Jak pít vodku?

Vaše dotazy k whisky, ať už zcela začátečnické či pokročilé
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Jak pít vodku?

Příspěvek od Nethar »

Zdravím přátelé, mám dotaz k nápoji, který zde většinou neprodiskutováváme a tím je vodka. Jsem v této oblasti velký začátečník a nehodlám na tom nejspíš nic moc měnit. Občas jsem pil nějakého frťánka takových těch klasických českých vodek, pak nějakou Finlandiu, Absolut, broskvovou vodku :-), většinu vodky, co jsem pak vypil, jsem měl nejspíš s džusem. Dostala se mi možnost porovnat asi tři kousky trochu lepších vodek (jedna z nich je Crystal Head Vodka), tak abych to nějak nezmotal a rozšířil si obzory... ono vodka sama o sobě by asi měla být čirá, možná i bez chuti a bez zápachu, tak co ono to testování vlastně přinese ;-) Jestli to mám zkusit třeba z Glencairnu, jestli by se měla pít chlazená, a tak. Díky ;-)
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Jak pít vodku?

Příspěvek od Jerry1 »

Podle mě by se vodka měla pít v té samé teplotě jako whisky. Kdybys ji pil studenou nebo dokonce podchlazenou, tak bude chuť úplně zastřená. Glencairn by měla být v pohodě.
U vodky by ses měl soustředit na její jemnost, na to, jak ti klouže do krku. V žádněm případě by neměla smrdět, což u těch kvalitních nehrozí.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pít vodku?

Příspěvek od Nethar »

Díky jerry. Očekával bych, že s teplotou to bude jako u whisky, tedy že chlazená bude zastřenější. Akorát že když si vybavím nějaký film či cokoliv, většinou je to chlazené, v reklamě orosené flašky, tak jsem si říkal, jestli vodka prostě není určená na popíjení v mínus třiceti v lavinovém závalu a tudíž ochutnávat ji teplejší je (ačkoliv výraznější) ochutnávání nápoje v poloze, pro kterou nebyl vyroben... ale to bude asi právě jenom ta mediální masáž, vlastně to samé, co známe od whisky. Tak jsem zvědav, jak to půjde, ty obyčejné vodky, co jsem doteď pil, byly pro mě spíše takové neutrální nápoje, které mě neodpuzovaly ani nepřitahovaly, zkusím objevit něco trochu nového.
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Jak pít vodku?

Příspěvek od Jerry1 »

Jemnost vodky je mj. dána množstvím impurities (něco jako bezcukernatý extrakt u vína) v jednom litru lihoviny. Vodka má tento obsah v rozmezí 0,8 - 30 mg, pro srovnání whisky cca 2.600 mg.
Uživatelský avatar
Jerry1
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 2122
Registrován: 05 dub 2011, 20:11
Bydliště: Mokrá, Brno - venkov

Re: Jak pít vodku?

Příspěvek od Jerry1 »

Ááá...teď jsem se dočetl v jedné chytré knize, že se vodka podává vychlazená na teplotu blízké 0 stupňů. Ale to se týká hlavně barů. No, můžeš to s jedním vzorkem aspoň zkusit.
Uživatelský avatar
Nethar
Moudrý administrátor
Moudrý administrátor
Příspěvky: 11789
Registrován: 23 úno 2011, 15:28
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak pít vodku?

Příspěvek od Nethar »

Už jedu první kolo při pokojovce, podle výsledků zítra třeba zkusím druhé kolo chlazené, ale trochu se bojím, že pak už tam nepoznám vůbec žádné rozdíly. Chutná to všechno tak trochu jako vodka.
Uživatelský avatar
Hunter
Moderátor fóra
Moderátor fóra
Příspěvky: 6759
Registrován: 07 bře 2011, 15:11
Bydliště: Okrouhlá (Schaiba bei Haida)

Re: Jak pít vodku?

Příspěvek od Hunter »

Mám doma nějakou ukrajinskou vodku Nemiroff, ale nikdy sem ji neotevřel a asi jí někomu věnuju... Nepil jste ji někdo? Mě vodky nikdy nic neříkaly, ale to jsem si myslel i o brandy, než jsem ochutnal Ararat, třeba je to nějaký skvost, ani o tom nevím.
Žádné ničení planety nevidím, nikdy v životě jsem neviděl a nemyslím, že nějaký vážný a rozumný člověk by to mohl říci. Václav Klaus

Obrázek

Rumová kolekce na RumRatings

Vivino profil

Untappd profil
nok

Re: Jak pít vodku?

Příspěvek od nok »

Mám zkušenosti s ukrajinskou vodkou "Khortytsa" nějaká premium verze. Podle ukrajince, který nám ji věnoval, tak říkal že se má pít teplá (myšleno pokojová teplota) a zapíjet mlíkem :D Což je vcelku drsný, ale díky téhle kombinaci vás ráno (po vypité láhvi samozřejmě) nebolí hlava. Nevím co bych měl u vodky očuchávat, na čich mi to stejně páchne, ale v ústech jemná a sklouzne se do volátka jak olympijskej čtyřbob :))) Nemá žádnej ocas, přestože vodkám vůbec neholduji, tak vyvolá chuť na dalšího panáka (u některých whisky tento moment ztrácím a nemám chuť na dalšího). Takže celkově je to vcelku vkusné pití na zboření, u tohodle se moc nepřemýšlí, žádnej aperitiv nebo digestiv, žádná kniha, prostě společnost nebo film a pustit tam celou láhev. V duchu téhle logiky je podle mě smyslnost vodky. Jo a zkoušeli jsme jí podávat ledově chlazenou a to nebylo dobrý, vychlazená nám vyloženě nechutnala.
Uživatelský avatar
Radek
Profesionál
Profesionál
Příspěvky: 1345
Registrován: 17 črc 2011, 09:25

Re: Jak pít vodku?

Příspěvek od Radek »

V pití vodky určitě odborník nejsem (nepiju jí od svých 15 let), nicméně vodka by se měla podávat vychlazená. A ještě POZOR: vodka se pije na gramy... takže 200g vodky :D

...samozřejmě v zemích bývalého SSSR
Nepochválíš-li se sám, nikdo to za tebe neudělá.
zombice
Znalec
Znalec
Příspěvky: 891
Registrován: 28 zář 2011, 19:31

Re: Jak pít vodku?

Příspěvek od zombice »

Ja bych to videl tak, ze spatna vodka, kdyz uz, tak zasadne za studena nebo naredit vetsim mnozstvim neutralizatoru (dzus, kola apod.), kvalitni muze byt klidne i pri pokojovy teplote :-)
Odpovědět