nebo něco jinýho?
https://www.whiskybroker.co.uk/70cl,-3y ... -c-1-p-135
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Příspěvek od nobynoblhoch »

Není to Agricole a na Jamajce ho ani nedělají
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Příspěvek od nidan »

dík ;)
nobynoblhoch
Znalec
Znalec
Příspěvky: 363
Registrován: 13 říj 2017, 10:57

Re: Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Příspěvek od nobynoblhoch »

A co se dívám tak je to 3 letá sudovka....ale tvůj vkus to nebude ty rád slabší a sladší
Uživatelský avatar
nidan
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 5324
Registrován: 16 kvě 2016, 07:32
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Příspěvek od nidan »

jj mám rád slabčí a sladčí :D
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Jaký rum ? aneb honba za pra-rumem.

Příspěvek od Hunter »

Podle toho, co ti chutná, a podle zadané ceny bych řekl, že Zacapy 23 se vůbec nemusíš bát (je nesmysl řešit, jestli je dochucovaná, když piješ ve velkém Legendario Elixir, proti němu je Zacapa čistá esence rumu), a určitě doporučím Presidente Marti 15 a 23.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
Odpovědět